löytää rahoitus.
Toki Talvivaaran tietäen aikataulut venyvät ja paukkuvat.
Syyskuun lopun lähestyessä aikaa jatketaan vuoden loppuun.
Talvivaaralla vajaa 2 kuukautta aikaa
29
326
Vastaukset
- Pätmän
junk, piejaiskaa vejitulppa lattialle... hihuli hei
- missäperäsielläreikä
Panisivat perkele koko Talvivaaran kiinni ennenkö kaikki lähellä olevat vesistöt ja maastot on pilalla.
- jock jock
Sulla venyy ja paukkuu kun junkaat!
- jock jock
olen homo junk junk
- 3345
tum tum joka säällä sanoi J-Pennanen kun kättä vaihtoi.
- Purkuputki
Oulujärven vähentyneet kalasaaliit Talvivaaran syytä?
Varsinkin kuhaa saaneet nyt paljon vähemmän. - Helsingistä moro
No nyt on sisäpiirin tietoa kuultu ja loppuvuodesta menee Talkoovaara lopullisesti kinni. Ei siinä auta enää edes Kainuun ELY-keskus ; - )
- Kohta konkursissa?
Pekka Perän perhe muuttanut jo ulkomaille.
Kohta sinne muuttaa Pekkakin.
Paljonko Pekka lienee saanut Talvis rahoja jemmaan? - HAI!
Pitäis kai Perällä olla vielä miljoona-omaisuus kävi miten kävi Talvivaaralle.
- jock jock
Toki J-Pennasen tietäen aikataulut venyvät ja paukkuvat kun mällit lentelee vintillä.
- innovaatio-ilkka
Saunakauhaa taitaa riittää ainoastaan kotimaan vientiin ens vuonna.
- koiojioi
J-Pennanen pieraisi käteen ja kas kummaa tuli ruskeata siihen .Huusi innoissaan äidilleen et nyt tuli suklaata saanko syödä sen, äiti vastasi syö vaan poikaseni
- Kepun tuotos TV
Kun Talvivaaraa oltiin perustamassa kauppa- ja teollisuusministerinä toimi kepun Mauri Pekkarinen. Ympäristöministerinä kepun Paula Lehtomäki.
Nyt näkyy kepulaisten työn hedelmät.
Mitä nyt Talvivaaran kanssa tekisi lestadiolainen Juha Sipilä?
Perustaisi Talvivaaraa varten Infra OY:n?- Jaa-koppi
Terveisiä täältä lapin perukoilta,puhtaiden vesien ääreltä!
Istuttakaa kirjolohta niihin altaisiin...
BUUUAAAAAHHAAAAAAHHHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!! - Sipilä=LESTA
Sipilä on ollut pitkään hiljaa.
Ei taida Sipilän reppanalla olla sanottavaa silloin kun on vähän vaikeampia ongelmia edessä.
- etelän vetelä
Lapissa on puhtaat vedet, mut ei yhtään mitään muuta.
- Moskiitto hell
No on siellä ainakin itikoita, masokistien asuinpaikka lappi kesäisin on.
- talv
Terveisiä täältä lapin perukoilta,puhtaiden vesien ääreltä! Ja syötte poron peräsuolta sillä olette niin tyhmiä,olette kaiken lisäksi kitukasvuista kansaa.
- oink oink
niin ollaan, mutta te nussitte poroja
- lippalakki syvällä
Kainuulainen keskustelukulttuuri on todella kaunista ja rakentavaa kuten ylläolevista kommenteista voi päätellä.
- Aika loppuu
Viime vuoden marraskuulta alkaen Pekka Perä on yrittänyt rahoitusta löytää Talvivaaralle.
Ei ole onnistunut ja ei taida siinä onnistuakkaan.
Aina on ollut isot puheet, mutta teot on jäänyt tekemättä.
Ei taida niin pöljää tahoa enää löytyä joka rahojaan Pekan bisneksiin sijoittaisi...- Sulo Vilén
'Ei taida niin pöljää tahoa enää löytyä joka rahojaan Pekan bisneksiin sijoittaisi'
Tuulipukusijoittajia löytyy aina.
- muutto etelään
Koko Kainuu kuolee pystyyn kun Talvivaarassa viimeinen sammuttaa valot.
- etelän mies
muutto etelään
Sitte se vasta Kainuu alkaa vaurastua kun talvivaara loppuu. - kyllähä tollottaisin
etelän mies kirjoitti:
muutto etelään
Sitte se vasta Kainuu alkaa vaurastua kun talvivaara loppuu.Kainuu ei koskaan ala vaurastumaan, vaan vuodesta toiseen soi Nälkämaan laulu ja Puolangan pessimismipäivät eivät myöskään jää pitämättä!
- j.penannen
Olen gay-homo junkkaji ja pierasen kohta mällit!
- kaikenlaisia sitä
Meehä hoitoon jock jock!
- kysyySami
Miten rahoitus?
- velkasaneeraus
Näyttää aika loppuvan rahoituksen suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515866Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714595Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464352SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt913735Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613265SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502443Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352349Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131219