Jos näkee kaiken tekstin suurinpiirtein näin?
http://www.lahayesight.com/images/dis_astig.gif
Silmälääkärin mukaan kuivat silmät, mutta tipat ei auta ollenkaan. Näkö on jatkuvasti tuollainen, ollut kohta puoli vuotta. Miten saada lääkäri ottamaan vakavasti ja auttamaan, kun sanoo vaan, että käytä niitä tippoja? Onko kenellekään ideoita, mikä silmässä voisi olla vikana?
Mikä vikana silmässä?
8
1796
Vastaukset
- näin muistelen
Käy optikolla? Hän ainakin tarkistaa tarvitsetko hajataittoisuuteen korjausta.
Laittamassasi kuvalinkissä puhutaan hajataittoisuudesta. Itsellänikin on silmälaseissa miinuksen lisäksi sylinterikorjaus hajataittoisuuteen.
Periaatteessa hajataittoisuutta voisi olla vaikka ei tarvita /- korjausa.
Hajataittoisuus johtuu silmän pinnan erlaisesta kaarevuudesta eri kulmissa. Esim. pystysuunnassa tai jossain vinosuunnassa on kaarevuutta enemän kuin vaakasuunnassa (90 astetta eri kulmassa). - auttakaaauttakaa
Kaksi eri optikkoa ja kaksi eri silmälääkäriä ovat silmät katsoneet, eivätkä näe hajataitossa vikaa, unohdin mainita sen aloitusviestissä, pahoittelen. Sitä itse diagnosoin myös, mutta ei niin ei... Mikä muu voisi olla kyseessä?
- mmmmmmmmmmmmm
Sarveiskalvon pinnan epätasaisuus, jota ei ole mahdollista korjata silmälaseilla. Voi olla, että hajataittoa on niin paljon, että ainoa hoitokeino on kovat piilolinssit. Kysele optikolta tai silmälääkäriltä, he osaavat kertoa tarkemmin.
- lisää tutkimuksia.
mmmmmmmmmmmmm kirjoitti:
Sarveiskalvon pinnan epätasaisuus, jota ei ole mahdollista korjata silmälaseilla. Voi olla, että hajataittoa on niin paljon, että ainoa hoitokeino on kovat piilolinssit. Kysele optikolta tai silmälääkäriltä, he osaavat kertoa tarkemmin.
Jos hajataittoa on paljon, niin tuollaiseksi ei osaisi näköään kuvailla.
Mene silmälääkäriin, kysy mm. topoa jos ei laseilla korjaudu.
- Vai semmosta
Pari helppoa kotitestiä:
Laita oikea silmä kiinni, sitten vasen. Näyttääkö teksti edelleen suttaiselta? Jos toisen silmän sulkeminen auttaa, niin vika voi olla silmien yhteistoiminnassa. Prismalasit, silmäjumppa ym. voivat auttaa. Etsi ammatttitaitoinen optikko.
Jos ongelma on sama silmät kiinni laittamalla, vie tekstiä kauemmas, auttaako? Jos näin, niin kuulostaa siltä että tarvitset lähilasit (plussaa). Voit testata huoltsikan halpoja 1,00, jos niistä olisi jotain jeesiä.
T. Optikko - auttakaaauttakaa
Kiitos vastauksista! Toisen silmän sulkeminen ei auta, teksti pysyy yhä suttuisena. Tekstiä kauemmas vieminen ei auta, sillä teksti on yhtä sumeaa lähi- että kaukonäössä. Ei näe taululle eikä kirjan sivuille. Miten tuollaisen sarveiskalvon pinnan epätasaisuuden voi korjata, jos piilolinssien käyttö on hankalaa silmien kuivuuden vuoksi?
- 5674574
Sarveiskalvon epätasaisuus korjataan silmälaseilla, joissa on hajataitteisuuden (astigmatismin) korjaus mukana. Melkein jokaisella on jonkinlaista hajataitteisuutta, joten sen korjaamisessa ei ole ongelmaa.
- höpöfantti.
No mulla sama juttu melkein kuin alottajalla.
Optikolla tosiaan ei todettu mitään vikaa kummassakaan silmässä ja tuota samaa epäiltiin että kuivuus tekisi sen.
En sentään noin epäselvästi näe mutta kun peitän vasemman silmän niin teksti vääristyy/hajaantuu ja kummallakin silmällä katsoessa sama juttu vaikkakin haitta korostuu nimenomaan oikein silmän peittämällä.
Ja korjaantuu vasemman peittämällä.
"Jos toisen silmän sulkeminen auttaa, niin vika voi olla silmien yhteistoiminnassa. Prismalasit, silmäjumppa ym. voivat auttaa. Etsi ammatttitaitoinen optikko."
Näin minulla, toisen sulkeminen auttaa.
Miten silmiä jumpataan? pyöritellään ympäri ja katsellaan kieroon niin että saadaan muut nauramaan vai ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3762376IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk631839- 1541413
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten131236Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021191Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu48925- 90874
- 71832
Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla43805- 28803