Kävin maanantaina (2 päivää sitten) poistattamassa nielurisani kroonisen tulehduksen vuoksi. 3. päivä siis leikkauksen jälkeen menossa ja kipu on nyt pahimmillaan. Lääkkeiksi sain panadol poretta 2x 500mg / 4krt päivässä ja buranaa 800mg / 3krt päivään, mutta kivut ovat kyllä aikamoiset.. Olis kiva kuulla muitten kokemuksia mitkä päivät on pahimpia, tuleeko tässä vielä pahempaa eteen... :) Kipukynnys allekirjoittaneella on matala..
nielurisojen parantuminen
12
102
Vastaukset
- leikattu tapaus
2 viikkoa, niin olet parantunut ja voit elää normaalisti
Mulla oli kyllä paremmat lääkkeet kuin sulla, mutta olin silti kipiä
Älä syö mitään kiinteetä ekaan viikkoon.- toipilas18
Tässä on nyt 6. pvä menossa ja tuntuu että olis parempi lähtee sairaalaan.. Ilmeisesti peitteet on irtoomassa, mikä on sit taas hyvä juttu. Tällä hetkellä tuntuu, että en suosittelis kyllä kellekään...
- leikattu tapaus
toipilas18 kirjoitti:
Tässä on nyt 6. pvä menossa ja tuntuu että olis parempi lähtee sairaalaan.. Ilmeisesti peitteet on irtoomassa, mikä on sit taas hyvä juttu. Tällä hetkellä tuntuu, että en suosittelis kyllä kellekään...
Peitteiden irtoamisen takia ei saraalaan mennä.
Jos verta tulee, niin sitten on haavat auenneet ja täytyy mennä sairaalaan.
Juo vettä paljon ja lepää.
Mene ulos nauttimaan auringosta ja lämmöstä.
Paraneminen on todella hidasta, mutta 2 viikon päästä vit syödä ihan normaalisti ja kivut ovat poissa.
- Olisinpa tiennyt
Onnea jokaiselle kurkunraiskaukseen suostuneille, seuraavat 2-3 viikkoa tulee olemaan yhtä hel*ettiä... sitten helpottaa, mutta arpeumat saattaa vaivata vielä vuoden päästäkin.
- toipilas18
9. päivä menossa, eilen oikeen puolen peitteet irtoili jo kunnolla, tuntu kuin vetoketjun olis avannut :D verta tuli vähän syljen mukana. Illalla en puhunut ollenkaan, kurkku oli niellessä hirveen arka. Yön selvisin kahdella kipulääkkeellä eikä nyt aamulla koske niin paljoa, et pitäis metrin mittasta tabua nielasta! Ehkä elämä voittaa sittenkin kaikesta epätoivosta huolimatta... :) en kuitenkaan nuolaise ennen kun tipahtaa
- kaktus kurkussa
Nielurisaleikkaus tehty, päästy kotiin ja jouduttu takaisin sairaalaan, kun yleisvointi heikkeni, kipulääkitys ei sopinut eikä neste kestänyt sisällä. Lisäksi jokin tulehdus, johon nyt antibiootti. Pikkasen jännittää, jos tulee vielä verenvuotoa, koska yskä repii kurkkua. Peitteiden irtoamista odotellen... Kivuliaampaa kuin odotin, mutta toivottavasti lopputulos korvaa tämän ja nielutulehduskierteen.
Viikko, pari kipua ja särkyä, ja ehkäpä sen jälkeen terveempi elämä:)- kaktus kurkussa
Ja niille, jotka pelottelevat tällä leikkauksella haluan sanoa, että jokainen leikkaus ja siitä parantuminen on yksilöllinen. Parantuminen ja sen vaiheet tapahtuvat suurinpiirtein samoihin aikoihin kaikilla, mutta jos tämä on helvettiä ja niiiiiiiin suurta tuskaa, niin voin sanoa, että onpa ollut aika kivutonta elämää siihen asti. Totta kai tämän jälkeen on kipeä ja voi tulla komplikaatioita, mutta niin ei käy kaikille, ja niillekin, joille niin käy, se ainakin jälkeenpäin tuntunee pieneltä kärsimykseltä moneen muuhun verrattuna.
