Silmävamaisen pennun myynti

Selvitettävää

Mikähän tässä tarinassa mahtaa olla totuus? Facebookista:

"Meri J. lisäsi 2 uutta kuvaa.
JAKAKAA!

SAKSANPAIMENKOIRAN OMISTAJAT & KAIKKI MUUTKIN IHANAT IHMISET!
Toivoisin että käyttäisitte hetken aikaa ja lukisitte ja jakaisitte tämän eteenpäin.

Eli haluaisin tietää, ketkä ovat ostaneet saksanpaimen koiran tai jonkun muun rotuisen koiran Sukevalta Sari H:n. Nykyään asuu Vieremällä. Ja onko millaisia kokemuksia ollut?

Ostimme pienen saksanpaimenkoiran pennun heiltä. Myyjä kertoi että pennun isä oli purrut pentua silmän yläpuolelle ja ennusteet olivat kuulemma hyvät, ja se ei olisi meitä haitannut millään lailla. Ihmettelimme kyllä hieman miksi silmä oli tikattu kiinni. Monien lääkärikäyntien jälkeen (monien satojen eurojen jälkeen) selvisi, että koiralta oli roikkunut silmä ulkona päästä ja se oli tungettu takaisin sinne ja että ennusteet olivat olleet todella huonot, silmä oli ollut hyvä poistaa jo silloin ensimmäisellä lääkärikäynnilla tapaturman jälkeen.
Otimme yhteyttä Myyjään, joka oli todella välinpitämätön, eikä häntä kiinnostanut auttaa koiran kustannuksissa, eikä myöntänyt valehteluaan.
Nyt pennulla on silmä poistettu, ja todella isot laskut tulleet pennusta.

Toivottavasti rakas Onni koira paranee leikkauksesta ja pystyy elämään onnellista elämää yhdellä silmällä.

Onko teillä kellään kokemusta samanlaisista tilanteista? Ja onko kuinka moni ostanut koiran kyseiseltä ihmiseltä? Jakakaa ja ottakaa yhteyttä!"

5

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hurlumpaa

      Aina tämmöisissä asioissa on sana vastaan sana.
      Meillä yhdellä koiralla vaurioitui silmä. Leikattiin kunnon lekurilla. Poistettiin silmä muna ja luomet ommeltiin kiinni. Kuitenkin n. vuoden päästä silmä alkoi oireilla. Mätää ja tulehdusta jne.Syy tuntematon. Eli mikään ei ole ikinä varmaa.
      Miksi ylipäätänsä ostitte silmänsä menettäneen pennun? Saitte ehkä niin halvalla, että halusitte edullisen pennun?
      Riidat ostajan ja kasvattajan kanssa on niin monimutkaisia, ettei niihin ole muilla hirveesti sanottavaa, koska ei tiedä todellisuutta. On helppo mustamaalata täällä jotakin kasvattajaa. Onko kasvattaja edes saksanpaimenkoira liiton jäsen?

      • ''''

        paperiton pentu kyseessä. faktatietoa.


    • älyvapaata

      Älkää ostako paperittomia koiria!! Tästä asiasta toitotetaan jatkuvasti, mutta ei tunnu menevän perille!

    • valinnanvapaus

      Ihan samalla tavalla voi paperilliselle koiralle käydä, kaikkien paperillisten kasvattajat eivät myöskään on kovinkaan rehellistä porukkaa.

    • selviöksi

      Ettekö te osaa lukea edes?

      Eihän tuon jutun täällä kertoja ensinnäkään ole se koiran omistaja ihminen (tai ei ainakaan sano olevansa). Eikä ostaja ollut edes ostanutkaan silmänsä menettänyttä pentua, koska sitä silmää ei oltu poistettu siinä vaiheessa, eikä ostajalle *tuon facebook-jutun mukaan* ollut edes kerrottu siitä miten vakavasti pennun silmälle oli käynyt. Sehän on poistettu vasta heidän toimestaan eläinlääkärin niin määrättyä tietysti,* kertomuksen mukaan. *

      Me emme kukaan tiedä miten asian laita oikeasti - mutta opetelkaa nyt hyvät ihmiset edes jonkinlainen rauhoittuminen sen verran, kykenettä käyttämään sisälukutaitoa edes alkeellisesti.

      Koirarekisterillä tuon asian kanssa ei ole mitään tekemistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe