Venäjän vastapakotteet tulevat jatkossa tuntumaan suomessa laajalti.
Esimerkiksi valion viennistä puolet menee Venäjälle. ja myös turismi tulee romahtamaan.
Ei tunnu Suomessa sanoo Stupido.
Siltikin onneksi ostin ajoissa.
Esimerkiksi valion viennistä puolet menee Venäjälle. ja myös turismi tulee romahtamaan.
Ei tunnu Suomessa sanoo Stupido.
Siltikin onneksi ostin ajoissa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä se tuntuu jo nyt,sitä vaan ei älyä maalikot.
Olemme menossa talouden alasajoon kaikkialla,jos luette mediasta ja tajuatte juonen niin usa:n ja venäjän välille tulee todella tukalat tilanteet.
Europöllöt hyppii välissä ja saa aikaan lisäsotkun että suomelle jyhkeän laskun,lisäksi sotilaallisia yhteyden ottoja on edessä.
Talouden taantuman jyllätessä venäjällä se painuu lamaa joka ensi keväänä vaikuttaa suomen talouden tilaan merkittävästi,venäjä on suurin kauppa kumppanimme mutta silti me olemme niin euroa niin euroa ettemme nää että me sukelletaan venäjän kanssa erittäin syvään lamaan.
Kiitos eu:n.
Suomen jos minkä tulee olla mukana pakotteissa. Jonain päivänä Venäjän rikolliset interventiot saattavat kohdistua Suomeen. Silloin ei lännestä apuja heru, jos nyt ei mentäisi pakotteisiin mukaan. Nyt ei missään nimessä mitään erivapauksia saa hakea viennille tai tuonnille. Kompensaatiota vaikka EU:n sisältä anomaan mieluummin kuin rikkuriksi rintamasta.
Unioinin jäsenyys on ollut fantastinen edistys järkeään käyttävälle ja tulojensa mukaan eläneelle suomalaiselle. Vakaa raha ja matalat korot. Siihen ei ikinä olisi päästy unionin ulkopuolella.
Se ei ole EU:n vika, että moni tärväsi maksukykynsä sokeasti perusteettoman korkeaan asumistasoon tuloihinsa verrattuna. Tällä kertaa tappiot jäävät tunareille ja voittajia ovat ajoissa irtautuneet. Nyt ei devalvoida ja rahan ostovoima säilyy. Ei ole myöskään devalvaatioissa tuplaantuvia valuuttalainoja. Monella tämän palstan velkaelviksellä valuuttalainoja olisi, mikäli markan kanssa elelisimme. Matto lähtisi markan kanssa alta paljon nykyistä useammalta.
Uutistoimistot: Putin suunnittelee "kostotoimia" länsimaille.
Kierre alkaa,ja päätty melkoisen varmasti ikävästi.
Jo pelkästään kaikki muut rasitteet pääle kuten suomen oman maan taloudentila ajaa vääjämättä suomen pitkään lamaa,todella emme nouse edes kymmeneen vuoteen nyt 2007 tasolle.
Joten jos joku nyt luulee pienen nousun pilkahduksen olevan päällä tai ovella on harhautunut realiteeteistä.
suomen viennistä kolmasosa on vain 10 yrityksen käsissä ja jos toimet osuu sopivasti näihin niin pississä ollaan.
Tsarbomba lopttaa lässytykset , jopa Lukilta
aiaiai ku naurattaaapi
Pakotteet romahduttaisi Finnairin alle vuodessa:
www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288722354646.html
Pakotetaan asuntojen hinnat alas, niin sitten ei enää haittaa?
Taitaa mennä hinnat alas ilman pakottamisia. Kun ei ole muuta vaihtoehtoa.
Suomi maksaa miljaareja venäjän soralle kuittaa pakotteet