miten vauvaa pidetää sylissä

djhrjfjfj

en tiiä onks oikee osio mut kuitenki ni mite vauvaa pidetää sylis? jos siis seistää

1

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvo niksinen

      Vauvaa voi pitää seisten monellakin tavalla. Sä tietysti seisot etkä yritä seisottaa sitä vauvaa ;)

      Voit nostaa hänet toista olkaasi vasten niin, että vauva katsoo taaksepäin. Hyvä asento erityisesti jos halutaan, ettävauva röyhtäisee syötön jälkeen, mutta toimii se muulloinkin sylissä pitämisenä.

      Voit myös laittaa hänet syliisi selälleen niin, että pää nojaa alla olevaan käsivarteen. Toinen käsi tueksi pepun alle ja sillä pään alla olevalla käsivarrella voi tarvittaessa vaikka pitää hetken koko vauvaa, ilman toisen käden apua. Olettaen tietysti, että vauva on vielä tarpeeksi pieni että mahtuu niin.

      Vauvan voi ottaa myös syliin pystyasentoon kasvot menosuuntaan päin. Toinen käsivartesi menee silloin vauvan etupuolelta hänen kainaloidensa alta ja toinen tukee alempaa, pepun alta tai pepun alta toisesta reidestä.

      Edellisen muunnos on pitää vauvaa itseesi nähden sivuittain mahallaan niin, että toinen käsi tukee rintakehän alta ja toinen menee hänen jalkojensa välistä mahan alle.

      On varmaan muitakin tapoja, mutta meillä on menty näillä. Kaikki vauvat eivät tykkää kaikista asennoista, mutta eiköhän jokaiselle löydy aina jokin, mikä toimii ainakin hetken.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      43
      7417
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3693
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      47
      3556
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      62
      3308
    5. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      52
      3030
    6. 51
      3004
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2819
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2484
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      193
      1881
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1551
    Aihe