Lapsi ei vain nuku päivisin. Ei omassa sängyssä, ei vaunuissa... Selkeästi näkee että on väsynyt. Hieroo silmiä ja haukottelee ja kiukkuaa, mutta uni ei vain tule?
Iltaisin nukahtaa hyvin mutta on ruvennut heräilemään taas aamuyöstä (aikaisemmin nukkui koko yön)
On oppinut hetki sitten ryömimään, vaikuttaakohan tämä? Hampaitakaan ei ole vielä tehnyt... Alkaa olla tämä mamma niin väsynyt ja v*ttuuntunut kun päivästä on hävinnyt kaikki rytmit.
Todella väsynyt ja turhautunut...
9
170
Vastaukset
- anskuliini9
Luulenpa että tuo on väliaikaista. meillä oli jossain vaiheessa kausi ettei siitä tullut mitään, nyt vauva 8kk ja nukkuu hyvin päikkärit. Minkä ikäinen lapsesi on?Monesti liikkeelle lähtö vaikuttaa,Oletko kokeillut maitoa unille?voihan tuo hellekin vaikuttaa.
- ap.
Lapsi on 7kk. Annan maidon ennen päiväunia mutta ei näy olevan vaikutusta. Typy saattaa nukahtaa pitkän yrityksen jälkeen mutta herää 10-15min.päästä. Heti herätessä naureskelee ja juttelee mutta sitten ehkä 30 min.niin alkaa kitinä ja silmien hierominen/haukottelu. Kun tämä vaihe menisi pian ohi ja saisi päivärutiinit kuntoon.
- anskuliini9
Meillä vauva nukkuu hyvin silloin kun nukutan hänet viereen ja nukun itekin-aistii äidin. Kannattaa kokeilla pitää valvella mahd pitkään, muutama tunti niin luulis väsyttävän. Tuo on varmaan vaihe, ettei malta nukkua..Tsemppiä!!
- helle vaikuttaa
Luulen että on liian kuuma, pystytkö viilentämään makuuhuonetta mitenkään? Tuuletin ellei muuten.
- ap.
Hellettä minäkin ajattelin. Tosin ei nuku päivisin viilentimestä huolimatta! :/
- ap.
Hellettä minäkin ajattelin. Tosin ei nuku päivisin viilentimestä huolimatta! :/
- jsdfoiaj
Miun 7kk tyttö nukkuu rauhallisemmin ku laitan oman yöpaidan johonkin pään lähettyville.
- 4eghqa
Nukkusko vaunuissa tai jos autoilemassa käytte?
Meidän kuopus ei nukkunut koko vauva-aikanaan kuin 15-30 min päiväunia. Se on ärsyttävää, kun lapsi sitten kiukkuaa sitä väsymystään heti kohta herättyään. Onneksi hän kuitenkin nukkuu öisin, niin saat edes silloin levätä ja eiköhän tuo ole kuitenkin ohimenevää noin pienellä. - ei nim.
Onko huone tarpeeksi pimeä missä vauva nukkuu?sekin voi vaikuttaa jos on liian valoisaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4931869Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3801576Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641368Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H181357- 113962
- 51929
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19916Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15771Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66763Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka10751