ILTOJA KAALEET, KAIKKI KAALEEN LAULUJEN SANOJA TÄNNE, VANHOJA SEKÄ NYKYPÄIVÄN TEHTYÄ LAULUJA.
MIKÄHÄN ON TULLUT NOILLE NUORILLE POJILLE KUN NE EI ENÄÄ LAULAA,
LAITAKAA KAIKKI LAULUN SANOJA TÄNNE ETTÄ EI KUKAAN UNOHTA NIITÄ POIS.
Kun kellään ei ole niin paljon rahaa kun on hyvän hevon vaihtureilla
kun hevoseni olen hukannut ja väli rahat olen juonut
KAIKKI KAALEEN LAULUJEN SANOJA TÄNNE KAALEET! ANTAA MENNÄ KAIKKI
17
6929
Vastaukset
- Ylätalon mimmi
Kun mitäs minä tien näille nymanilaisille
Kun veivät minun hevoseni
Ja joshan mulla olis ollu joukko niin komia
Niin oisihan ne senkin multa vieneet
Kun ylätalon mimmi asui keltaisessa pytingissä
kolmannella kerroksella lauloi
Kun passaakos teijän, niin kuin meijän huviajelulle lähtee - SubRosa
No tässä Vanha orginaali ,Vetäisin harrasteena.Olen vain Osakaalo.
https://www.youtube.com/watch?v=msfxnq7nMcE&feature=youtu.be - nnn_n
minä toivoin ja haaveilin paljon, kerran tielläni nuoruuden, tarttui myrsky mun eoni purteen ja se lopun teki toivveistani
- turusjussi
http://tunturisusi.com/romanilyriikkaa/
Löytyi tällainen. - Anonyymi
En löydä mistään Kalevi Hedman laulamaa sydämeni tangoa tai jotain sinne päin, mutta sanat oli " Tämä tango sydämen, sen kielet itkee valittain ja ne lausutuksi sain?.." olisi minulle tärkeä/nostalginen löytö. Tietääkö joku?
- Anonyymi
Kaikkihan ne muut niin kauniita oli, mutta minä olin yksin ruma...
- Anonyymi
miksi portit ei aukene meille onko rotumme syytä tää on hienoin romanilaulu
- Anonyymi
Joskus ennen vanhaan ainakin Pohjanmaalla laulettiin jotenkin näin:
Yksi pyyntö vielä on, oi salli se.
Kuolemaan kun käy mun tie, käy haudallain.
Tuo sinne kukkanen, lilja valkoinen.
Ja sinä muista, et kerran mä olin sen kaltainen.
Hyvästi ystäväin, hyvästi jää.
Lähteä mun täytyy näin, uuteen elämään.
Vielä kun koittaa tää, muistosi sun.
Sinä leikiten lempeni minun veit turmioon.
Ketjusta on poistettu 40 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain19411384Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-11810824Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356220Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1855024Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313496- 1723475
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402323Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3001872Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov81731Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161634