Onko väärin tai tyylivirhe jos on yliopistossa vaikka oikeustieteellisessä opiskelijana ja käyttää reppua?
Reppu selässä yliopistossa?
8
385
Vastaukset
- relaxmate
Osalla tytöistä on laukku, reppujakin aika paljon. Pojilla enimmäkseen reppuja - eiköhän se oo ihan makuasia kumpaa haluu pitää ._.
- ytrewq1234
Tavaraa mukana usein niin paljon, että reppua suosin minäkin. Pyörällä kulkiessa reppu pysyy mielestäni paremmin selässä kuin laukku. Molempia käytetään yliopistolla paljon, käytä sitä mikä tuntuu itsestäsi parhaalta.
- Reppuni jupisee
Ennen kauppakorkeassa piti olla salkku. Nyt juttu tuntuu naurettavalta, siis nimenomaan se, että piti olla. Reppu on kätevin, käyttäköön salkkua tai kassia ken haluaa. Olkalaukkukin menee, jos muistaa välillä vaihtaa olkaa, ettei kasva vinoon. Tai sitten heittää sen hihnan toiselle olalle ja laukku vastakkaiselle lantiolle.
- salkkunais
Opiskelin yliopistossa 30 vuotta sitten. Silloin puolella opiskelijoista oli salkku, toisella puolella reppu. Itselläni oli salkku. Salkku on siitä mukava, että sen saa nopeasti ja hyvin auki, yhdellä silmäyksellä näkee kaiken, mitä siellä on. Lisäksi salkussa tavarat pysyvät hyvässä kunnossa. Yksi salkku vielä on muistona noista ajoista. Enää salkkuja ei taida saada mistään.
- Varma tieto
Reppu on paras selälle. Tyylivirheitä pukeutumisen suhteen yliopistossa on mahdoton tehdä, kunhan jotkut vaatteet on päällä.
- Fjällraven
Tänne kirjoittaminne on aika paha tyylivirhe !!
- bag pack pac man
Ihmetetyttää, että miten ihminen, joka on päässyt yliopistoon opiskelemaan tuskailee suomi24:ssa, että voiko mennä reppu selässä yliopistoon.
:D Aika koomista. - MaLuFuksi
Moi!
Vaikka Eppu Normaali 80-luvun alussa lauloi "aamulla salkun kanssa Porthanialle", nyt vuonna 2015 salkku on harvinainen näky yliopistossa ja yleisin tapa kuljettaa tavaroita ainakin täällä matemaattis-luonnontieteellisessä tiedekunnassa on reppu. Ehkä 85% miehistä ja 65% naisista käyttää täällä reppua. Olen vasta fuksi ja meidän ei ole tarvinnut raskaita lasteja kanniskella, toisin on ehkä vanhemmilla vuosikursseilla joiden opiskelijoilla näkyy paljon painavampia reppuja.
Toisin oli yläasteella, jolloin 99% jätkistä käytti reppua ja 99% likoista laukkua. Suurin osa jätkien repuista oli tummia skeittareille sopivia ja likkojen laukuista mustia nahkaisia olalla kannettavia pussukoita. Mutta se reppujen/laukkujen kirjo monipuolistui lukiossa, ei ollut niin harvinaista että pojalla oli laukku tai tytöllä reppu. Lukiossa näkyi myös paljon erilaisia reppuja ja laukkuja, ei ollut juuri tietynlaista mitä selvä enemmistö käytti. Yliopistossa kirjo laajeni entisestään.
Olen ikäluokkaa '95 ja Eppu-fani, tiedän siksi hyvin tuon kyseisen 80-luvun alun kipaleen "Vanha kellarissa valittaa".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1102523- 842211
- 561727
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai621719- 1621633
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1571517Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461506- 1181270
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket271207Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261206