Hotelli-, yökerho-, ja yleisiä vinkkejä

Matkanaiset

Ensimmäinen New Yorkin matka tiedossa.

Kaksi kolmekymppistä naista.

Haluamme 4-5 tähden hotellin.
Viikon olemme reissussa.
Mistä päin hotelli kannattaisi varata, budjetti n. 1000-1500e/vko hotellille ja olemme menossa shoppailemaan ja toki kiertämään pakolliset nähtävyydet. Onko joku ehdoton paikka, mistä helppo mennä joka paikkaan/onko se ihan sama jos taksilla kulkee?

Vinkkejä kivoista illanistumispaikoista? Tai "yökerhoista"?
Entä ruokapaikkoja, vai tuleeko niitä ihan kävellen eteen tupsahdelleen HYVIÄkin?

Kiitos asiallisista vastauksista, kaikkea meille sopivaa muutakin tekemistä saa nykistä ehdottaa!
Emme ole kulttuurista kiinnostuneita, vaan ennemmin kiertely ja shoppailu kiinnostaa.

1

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkailija-x

      Ajankohta vaikuttaa hotellihintoihin paljon, viiden tähden hotelliin ei taida päästä ainakaan syksymmällä n. 200 €/yö. Yhdysvaltalaisissa varauspalveluissahan ei ilmoitetussa hinnassa ole vielä n. 15% veroja (hotellivero ja alv) laskettuna, vaan se lisätään hintaan varausta tehdessä vasta ennen maksua.

      Metrolla on helppo liikkua, joten hotelli kannattaa valita paikasta, jonka lähellä on mielellään parikin eri linjojen metroasemaa. Times Square on todella ruuhkainen ja turistipaikka, joten sinne en itse majoittuisi. Viime reissut (viimeisestä tosin jo liian kauan, 3 v.), olemme olleet Tribecassa. Viimeksi Sheraton Tribecassa. Soho lukemattomine kauppoineen, ravintoloineen ja baareineen alkaa kadun toiselta puolelta ja Tribecassa on myös "oikeaa " elämää (varakkaine) asukkaineen. Lähellä oli kolmen metrolinjan pysäkin, joten liikkuminen eri suuntiin oli helppoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      139
      3095
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1686
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1374
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe