Koiranpennulle palkinto

Nami

Mikä olisi hyvä herkku pennulle palkinnoksi? Ulkona harjoittelemme luokse tuloa ja tarpeen tullen ihmisten ja koirien ohittamista ja silloin olisi hyvä olla joku herkku joka kiinnostaa, lelut eivät ulkona kiinnosta. Help meeee! Onk jokin nakki joka on pienen pieniksi paloiksi paloteltu vai ihan vaan koiranpennun treeni herkku jota saa eläinkaupoista?

5

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joissain valmiissa makupaloissa on varsin paljon lisäaineita... Pienillä oksasaksilla saa dentastickit ja kuivatut lihatuoteet sopiviksi paloiksi. Kuivatut lihatuoteet eivät ala homehtua taskun pohjalla niin kuin makkaran palat, joissa on myös paljon suolaa. Jotkut kuivaavat itse esim. maksaa koulutusnameiksi. Ihan koiranruokanappulatkin voivat toimia namina, jos koira on ruualle perso, tai sitten ostaa jotain herkumpaa nappulaa mitä käyttää vain palkintona.

      Sitten vaan pitää muistaa ettei koira saa liikaa syömistä päivässä namituksen myötä; enemmän nameja, vähemmän ruokaa.

      Palkinnoksi riittää lähes ele namista: eläinkaupoissa on koulutusnameina hyvänmakuista "koulutusgeeliä", riittää että koira pikkaisen lipaisee tahnaa. Tuo tahna on nopeaa käyttää, koira vain lipaisee ja nielaisee, treeni ei keskeydy niinkuin silloin kun koira jää rouskuttamaan vähäksi aikaa.

    • Ankrieli

      Yhden koirani koulutin ruisleivän avulla, seuraavalla oli namipaloina Frolic-nappuloita. Mikä tahansa kelpaa, kunhan koira tykkää siitä.

    • hyvin toimii

      Itse käytän palkkiona ihan vaan rapsutusta ja sanallista kiitosta. En käytä ikinä mitään nameja.

    • 1215

      Broilerin tai sian sydäntä keitettynä tai paloiteltuna. Jos koira siitä tykkää

    • ahne koiramme

      Mä käytän kissanruokaa ja pieniä porkkananpaloja. Koira tykkää porkkanasta kamalasti, kissanruoka on kai lihapitoisempaa joten maistuvampaa, ja totta kai koira on aivan hulluna jos se näkee kun ruokaa otetaan kissan kupista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      203
      5184
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3686
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      11
      3450
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      62
      3142
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      37
      3120
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2326
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      104
      2305
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      30
      2162
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2120
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2059
    Aihe