Minua nyt kiinnostaa se, miksi HESY-n kotisivulla olevassa luovutusehdoissa ei ole merkitty sakkoa, vaikka antavat paikan päällä vielä lisäksi erillisen paperin missä sakot alk 500 eur mutta ns kotisivun julkisella luovarissa sitä ei ole missään sivustolla, osaako kukaan sanoa miksi niin? Onko se laiton?
Tässä on kopioitu luovutussopimus, mutta se ei ole kaikki, niillä on vielä erillinen paperi siitä, ns sopimussakkojen liite, kotisivuilla sitä ei ole? Miksi.
Kaikki, jotka ovat HESY-ltä lemmikin ottanut tietävät sen, että siihen tulee vielä yllätyksellinen sakkoliite. Miksi sitä piilotellaan julkisesti? Miksi se ei ole esillä?
HESY-n Sopimusehdot
Hoidan minulle luovutettua eläintä hyvin. Otan heti yhteyttä eläinlääkäriin, jos eläin sairastuu. Huolehdin siitä, että eläimen rokotukset pysyvät voimassa ja että eläin steriloidaan/kastroidaan vuoden ikään mennessä, mikäli sitä ei ole suoritettu ennen luovutusta. Minulle luovutetulla eläimellä ei saa teettää pentuja.
Huolehdin siitä, että ottamani eläin ei pääse putoamaan ikkunoista/parvekkeelta tai karkaamaan sitä kuljetettaessa. Ulkoilutan eläintä vain valvotusti. Mikäli ottamani eläin katoaa tai kuolee, ilmoitan siitä välittömästi yhdistykselle. Ilmoitan yhdistykselle myös nimeni, osoitteeni ja puhelinnumeroni mahdolliset muutokset.
Mikäli en pysty pitämään ottamaani eläintä, ilmoitan siitä yhdistykselle. Minulla ei ole oikeutta luovuttaa eläintä eteenpäin ilman yhdistyksen edustajan suostumusta. Minulla ei ole myöskään oikeutta lopettaa eläintä ilman eläinlääkärin toteamaa lääketieteellistä syytä.
Yhdistyksen edustajalla on oikeus käydä katsomassa minulle luovutettua eläintä. Mikäli yhdistyksen edustaja ja eläinlääkäri toteavat, että eläintä kohdellaan huonosti, on yhdistyksellä oikeus ottaa eläin välittömästi takaisin ilman korvausta.
Vastuu eläimen terveydestä ja eläinlääkärikuluista
Luonnosta tai huonoista oloista talteen otetut eläimet saattavat olla vammaisia tai piilevästi sairaita, vaikka eläinlääkäri on todennut ne luovutushetkellä kliinisesti terveiksi. Yhdistys vastaa eläimen eläinlääkärikuluista HESYn eläinlääkärillä yhden kuukauden ajan luovutuksesta. Tämän jälkeen kuluista vastaa eläimen ottaja. Jos yhdistys kuitenkin tietää, että luovutettavalla eläimellä on krooninen sairaus, yhdistys maksaa eläinlääkärikulut tapauskohtaisesti.
Jos eläin luovutetaan eteenpäin ilman yhdistyksen suostumusta tai se lopetetaan ilman lääketieteellistä syytä, on yhdistyksellä oikeus periä eläimen ottajalta 500 euron sopimusrikesakko ja vahingosta syntyneet kulut.
Minulle luovutetusta alle 6 kuukauden ikäisestä leikkaamattomasta kissanpennusta olen suorittanut 120 euron ennakkomaksun steriloinnista/kastraatiosta. Minulle luovutetusta eläimestä olen korvannut eläinlääkärikuluja ________€ (luovutusmaksut nähtävillä eläintiloissa).
Olen lukenut ja ymmärtänyt yllä olevat sopimusehdot ja sitoudun noudattamaan niitä.
Helsingin eläinsuojeluyhdistys-kokemuksia?
6
1590
Vastaukset
- auttakaa..aa
up
- samanlainen sopimus
Itselläni on samantyylinen sopimus, tosin yksityiseltä henkilöltä. Siinä ei tosin merkitty sakkoa.
Yleensä yhdistyksien kotisivut ovat vähän niin ja näin ja en yhtään ihmettele, ettei siellä ole asiasta mainintaa. Se ei ole laitonta pelkästään kotisivujen päivittämättömyyden kannalta. Mikäli sinulla ei ole ollut mahdollisuutta tietää mitenkään sakosta ennen maksun maksamista sitten se on todennäköisesti laitonta (esim. soittamalla tai käymällä paikalla tai emaililla).
Itse ilmoittaisin yhdistykselle asiasta ja toivoisin päivitystä sivuille. Ja nuo ehdot ovat astetta kovemmat kuin omassa sopimuksessa, esimerkiksi tuo katsomassa käyminen (ei olisi kiva ajatus, että joku voisi milloin vain päättää tulla katsomaan kissaa). Muuten näyttää ihan asialliselta kissasta huolehtimiselle tuo sopimus.- samanlainen sopimus
Ja siis vielä itse en tiedä yhdistyksestä, mutta sanoin vain näin yleisesti :).
- kkkkfkfkkffkekxbnxkd
Juridisesti ajateltunahan tuo on täysin turha sopimus. Koska silloin kun eläimen omistusoikeus on siirtynyt, saa uusi omistaja eläimellä tehdä aivan mitä tahansa, mitä nyt lain puitteissa on sallittua tehdä. Tällaisen sopimuksen voi myös yksipuoleisesti purkaa ilman seuraamuksia.
Ovat varmasti ihan päteviä eläinten suhteen, mutta lainsäädännöstä heillä ei näytä olevan harmainta hajuakaan. - kysymysvain
Onko kukaan joutunut luopumaan Hesylta hommatusta kissastaan? Kuinka tämä järjestynyt? Oletko itse etsinyt uuden kodin kissalle ja sitten infonnut Hesyä jonka jölkene uusi omistaja tehnyt Hesyn kanssa luovutussopimuksen? ... Ovat varmaan tämän suhteen kovin tuomitsevia Hesyllä?
- Anonyymi
Eikun poliisin tutkintaan, jos olet makaa eläimen luovutusmksun se on sun, sulla on oikeus muuttaa timbuktuun sen kanssa , tehdä vaikka ne pennut tai lopettaa se, se on sinun.täysin laito n sopimus siis
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t385200Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo693093Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel122950HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432861Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi311663Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k881584Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271576Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4161271- 681130
Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2241085