Aina voi soittaa päivystykseen, vuodeosastolle, hätänumeroon, apua saa kun pyytää. Itse ainakin olen saanut apua ihan kellon ympäri :)
- leikattu tapaus
Se on vain 2 viikkoa elämästäsi ja sen jälkeen risojen aiheuttamat vaivat ovat poissa.
- toimi minulla
Minulle oli kehittymässä krooninen nielirisatulehdus. Toinen puoli nielurisoista oli koko ajan kipeä ja punoitti yläreunasta. Painelin hammasharjan päällä risoja ja siitä kipeästä tuli valtavasti valkeaa vaikkua. Heti helpotti. Kipu hellitti saman tien. Nyt hoitelen nieluani säännöllisillä harjan painalluksilla. Kipeänä oli aiemmin.
- leikattukamusi
Mites se parantumine loppuje lopuks meni sit?joko on kurkku normaalina? Paskat lääkkeet sulla kyl, ite sain panacodii ja sillä kyl lähtee kivut :p itsellä oli leikkaus 25.8.2014, eli melkee 6vuorokautta leikkauksesta.. taas yövalvomista kipujen takia, tosin paljon pienemmät kivut kuin aikaisempina öinä! Millon sulla rupes tuntuu paremmalta? Ja ootko minkä ikänen ja sukupuoli?
- toipilas18
leikattukamusi kirjoitti:
Mites se parantumine loppuje lopuks meni sit?joko on kurkku normaalina? Paskat lääkkeet sulla kyl, ite sain panacodii ja sillä kyl lähtee kivut :p itsellä oli leikkaus 25.8.2014, eli melkee 6vuorokautta leikkauksesta.. taas yövalvomista kipujen takia, tosin paljon pienemmät kivut kuin aikaisempina öinä! Millon sulla rupes tuntuu paremmalta? Ja ootko minkä ikänen ja sukupuoli?
Mulla meni tosi nopeaan! Huh, 3.-8.päivät olivat suoraan sanoen helvettiä, mutta sen jälkeen helpotti ja jo 10. päivänä söin normaalisti, ruoka tosin oli haaleaksi vain lämmitettyä. Pahinta oli ehdottomasti se, ettei saanut syötyä! Nyt on kyllä ruoka maistunut senkin viikon edestä.. :D olen siis 18v ja pienikokoinen tyttö. Heti leikkauksen jälkeen sain syysflunssan kerättyä jostain, mutta kurkku ei ole ollut missään vaiheessa kipeä! Suosittelen leikkausta nyt kaikille, jos se on tarpeen! :)
- näin se meni
Mulla leikattiin 15 vuotta sitten.
3 ekaa päivää en edes puhunut. Lääkkeet vei suurimmat kivut. JOtain suppoa oli ja sitten nestemäistä kipulääkettä, joka puudutti myös nielun 1/2 tunniksi, jotta pystyin juomaan vettä ja jotain nestemäistä syömään.
1 viikon yöunet oli mitä oli, mutta saikullahan ei muutakaan tekemistä ollut. Sillon ei telkkarista juur 4 kanavaa enempää ollut ja tietokonekkin aika harvalla, joten oli ihan hirveen tylsää.
Mitään peitteiden lähtemistä en huomannut.
Joka päivä kurkku oli hieman parempi.
Kun se oli särytön, niin söin kiinteää ruokaa, joka aiheutti taas kipua eli syö nestemäsitä se 2 viikkoa.
smoothieta
sosekeittoa
tee ite marjakiisseliä
2 viikkoa on lyhyt aika, kun tulee paljon muutakin elämässä vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1332299Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n622227Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501895EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt661586Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan971451- 941427
Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1111299Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311190Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191171- 691040