laitonko irtisanominen?

maikkiiiii

Vuokranantaja toimitti asunnon irtisanomisilmoituksen haastemiehelle joka toimitti ilmoituksen minulle. Vuokrasopimus ilmoitettiin päättyneeksi muutaman päivän päästä. Alle oli kirjoitettu syy miksi irtisanotaan joka oli rikosepäily.

Kaikki vuokrat oli maksettu. Yhtään varoitusta ei tullut. Olen asunut asunnossa yli vuoden.

Nyt kysyn voiko vuokranantaja irtisanoa muutaman päivän varoitusajalla? Nyt ei ole kyse vuokrasopimuksen purusta ainakaan kirjallisen ilmoituksen perusteella vaan irtisanomisesta.

Vuokra on maksamatta tästä kuusta, kun ei ole ollut vielä eräpäivä. Vuokranantajalla on vuokravakuus sisällä.

Mitä maksan , kun en irtisanonut ja saanko vuokravakuuden takas?

6

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vakiokuvio

      Vuokranantajan irtisanomisaika on mikä laissa sanotaan. Ettei tuolla päättymispäivällä tarkoiteta irtisanomisajan alkamisaikaa?

      Rikosepäily ei taida olla pätevä irtisanomisperuste, eikä ainakaan pätevä purkuperuste. Irtisanomiselle on toki helppo keksiä muitakin perusteita.

      Sinä maksat ihan normaalisti vuokrasi seuraavat 6 kk, paitsi jos itse irtisanoudut aikaisemmin. Muuton jälkeen / yhteydessä vuokranantaja tarkistaa että kämppä on kunnossa ja palauttaa sitten vakuuden jos mitään syytä vakuuden pidättämiselle ei tarkistuksessa löytynyt. Eli ihan normaali kuvio.

    • mmmmhm

      Epäilen että aloittaja jätti jotain kertomatta jos kerran irtisanomisilmoituskin laitetaan haastemiehen kautta...

      Ei kai siinä rikosepäilyssä vain olisi asianomistajana vuokranantaja?

      Lähtökohtaisesti ei ole mitenkään mahdollista irtisanoa niin nopeasti, koska silloin se olisi sopimuksen purku.

    • mmmmhm

      Ahaa, nyt tajusin miksi se ilmoitus laitettiin haastemiehen kautta.

      Kävikö niin että vuokranantaja on koittanut soittaa sulle kymmeniä kertoja, ja aina olet ollut niin kiireinen ettet ole ehtinyt vastaamaan tai soittamaan takaisin?

      Kävikö vuokranantaja oven takana, jolloin suljit verhot ja telkkarin ja menit sohvan alle piiloon?

      • maikkiiiii

        Nyt kaikki vastaukset on jokseenkin metässä. Vastaan kaikkiin numeroihin ja avaan oven. Soitin ja kysyin häneltä miksi menettelitte tälleen. Sanoi, et hyö on tehnyt näin ennenkin. Ja omistaja tiesi, et etsin omakotitaloa, niin varmaan päätti toimia nopeasti, että saa opiskelijan tilalle. En todellakaan maksa hänelle vuokraa6kk.


      • höplöp
        maikkiiiii kirjoitti:

        Nyt kaikki vastaukset on jokseenkin metässä. Vastaan kaikkiin numeroihin ja avaan oven. Soitin ja kysyin häneltä miksi menettelitte tälleen. Sanoi, et hyö on tehnyt näin ennenkin. Ja omistaja tiesi, et etsin omakotitaloa, niin varmaan päätti toimia nopeasti, että saa opiskelijan tilalle. En todellakaan maksa hänelle vuokraa6kk.

        Jos et halua maksaa hänelle 6 kk, niin voit irtisanoa vuokrasopimuksen itse, jolloin noudatetaan 1 kk irtisanomisaikaa.

        Ei lain määräämiä käytäntöjä ohiteta sen vuoksi ettei huvita. Koskee kumpaakin osapuolta.


      • lakiakos
        höplöp kirjoitti:

        Jos et halua maksaa hänelle 6 kk, niin voit irtisanoa vuokrasopimuksen itse, jolloin noudatetaan 1 kk irtisanomisaikaa.

        Ei lain määräämiä käytäntöjä ohiteta sen vuoksi ettei huvita. Koskee kumpaakin osapuolta.

        Mutta jos kumpikin osapuoli haluaa purkaa sopimuksen nyt heti, niin ei tietenkään sitä 1kk irtisanomisaikaa, eikä 1kk vuokraa tarvitse maksaa. Saa vuokrasuhteen purkaa vaikka samana päivänä JOS molemmat siihen suostuvat.

        Sen sijaan, jos vuokralainen haluaa jatkaa asumistaan, niin ei tässä vaikuta olevan kyseessä laillinen irtisanominen, joten 6kk irtisanomisaika on luultavasti laillisesti voimassa, jolloin vuokralainen vain maksaa normaalisti ja muuttaa 6kk kuluttua pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7403
    2. 78
      4913
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4809
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4218
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      3008
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2639
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2541
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2186
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2181
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1820
    Aihe