kahden viikon matka Yhdysvaltoihin (lennot, majoitus, oleskelu)? Majoitus olisi motelleissa tai edullisissa hotelleissa.
Kohteina olisivat luultavasti ainakin New York ja Kalifornia. Paljonko lennot maksavat rannikolta toiselle? Jos oikein nipistää, niin selviäisikö matkoista ja majoituksesta tonnilla? Pahoin pelkään, ettei selviä, mutta tuollainen matkakassa olisi vielä jotenkin mahdollinen.
Oleskeluun sitten tietysti varataan oma summansa. Ei ole aavistustakaan kuinka kallista eläminen käytännössä on tuolla Amerikan mantereella, mutta olettaisin, että ainakin Eurooppaa halvempaa.
Hinta-arvioita odottelee matkalle haikaileva opiskelijatyttönen :)
Paljonko maksaa
8
1045
Vastaukset
- anna
Mene katsomaan lentoja (sisäisiä) osoitteesta www.expedia.com, sieltä saa halvalla.
Lentoja nykkiin (sieltä kai aloitat?) kannattaa etsiä ebookers.fi, finnair.fi, matkaporssi.com
Majoitustietoa. Laita vaikka googleen "hostels san francisco" ... - Enya
Miksi haluat mahduttaa samaan keikkaan maan toisella puolella olevat kohteet? Sama kuin joku jenkki tulisi Eurooppaan ja kävisi Suomessa ja Italiassa. Nykissä riittää katsomista kahdeksi viikoksi, tai vastaavasti Kaliforniassa, sielläkin on niin monta kohdetta.
- Aurora
Minä valitsisin joko Kalifornian tai New Yorkin, sillä kummassakin riittää katselemista kahden viikon ajan.
Kilroylla lennettiin San Franciscoon n. 500€/hlö, opiskelija-alennuksella. New Yorkiin on selvästi halvempaa. Motellit ja hotellit ovat hyvin erihintaisia riippuen sijainnista, tien varresta voit saada kahden hengen huoneen alle 30$/yö, keskustassa 50-70$/yö.
Ruoka ei muistaakseni ole paljon halvempaa kuin meillä kotimaassa, kaikkeen lisätään vero jota ei näy hintalapuissa ja ruokalistoissa. Bensa on selvästi halvempaa, ja Amerikkaa näkee kivasti autonikkunasta. Nykissä autoa tuskin tarvitsee, mutta parissa viikossa ehdit ajella Kaliforniaa ristiin rastiin kivasti.- Penninvenyttäjä
vinkeistä!!
Niin, järkevintähän olisi varmastikin valita vain yksi kohde ja seikkailla siellä. Ja niin varmaan teemmekin. Ahneus vaan iskee, kun haluaisi nähdä sekä Hollywoodin, että New Yorkin!
Motellit kuulostavat kohtuuhintaisilta, kahden kesken hinnaksi tulisi siis 10 yöltä 150 dollaria halvimmillaan, kalliimmista sitten menisikin jo reilusti enemmän.
Mieluummin ehkä sitten New York noista kahdesta :) - Enya
Penninvenyttäjä kirjoitti:
vinkeistä!!
Niin, järkevintähän olisi varmastikin valita vain yksi kohde ja seikkailla siellä. Ja niin varmaan teemmekin. Ahneus vaan iskee, kun haluaisi nähdä sekä Hollywoodin, että New Yorkin!
Motellit kuulostavat kohtuuhintaisilta, kahden kesken hinnaksi tulisi siis 10 yöltä 150 dollaria halvimmillaan, kalliimmista sitten menisikin jo reilusti enemmän.
Mieluummin ehkä sitten New York noista kahdesta :)Muista kuitenkin, että motelleja ei ole kaupunkien keskustoissa, koska ne on tarkoitettu autoilijoille.
Jos haluat nähdä jonkun muun paikan kuin Nykin, miten olisi päiväreissu esim. Philadelphiaan. Sinne pääsee junalla. Samaten Bostoniin menee busseja NYCsta. Halvin on joku kiinalaisamerikkalaisten pyörittämä, monet opiskelijat käyttävät sitä. L.A.hin menoon taas tuhrautuu yksi päivä menoon ja toinen tuloon, lentokentälle menot molemmissa päissä, 5-6 tunnin lento jne.
