Mistä apua suruun?

germanshepherdforever

Mun Saku kuoli vähän aikaa sitten ja kaipaan sitä toosi paljon.Me koettiin yhdessä paljon ja Se oli joinain hetkinä mulle ainut syy elää.Vaikka mulla onkin nyt perhe niin en silti pysty ikinä elään yhtä ihanaa elämää kun mun sakun kaa.Olisko teillä jotain vinkkejä millä pääsis ees vähän surusta yli? Arvostaisin sitä.

6

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keskiaasian omistaja

      Se ottaa aikansa se enin suru,mutta helpottaa aikanaan,onneksi sinulla on se perhe vaikka se nyt tuntuukin ettei pystyisi elämää yhtä ihanaa niin se on normaali tunne.

      Minullakin 10 vuotta tuosta ja vieläkin se tuntuu toisinaan voimakkaalta menetykseltä,varsinkin silloin kun suhde koiraan on erittäin läheinen.

      Muita vinkkejä ei okein mulla ole kuin aika ja se tavallaan tuo ajallaan mukavia hetkiä muistoon jahka tuosta voimaakaasta surusta pääsee ja siihen ei auta kuin aika,toinen koira ei auta,ainakaan saman rotuinen,sitä vertaa muutoin entiseen ja suruaikaa ei ole tehty.


      Tunne on siis alussa voimakas mutta hälvenee ajan kanssa,voit koittaa muistella yhteisiä mukavia hetkiä vielä kun ne kaikki muistaakin selvästi,minulla 10 vuotta sitten alkaa jo vähän häipymään useimilla paljon nopeamminkin,mutta minulle koira oli kaikki.

      Jos minä selvisin niin selviät sinäkin varmasti alku surun jälkeen,niin ne muutkin selviää.Sure vaan kaikessa rauhassa koska muu ei siihen auta,onneksi jäi muistot ja ehkä kuviakin koirasta joita voi muistella joskus vaikka myöhemmin kun pahin on ohi.

    • Paras ystävä

      Kyllä se helpottaa ajan kanssa,vuosi meni minullakin itkiessä,koiraa joka oli
      vaikea luonteeltaan ,mutta siihen kiintyi melkein vielä enemmän kuin ns. helppoon Vieläkin kaipaan sitä persoonallista kaveria .vaikka uusi koira on ollut jo 5 vuotta.
      Sellaista se elämä on,kyllä siitä selviää. Olen joutunut luopumaan pitkän koirahistorian aikana jo niin monesta rakkaasta kaverista.
      Monesti sitä miettii että,laitanko enää ollenkaan koiraa, kun luopuminen on niin vaikeaa kestää. Mutta semmonen se on luonnon kiertokulku ja ihanat muistot ja valokuvat kuitenkin jää. Mutta sanoisin että sure niin kauan kuin siltä tuntuu,jotta asia on käyty läpi,uusi koira ei ole mikään ratkaisu,ennen kuin olet surustasi selvinnyt, Voimia sinulle ikävässä

    • etukäteismurehtija

      Entä kuinka selvitä surusta, jos ei ole perhettä? Mulla on vanha saku ja mietin tätä kysymystä joka päivä. Mitää ei jää koiran poislähdön jälkeen.

      • Paras ystävä

        Siitä pitää vaan selvitä,raskasta se varmaan on jos ei ole muuta kuin koira.
        Silloin kannattaa ottaa toinen siihen vanhuksen rinnalle kasvamaan ,jos on mahdollista. Suuri aukko siihen jää kun luopumisenaika tulee, mutta kun toinen
        tarvitsee liikuntaa ja hoitoa niin ehkä surun yli pääsee paremmin.... Luulisin..
        Luopuminen on koiranpidon raskain asia.


    • etukäteismurehtija

      Itselläni ei ole valitettavasti mahdollisuutta pitää kahta koiraa, enkä tiedä pystynkö enää ottamaan uutta koiraa tämän nykyisen jälkeen. Kiitos kuitenkin tuesta sekä aloittajalle myös voimia.

    • Kaikille lemmikkinsä menettäneille osanottoni. Meidän n 14 v Nelli-kissa kuoli eilen. Munuaisarvot olivat liian korkeat, Nelli oli aivan apaattinen, kuivunut ja laihtunut. Joten Nellin parasta ajatellen päädyimme "unipiikkiin". 4 vuotta sitten munuaissairaus rupesi Nelliä vaivaamaan, mutta lääkitys ja ruokavalio pitivät sen ensin aisoissa, lääkärin mielestä nämä helteet vauhdittivat Nellin oloa huonommaksi. Voi miten kova ikävä on. Nellin kuva on kirjahyllyssä, poltin kynttilää Nellin muistoksi. Halusimme yksilötuhkauksen, ja valitsimme samanlaisen uurnan kun missä on Ninja-kissamme tuhka. Suru ottaa oman aikansa ja jokaisella on oma tapansa surra.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3132
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1841
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1730
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1239
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      127
      1032
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      98
      978
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      855
    10. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      849
    Aihe