Kysynkin tällaisen kysymyksen kun en ole ymmärtänyt ruuvilukitteen käyttöä tähtäimenjalan kiinnityksessä eli mihin se lukitetippa siinä ruuvissa laitetaan ja missä vaiheessa?
Siis kun kiristää ruuvin kiinni niin laitetaanko se missä vaiheessa siihen ruuviin vai laitetaanko se siihen kierteeseen ennen ruuvin kiertämistä yleensäkin!
Tuntuu varmasti typerältä kysymykseltä mutta kysyttävä se on ettei tee sitä väärin.
Ase on kaliberia .223 Rem. Smith & Wesson.
Ruuvilukite
5
3835
Vastaukset
- 1971
Voi laittaa suoraan jalkojen kierteeseen tai ruuvin kierteeseen. Kumpikin kelpaa,käytä sitä kohtaa kumpi on helpompi. Kierrelukitetta ei yleensä tarvita paljoa,lukitteen ei tarvitse pursua joka paikkaan. Ja tähtäimiin kannattaa valita lukite,joka ei ole mitään super kovaa/pysyvä lukitus kamaa,vaan sellaista jonka saa myös tarvittaessa auki. Vaikka lämmittämällä. Kunhan estää ettei ruuvit löysty ja irtoa asetta käytettäessä.
- IlmankinPärjää
Ei sitä voi enää sit kiristääkkää sen jälkeen kun lukite on kovettunu, niin että kerralla kunnolla kiinni. Toivoo sit vaan ettei se löysty ammuttaessa vähitellen rekyylin täristellessä metalleja vastakkain.
- 1971
Höpö höpö. Kyllä ruuvin saa auki,vaikka olisikin ruuvilukitetta. Kunhan on laittanut oikeanlaista ainetta. "Miedoimmat"ruuvilukitteet estävät ruuvin aukeamisen tärinästä. Tälläinen aine kestää ammuttaessa. Tai "keski kovat"lukitteet aukeavat lämmittämällä. Käytän työssäni ruuvilukitetta päivittäin ja asia on varmasti näin. On olemassa myös ruuvilukitteita joissa mainostetaan "pysyvää" lukitusta,tälläistä EI kannata tähtäimien kanssa käyttää.
- tietäjä
Ei pysyvää lukitetta ole muu kuin se että hitsataan kiinni, kaiki aukeaa lämmittämällä.
- 1971
Nyt puhuttiin tähtäimen jaloista,joita ei kukaan täysjärkinen hitsaa kiinni. Pysyvällä kierrelukitteella tarkoitaan lukitetta jolla ruuvi lukitaan niin ettei ruuvi aukea rikkomatta,edes työkaluilla. Käyttäisit nimimerkkiä "saivartelija",koska tietäjä et ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1013741
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se482671- 1142509
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣392008Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu301787Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et221561- 271542
- 221348
Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?701285Olikohan se
Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi81271