Minulla on 6-vuotias keskikokoinen aprikoosi villakoira tyttö. Onko muilla villiksiä?
Onko täällä villakoirien omistajia?
18
1140
Vastaukset
- Ade
Minulla on 8-vuotias valkoinen isovillakoira ja tyttö myöskin.
- Mari
löytyy meidän perheestä, uros ja aprikoosi väriltään. Mahtava poika ja pärjännyt hyvin näyttelyissä.
- Annika
Moi!
Mä tiedän kaiken villakoirista,ne on tosi ihania...Mut silti mä kysyn:Aiheuttavatko villakoirat allergiaa?vastatkaa,pliis....- ~Nella~
Villakoirat eivät välttämättä aiheuta allergiaa,mutta kaikista koiristahan jonkinlaista "pölyä" tulee.Meilläkin on allergiaa mutta silti meillä on villis!
- Miina
Kyllä villakoirat aiheuttavat allergiaoireita ihan samoin, kuin muutkin koirat, jos on allerginen koirille.
- joo
Olen allerginen koirille mutta mulla on villis. Ei mitään oireita paitsi turkkia hoidettaessa. Karvaahan siitä ei lähde joten kai sitä allergiaa aiheuttavaa hilsettäkin lentää sitten vähemmän ilmassa.
- Ada
Miina kirjoitti:
Kyllä villakoirat aiheuttavat allergiaoireita ihan samoin, kuin muutkin koirat, jos on allerginen koirille.
Niin, tottahan on, että kaikki koirat kuin melkein kaikki muutkin asiat voivat aiheuttaa allergiaa. Mutta on kuitenkin todettava, että villakoira on vähemmän allergisoiva, kun monet muut rodut. Meillä esim on kääpiövillis, ja vaimoni on allerginen muille koirille, mutta villakoira ei aiheuta lainkaan oireita. Ennen kuin uskalsimme ottaa villiksen, pidimme ystävän villistä hetken aikaa kotonamme ja näin testasimme asian. Nyt koiramme 2,5 v vanha, eikä mitään ongelmia. Syitä siihen miksi villakoira ei aiheuta niin helposti oireita kuin monet muut rodut on monia, mutta se onkin sitten jo toinen juttu.
T. Jari
- villis
Moi!
Meillä vilistää kaksi Toy-Villakoiraa. Mini 4v ja sen tytär Fiiu 11kk, aprikoosin värisiä vauhti mimmejä.;)) - wanhus
Perheestä löytyy kaksi pientä pikimustaa toy-villistä.
Minni 3v 5kg ja Daisy 1v 3.5 kg.
Meno on kovaa.
Ympäröin koko tontin aidalla jotta saavat vapaasti juosta ulkonakin kun haluavat.- Milla
Minkä korkuisia (säkäkorkeus) toy-villiksesi ovat?
Meidän harmaa toy on 26 cm korkeudeltaan, mutta on aika hoikka eli painaa vain 2,4 kg, ja on vuoden ikäinen. - Mari
Milla kirjoitti:
Minkä korkuisia (säkäkorkeus) toy-villiksesi ovat?
Meidän harmaa toy on 26 cm korkeudeltaan, mutta on aika hoikka eli painaa vain 2,4 kg, ja on vuoden ikäinen.toyvilliksen täytyy olla alle 28cm korkea. Painolla ei ole siihen merkitystä onko koira toy vai kääpiö. Ainoastaan korkeus.
Me suunnittelemme myös hankkivamme mustan toypojan aprikoosin isovilliksen kaveriksi. Aikaisempi käppänämme tuli hyvin juttuun ison koiran kanssa, mutta sairaus vei lopulta pienen ilopillerimme. - wanhus
Milla kirjoitti:
Minkä korkuisia (säkäkorkeus) toy-villiksesi ovat?
Meidän harmaa toy on 26 cm korkeudeltaan, mutta on aika hoikka eli painaa vain 2,4 kg, ja on vuoden ikäinen.Joo, vanhempi, Minni on kyllä vieraillut hieman liian usein ruokakupillaan. On hän toyksi melko isokin, säkäkorkeus 28 cm, mutta pentueen teon jälkeen on jäänyt vähän kiloja, niinkuin ihmisillekin tahtoo käydä. Nyt hän on ollut jo jonkin aikaa pelkällä Luppa-dieetillä jossa vähän lisäravinteita mukana, saas kattoo.
