Neuvoja kynsienleikkuuseen!! APUA!!

Epätoivoinen123

Eli koiramme kynsien leikkuu on erittäin vaikeaa. koira näykkii (kovaa) ja kiljuu murisee huutaa rimpuilee..!! No uskon että tuo ei ole ongelma kun joku auttaa minua jne. mutta näyttää että kynnen ydinkin olisi jo kasvanut melkein kärkeen.. joten en oikein uskalla leikata jos leikkaan vahingossa ytimeen ja koira saa siitä jotain "traumoja". ja lisäksi suurin osa koiran kynsistä on mustaa joten sekin tuo oman hankaluuden.. Miten saan lyhennettyä jos ydin on kasvanut melkein kynnen kärkeen?

6

287

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liinavaate

      Epäilen tuota, että ydin kasvaisi kärkeen. Mutta, jos haluat varovainen olla, osta tukeva viila, jolla viilaat vielä lisää leikattuasi tosi pienen palan. Ja alat sitten useammin leikkaamaan, että kasvu normalisoituu. Koiran rimpuilu johtuu omasta jännittämisestäsi. Entäpä jos leikkuuttaisit aluksi koiran kynnet eläinlääkärillä kuntoon ja sitten jatkaisit itse, riittävän usein.

    • Epätoivoinen123

      Saatiin äitini kanssa eilen leikkattua! Äiti otti koiran syliin ja minä leikkasin varovasti n. millin joka kynnestä. Ei onneks tullut verta. koirakin oli rauhallisempi ja oli paljon helpompi leikata (toki oli kuonokoppa..) ja hyvin onnistuneen leikkauksen lopuksi koira sai herkkuansa kurkkua. Kiitos neuvoista yritetää lyhennellä tosi usein sen millin verran niin kaipa se ydin siitä lähtee vetäytymään :)

      • Kynsiä voi leikata joka viikko noin hiukan kerrallaan, mikä on hyvä harjoituksen kannalta. Sen lisäksi kannattaa tehdä lisäharjoituksia vaikka koskettamalla kynsiä saksilla ja palkitsemalla rauhallisesta käytöksestä. Muut harjoitukset, tassun anto, tassujen hieronta, karvojen leikkaus jos pitkät tassukarvat, ym tukevat tuota kynsien leikkuuta.

        Oma koira on jo vuosia ehdollistettu namituksella tassujen hoitoon, niin ettei koira enää edes vedä tassua pois kädestä vaikka sattuisi pikkuvika ja kynnestä tulisi tippa verta, kun nipistyksistä saa aina herkkua...: Jos joskus käy vahinko, siitä on turha hermostua ja tehdä mitään numeroa, parempi jatkaa rauhallisesti.


    • llllllllllllllllllll

      Muistaa vaan, että koiraa ei koskaan päästetä tilanteesta pois jos riehuu, rimpuilee tai kiljuu. Oppii muuten tekemään niin jo valmiiksi, jottei joutuisi ikävään tilanteeseen.

      Kynnet voi leikata viikon-pari välein millin kerrallaan, niin ydin vetäytyy pikkuhiljaa taaksepäin. Jos vahinko sattuu ÄLÄ PANIKOI! Saat koirasi jännittämään ja pelkäämään. Ole kun mitään ei olisi sattunutkaan. Jos koira vingahtaa, ole silti tyyni. Osta apteekista kaliumpermanganaattia ja kostuta pumpulipuikko, upota se jauheeseen ja paina kynnen päätä -> verenvuoto lakkaa. Hoida homma loppuun ja kun koira on aivan rauhallinen, päästä se rauhallisesti ylös ja anna herkku RAUHALLISESTI (älä turhaan innosta).

    • ..............

      Ja sen lisäksi, aloittakaa heti koiranne käsittelyharjoitukset yleisemminkin. Ihan normiarjessa syliin nostmista, selälleen kääntämistä, kaikkea kivassa yhteydessä tapahtuvaa. Tuo kynsienleikkuuongelma kertoo riittämättömistä käsittelyharjoitteista. Koira ei osaa luottaa teihin. Mutta jossain vaiheessa on muitain hoitotoimia edessä, ja kuonokopan kanssa en suosittele iän kaiken jatkamaan. Kaikkein helpoimmalla pääsee, kun opettaa koiran sietämään kaikenlaista koskettelua. Se on armeliasta jo koirallekkin. Puhumattakaan siitä miten se helpottaa arkea. Ja jos kynnet ovat päässeet liian pitkiksi, on yksi keino se, että eläinlääkäri hoitaa leikkauksen kerran, ja jatkatte ylläpitona sitten tiuhaan.

    • Irlis83

      Minkä kokoinen koira kyseessä?

      Minä leikkaan omalta irlikseltä "hevostyyliin", eli ikäänkuin nostasin kavioo. Muuten nyhtää tassujaan kokoajan, tällä keinolla menee hyvin leikkaukset.

      Toinen koira kun näkee kynsisakset, niin heittäytyy selälleen, että no leikkaa sitten =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1530
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      96
      736
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe