Hellou,
Ostin 2,9 GHz vanhan koneen jossa XP pohjalla ja Linux päällä. Omalla koneellani koneillani on kotona Vista jonka siis haluaisin tuohon viimeisempäänkin. Onko järkevämpää tapaa kuin laittaa vaan Vistan levy sisään ja asentaa päälle?
Mietin että viekö nuo kaksi muuta käyttöjärjestelmää paljonkin suorituskykyä koneelta kun niistä jää kai jotain jäljelle kuormittamaan konetta?
kiitoksin
Ostin 2,9 GHz vanhan koneen jossa XP pohjalla ja Linux päällä. Omalla koneellani koneillani on kotona Vista jonka siis haluaisin tuohon viimeisempäänkin. Onko järkevämpää tapaa kuin laittaa vaan Vistan levy sisään ja asentaa päälle?
Mietin että viekö nuo kaksi muuta käyttöjärjestelmää paljonkin suorituskykyä koneelta kun niistä jää kai jotain jäljelle kuormittamaan konetta?
kiitoksin
Vastaukset 20
Vanhimmat
Onko se Windows Vista tullut tietokoneesi mukana (ns. OEM versio), oletko ostanut sen vanhaan koneeseesi erikseen (ns. Retail versio) vai oletko ostanut kaksi Windows Vistaa?
Katsos kun tässä on sellainen juttu, että jos kyseessä on OEM-versio niin se ei toimi siinä toisessa koneessa vaan siihen pitää ostaa uusi lisenssi.
Jos kyseessä on Retail versio, sinun pitää poistaa vanha Windows Vista asennus ennen kuin asennat toiseen koneeseen. Samoilla koodeilla jos käytät Retailia enemmän kuin yhdestä koneesta, Microsoft voi terminoida sen lisenssin sopimuksen mukaisesti jolloin joudut ostamaan sen Windowsin uusiksi.
Windows ei ole mikään ilmaisohjelma kuten Ubuntu, että sitä ei voi vain asennella noin vain vaikka asennuslevy löytyisi kun ne voi olla konekohtaisia tai yhteen koneeseen kerrallaan. Uusia Windows lisenssejä voit ostaa vaikka kaupasta. Windows Vistaa ei enää myydä, nykyisin myydään Windows 8.1:stä mutta vanhasta Windows 7:sta saa vielä OEM versioita, eli jos sen asentaa sen siihen vanhaan koneeseen ja se tietokone vaikka hajoaa, se lisenssi menee siinä sitten samalla.
Kappas vaan, Ostin tietokoneen liikkeestä haluamillani herkuilla ja valitsin siihen Vistan käyttöjärjestelmäksi. Mistä voi katsoa voiko tuota asentaa useampaan?
Eli Mkar menee ostamaan uuden lisenssin jos hajoaa kiintolevy, tai vaihtaa emolevyä.
"Kappas vaan, Ostin tietokoneen liikkeestä haluamillani herkuilla ja valitsin siihen Vistan käyttöjärjestelmäksi. Mistä voi katsoa voiko tuota asentaa useampaan?"
No kun niitä nimenomaan ei voi asentaa useampaan. Se on joko:
1. Yhteen tietokoneeseen kerrallaan (retail versio), eli aikaisempi asennus poistetaan
2. Yhteen tietokoneeseen (ei siirrettävissä)
On myös ollut jotain perhe pakkauksia jossa voi asentaa kolmeen koneeseen, kone kohtaisesti ja eivät siirrettävissä. Muistaakseni nämä tuli Windows 7:lla vasta mutta paketin kyljessä pitäisi näkyä "3 Computers" tms.
Eli se nyt aika selvää, että et sitä Windowsia kahteen koneeseen saa ellet ole ostanut 2kpl Windows Vistaa, ja on hyvin todennäköistä että se on OEM-versio (lukee Ohjauspaneeli->Järjestelmä ja suojaus->Järjestelmä -> Tuotetunnus) jolloin sitä ei voi edes siirtää. Voit soittaa Microsoftin asiakaspalveluun ja varmistaa myös sieltä asian kun sanot tuotetunnuksen ja kysyt, että onko se OEM vai mikä.
Eli eikun ostamaan vaan Windows lisenssiä. Näitähän tarvitsee ostella aika ajoin kun Windowsia käyttää. Sehän se Microsoftin homma on.. Se myy niitä ihmisten tarvitsemia ja haluamia Windows lisenssejä.
Ei kiintolevyn hajoamisen takia tarvitse Windows lisenssiä ostaa. Se vaan asennetaan silloin uusiksi.
Jos emolevy hajoaa ja on retail lisenssi, ei mitään väliä. Silloin yleensä ostetaan vaan uusi tietokone ja vanha menee varaosiksi.
OEM-lisenssi ja emolevyn hajoaminen nyt on sellainen kombo sitten että hullun hommaa säätää yhteensopivaa emolevyä johon rassaa jotain 7v vanhoja osia (nyt puhuttiin Windows Vista koneesta!) ja sitten tapella vielä Microsoftin kanssa aktivoinneista. "ehkä onnistuu", ei vaan hirveästi kannata.
Jos emolevy poksahtaa takuuaikana tai varaosatakuun aikana (tyypillisesti 3v) niin se ei ole ongelma koska silloin saa identtisen emolevyn tilalle ja aktivointi onnistuu mutkattomasti. Se että joku MAC osoite vaihtuu on vielä ok.
Windows lisenssit ovat halpoja, että kyllä niitä ostellaan tarpeen vaatiessa. Ostetaan sitä makkaraakin jos haluaa grillata, ja yleensä ei riitä yksi paketti elämän aikana.
Ei muiden, mutta sinähän itse sanoit että pitää ostaa uusi lisenssi.
Katsos kun kiintolevyn korvaaminen uudella on sama kuin toinen tietokone.
Emolevyssäkin oem lisenssissä ostat uuden, heh.
Windows lisenssit ei ole halpoja, kuten ei mikään muukaan lisenssi, vaan ylihintaisia.
Sinä nyt luonnollisesti vissiin ostat makkarapaketinkin uuden jos grilliä vaihtaa pitäisi keslen makkaranpaiston.
"Katsos kun kiintolevyn korvaaminen uudella on sama kuin toinen tietokone."
Ei kiintolevy ole sama kuin tietokone.
Teknisesti ottaen se Windows lisenssi tunnistaa tietokoneen sen mukaan mikä emolevy on käytössä, koska siinä on ne lukemattomat laitteet integroitu joiden mallitiedot se kaivaa esiin. Se on ihan ok ostaa vastaavaa mallia oleva emolevy tilalle, eli jos Asus E2Z-TURBO menee rikki ja siihen ostaa uuden Asus E2Z-TURBO:n, vaikka uudempaa revisionia niin ok.
Näin se oli vielä Windows Vistalla ja seiskalla. Nythän se muuttui kasissa kun ei tunnu urpot tajuavan mitään, joten nykyään se lisenssikoodi on siellä emolevyn ROM-piirillä, siellä firmwaressa ja ne lisenssit kun on myyty laitevalmistajille niin ne laittaa sen sitten sinne ja loppuu sitten se aktivointi pelleily. Se lisenssi on nyt yksiselitteisesti sidottu siihen emolevyyn niillä OEM-lisensseillä.
"Windows lisenssit ei ole halpoja, kuten ei mikään muukaan lisenssi, vaan ylihintaisia."
Riippuu kuinka persaukinen on. Minulle se ei ole ylihintainen, mutta toisaalta, ei sitä Windowsia ole pakko ostaa jos sen kokee liian kalliiksi tai se ei syystä tai toisesta miellytä. Katsos kun me eletään markkinataloudessa, saat ihan vapaasti valita halvemman tuotteen jos se on se hinta mikä hiertää. Tämä Ubuntu palsta ja siihen liittyen, Ubuntu LTS:n saa ladattua ilman eri kustannuksia eikä tarvitse lisenssin ostoa.
"Jos emolevy hajoaa ja on retail lisenssi, ei mitään väliä. Silloin yleensä ostetaan vaan uusi tietokone ja vanha menee varaosiksi."
Eihän nyt uutta tietsikkaa tarvi ostaa jos emolevy hajoaa, silloin vaihdetaan se emolevy eikä koko konetta! Tietysti jos on niin tumpelo kuin sinä olet ettet saa emoa vaihdetuksi niin ymmärrän toki silloin että vaihdat koko koneen.
"Eihän nyt uutta tietsikkaa tarvi ostaa jos emolevy hajoaa, silloin vaihdetaan se emolevy eikä koko konetta!"
No sanotaan vaikka että jos siitä 7v vanhasta koneesta menee emolevyn ja ostaa uuden niin:
-Vanha prosessori ei käy uuteen emolevyyn
-Vanha prosessorin jäähy ei käy uuteen emolevyyn
-Muistit ei käy uuteen emolevyyn
-Windows ei aktivoidu ilman säätämistä (kuka jaksaa vääntää Microsoftin kanssa Windowsin aktivoinnista?)
-Poweri käy, mutta tuon ikäiset alkavat olla niin loppu että alkaa olla muuten aika vaihtaa
-Windows pitäisi asentaa uusiksi
Siinä ei vaan ei ole yleensä järkeä, helpompaa rapsia muistit yms. irti ja myydä pois ja ostaa uusi kone tilalle, ellei elämän tarkoitus ole joku romunkerääminen ja kuluttaa aikaa konetta rassaten.
Ja nykypäivänä tosiaankin kun se Windows on yleensä niin sidottu siihen emolevyyn niin kuinka paljon siinä on muutaman vuoden kuluttua järkeä vaihtaa jotain emolevyä kun pitäisi ostaa uusi Windows myös?
Jos OEM-Vistasta tai seiskasta puhutaan, ihan hyvin voi vaihtaa emolevyn toisen malliseenkin, ja sitä myötä kaikki komponentit. Puhelinaktivoinnilla läpi menee, eikä mitään ongelmaa, kunhan pitää huolen että yksi asennus per lisenssi. Voi olla ettei jenkkein lainsäädäntöön istu, mutta ei tässä jenkeissä eletä.
Ei tässä mitään lakiteknistä estettä ole miksei se voisi olla sidottuna juurikin siihen tiettyyn tietokoneeseen. Ongelmahan on siinä kun niitä osia voi vaihdella ja jos oikein raju muutos tulee niin Microsoft voi todeta, että tässä on vaihtunut kaikki osat, että ei ole sama kone enää. Kai se sitten voi läpi mennä jos on vaikka edes sama kiintolevy siellä.
Se jos pääsee vuotamaan Microsoftille, että on kahdessa koneessa yhtä aikaa se OEM lisenssi niin sittenhän Microsoft voi vaikka kuollettaa sen lisenssin ja tämä on ihan ok. Microsoft tekee tätä jos samalla avaimella on aktivoitu useita koneita.
Onneksi Windows 8 tuo selvyyttä tuohon asiaan.
Windows tuppaa rutisemaan jos asennuksissa on jotain häikkää.
Eli senkun asennat jos haluat jyrätä koko kovon.
Ei nyt kyllä tule heti mieleen yhtään järkevää syytä asentaa Vistaa kun sinulla sellainen matolaatikko jo on.
Tietysti jokainen taaplaa tyylillään mutta pinosta ei välttämättä aina tule kelvollista.
Kun on tapellut Vistan kanssa vuosikaudet niin ollaan päästy kohtuu sopuisaan tilanteeseen. Ei ole oikein innostusta aloittaa samaa nahinaa opettelemalla Ubuntua, joka varmasti hyvä systeemi kunhan tulee tutuksi.
Tuohon paikallaan olevaan XP:hen on myös lisenssi, joten yksi mahdollisuus olisi ottaa se käyttöön, jos tuota Vistaa ei voi laittaa kahteen koneeseen.
"Kun on tapellut Vistan kanssa vuosikaudet niin ollaan päästy kohtuu sopuisaan tilanteeseen. Ei ole oikein innostusta aloittaa samaa nahinaa opettelemalla Ubuntua, joka varmasti hyvä systeemi kunhan tulee tutuksi."
Windowsista tulee uutta isompaa julkaisua 3v välein ja viimeistään joka toisessa muuttavat vähän enemmän, että pitää opetella. Se on ihan normaalia ja sitä selvästikin haluaa jos on ostanut Windowsin. Windows 7 esimerkiksi on melkein samanlainen kuin Vista, että hyvin pystyi ostamaan aluksi Windows Vista vehkeet, uusia ne vaikka 5v myöhemmin Windows 7 vehkeisiin joihin osti riittävästi varaosia, lisenssit mukaanlukien jne. joilla menee pitkälle tulevaisuuteen. Jotain yhteensopivia tietokonelaitteita saa vielä 2025 jos vaan lisenssiä löytyy mutta netistä pitää vaan irroittaa vuonna 2020. Eihän se muuta vaadi kuin että mättää rahaa tarpeeksi siihen että käyttää pidempään. Oma valintahan se on kuinka pitkäikäiset systeemit haluaa.
"Tuohon paikallaan olevaan XP:hen on myös lisenssi, joten yksi mahdollisuus olisi ottaa se käyttöön, jos tuota Vistaa ei voi laittaa kahteen koneeseen."
Se vaan pitäisi kytkeä irti netistä kun turvallisuus on mitä on. Eihän niiden tietokoneiden onneksi kaikkien tarvitse olla nettiyhteydellä.
Xp:llä on ihan mukava suhailla netissä nykyään kun ei sillen tarvitse välittää tuleeko jotain pöpöjä vaiko ei. Pöpöistä pääsee eroon tai jos ei pääse niin sitten jyrätään ja aloitetaan alusta jos viitsii.
Eihän sillä tietysti mitään salasanojen takana olevia nettijuttuja kannata tehdä.
Vaikket tekisi koneella mitään semmoista joka kiinnostaisi vakoilijoita, saattaa koneesi alkaa lähettämään roskapostia, jonka seurauksena yhteydesi saatetaan katkaista.
Vahingonkorvauksiakin voi joutua maksamaan.
Älkää väiteltkö näillä palstoilla Windowsin lisenssiehdoista! Miksi te tollot ette osaa kääntyä Microsoftin puoleen jos näissä asioissa on epäselvyyksiä?
Kyllä Microsoft osaa antaa teille tarvittavat lailliset tiedot "retailin" ja "oemin" erosta! Ei teidän väittelijöiden "eipäs-juupas" touhu ole ollenkaan järjellistä.
Ettekö edes osaa lukea? Kyllä ne lisenssiehdot on tarkoitettu luettavaksi. Ne voi hyväksyä tai kieltää.
Kielteisessä tapauksessa ei sitten kannata kuluttaa aikaa turhiin asennusyrityksiin.
Eikä siinä ole mitään järkeä, että tunkee samaan tietokoneeseen Windows XP:n (jonka tuki on loppunut) ja Vistan (joka myöskin on seuraavana lopetuslistalla? Nämä korvautuvat kyllä linuxdistro asennuksella ja sitten jos tahtoo Windowsissa pysyä pitää ostaa uusi Windows 8.1 kone näin Microsoft pysyy tyytyväisenä.
"Älkää väiteltkö näillä palstoilla Windowsin lisenssiehdoista! Miksi te tollot ette osaa kääntyä Microsoftin puoleen jos näissä asioissa on epäselvyyksiä?"
Tämä on keskustelupalsta. Miksi haluat salata tietoa?