Nuorempi Linda on äitinsä Minnin tavoin ihan toyn ja kääpiön rajatapaus mutta on ihan timmi nuori neito. Jo siitäkin syystä että muuten ei näyttelyissä pärjätä, ROPpeja on jonkin verran ropissut. Minnin näyttely-ura jäi kun kerran meni ja puraisi mielestään liian tungettelevaa tuomaria. Nolompi juttu.
Muttei haittaa, riittää yhdenkin koiran näyttelyissä juoksettaminen. - Milla
wanhus kirjoitti:
Joo, vanhempi, Minni on kyllä vieraillut hieman liian usein ruokakupillaan. On hän toyksi melko isokin, säkäkorkeus 28 cm, mutta pentueen teon jälkeen on jäänyt vähän kiloja, niinkuin ihmisillekin tahtoo käydä. Nyt hän on ollut jo jonkin aikaa pelkällä Luppa-dieetillä jossa vähän lisäravinteita mukana, saas kattoo.
Nuorempi Linda on äitinsä Minnin tavoin ihan toyn ja kääpiön rajatapaus mutta on ihan timmi nuori neito. Jo siitäkin syystä että muuten ei näyttelyissä pärjätä, ROPpeja on jonkin verran ropissut. Minnin näyttely-ura jäi kun kerran meni ja puraisi mielestään liian tungettelevaa tuomaria. Nolompi juttu.
Muttei haittaa, riittää yhdenkin koiran näyttelyissä juoksettaminen.Pidän omaa koiraani hieman liian ruipelona, mutta onhan tuo vielä aika nuori. Siksipä kiinnosti tuo koiriesi korkeus ja arvelinkin, että olisivat hieman korkeampia, kuin omani. Usein pidetään 25 cm ihanteena toy:lle, mutta ne ovat niitä mittoja vaan!
Villikset ovat muuten niin mainioita koiria, ettei koolla ole väliä. - Ada
Moi. Meillä on kääpiö aprikoosi, aikalailla sieltä "rotevammasta" päästä, mutta toki hyvin rotumääritelmään mahtuva, noin 32 cm kkorkea 5,0 kg painava. Koiramme on pärjännyt erittäin hyvin näyttelyissä, ja on sopusuhtainen, joten tuo sinun toy ja yli 5 kg tuntuu kyllä aika lailla mahdottomalta.
T. Jari - wanhus
Ada kirjoitti:
Moi. Meillä on kääpiö aprikoosi, aikalailla sieltä "rotevammasta" päästä, mutta toki hyvin rotumääritelmään mahtuva, noin 32 cm kkorkea 5,0 kg painava. Koiramme on pärjännyt erittäin hyvin näyttelyissä, ja on sopusuhtainen, joten tuo sinun toy ja yli 5 kg tuntuu kyllä aika lailla mahdottomalta.
T. Jari28 cm ja 5 kg.
Ei ole nyt oikein näyttelykunnossa.
Ei ole isäntäkään, 175 cm ja 100 kg.
Muttei tilannetta oikein sentään
voisi luonnehtia sanalla mahdoton. - Ada
wanhus kirjoitti:
28 cm ja 5 kg.
Ei ole nyt oikein näyttelykunnossa.
Ei ole isäntäkään, 175 cm ja 100 kg.
Muttei tilannetta oikein sentään
voisi luonnehtia sanalla mahdoton.Juu, ei ollut tarkoitus loukata. Tuntui vain isolta painolta, kun nimenomaan puhutaan toy villiksesta. Oma paioni ei mahdu edes tuohon 100 kg mutta, en määrittelekkään itseäni oikein pienikokoiseksi. Vaan ennemminkin iso :)
- Pipa
Meidän villis on toy ja tosi pieni: 2,5 kg ja 1,5 v väriltään harmaa. Tosi kiva koira ja harrastaa agilitya.
- ~Nella~
Kiitospa kaikille vielä vastauksista!
Oma koirani joka siis oli keskikokoinen,on hyvin pieni keskariksi,joten sitä luullaan aina kääpiöksi. Ja on senkin maha päässyt "rupsahtamaan" puoli vuotta sitten tehdyn steriloinnin jälkeen.Koiran juoksu oli niin paha,se ei meinannut millään loppua joten päädyimme leikkaukseen.
Muuten oikein ihana neiti,eikä ikä näytä vielä ainakaan rasittavan yhtään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6437907Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4512190Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2282092- 1431668
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511224Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251205Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule981075Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65829Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.54724Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6715