Gyproc levyn

Asentaminen sisäkatt

Gyprpc levyt (2kpl päällekkäin) pitäisi asentaa tallin kattoon. Mikä olisi oikea tapa nostaa ne ensin ylös ja sitten kiinnitys niitä varten asennettuihin vahvoihin lautoihin?

1

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Duunari78

      Eka tietysti 1. kerros lyhemmillä ruuveilla ja toinen kerros niin pitkillä ruuveilla, että menee molempien läpi eli esim. 30 mm ensin ja toinen kerros 45 mm pitkillä.

      Ne tulee ruuvata erikseen koska niiden on tarkoitus toimia todennäköisesti palosuojana joten palon alkessa ensin katkeaa päälimmäisen levyn ruuvit ja ne putoaa alas ja sitten vasta toisen levyn. Jos kiinnität molemmat levyt yhdellä kertaa tulee ne palon alkaessa heti molemmat alas ja rakenne ei vastaa sille asetettua palonkestävyys aikaa.

      Ja nostamiseen parhaiten soveltuu levyhissi tai sitten köyhän miehen malliin T-mallinen laudoitsta tehty tuki keppi mikä on hieman huonekorkeutta pidempi eli sillä saa kiilattua levyn koolausta vasten ruuvaamisen ajaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      94
      4650
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      229
      1900
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1470
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1160
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      322
      1095
    6. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1079
    7. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1070
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1037
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1009
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      964
    Aihe