- Pii
Itse lähden huomenna New Yorkiin ja aika halvalla pääsen. Lento American airlines:lla maksaa 450€ ja majoitus ihan Manhattanin keskustassa Times Squarella. Matkan kokonaishinnaksi tuli n. 700€/henkilö. Majoitus otettiin Kilroy travelsilta ja lennot Ebokersilta. Kukaan meistä ei ole opiskelija. Välilaksu on Lontoossa. Jos olis mennyt Pariisin kautta, olis lento ollut n. 470€ ja Finnairilla ilman välilaskua n. saman verran. Minun mielstäni aika halvalla pääsen koska itse New Yorikssa ollaan yhdeksän yötä ja kymmenen päivää. JEE! Hotelli varmaan kyllä on aika murju mutta ei sen niin väliä.Onhan se hyvällä paikalla. Nimeltään se on Carter hotel. Vaikka se kai hostelli onkin, niin tärkeintä on, että on oma vessa huoneessa.
- Penninvenyttäjä
on sitä tullut aikaisemminkin matkoilla asuttua ihan murjuissa, eikä se ole haitannut suuremmin, kun liikenteessä oltu melkein koko päivä. Olisi tietysti kiva, jos se ei olisi mikään sali, jossa on 20 vuodetta, vaan kahden hengen huone. Asuttua on tullut sellaisessakin paikassa, missä vessa oli käytävällä. Eli halpa hostelli menettelee ihan hyvin, kunhan siellä ei ole mitään torakoita!!!
Joku ehdotti Philadelphiassa poikkeamista, se olisi varmasti kiva paikka, mutta Bostonista en ole varma, kun olen kuullut sen olevan aika ankea paikka. Länsirannikko ja itärannikko pitää varmaan sitten nähdä erillisillä reissuilla, kun ei tuota ylimääräistä aikaa tai rahaa ole kauheasti. - pii
Penninvenyttäjä kirjoitti:
on sitä tullut aikaisemminkin matkoilla asuttua ihan murjuissa, eikä se ole haitannut suuremmin, kun liikenteessä oltu melkein koko päivä. Olisi tietysti kiva, jos se ei olisi mikään sali, jossa on 20 vuodetta, vaan kahden hengen huone. Asuttua on tullut sellaisessakin paikassa, missä vessa oli käytävällä. Eli halpa hostelli menettelee ihan hyvin, kunhan siellä ei ole mitään torakoita!!!
Joku ehdotti Philadelphiassa poikkeamista, se olisi varmasti kiva paikka, mutta Bostonista en ole varma, kun olen kuullut sen olevan aika ankea paikka. Länsirannikko ja itärannikko pitää varmaan sitten nähdä erillisillä reissuilla, kun ei tuota ylimääräistä aikaa tai rahaa ole kauheasti.Palasin matkaltani noin viikko sitten ja täytyy sanoa että onnistunuthan se oli.
Hotellista pitää sanoa se, että paikka oli ihanteellinen täysin Manhattanin keskustassa mutta siihen se ihanuus sitten jäikin. Eipä tullut kyllä makoiltua aikaeron takia päikkäreitä vedellen turhia aikoja hotellihuoneessa, koska se oli varsinainen läävä. Ötököitä vilisis, siivojaa en nähnyt koko hotellissa kertaakaan saatikka omassa huoneessa, matoja, verta, mitälie mömmö seinissä ja joka puolella, vesivahinkoja, jonkun hiuksia muka puhtaissa lakanoissa ym.ym. Listaa voi jatkaa loputtomiin. Hotelli oli siis todella kamala mutta selvisihän siitäkin. Suosittenlen tällaisen kokemuksen jälkeen vaatteiden kuumapesua ja kokovartalodesinfiointia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6487948Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662234Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2292135- 1441703
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511230Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251223Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991104Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65836Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58753Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7732