Muistathan vaihtaa salasanasi säännöllisin väliajoin

Hei!

Tänään uutisissa on kerrottu suuresta tietomurrosta, jossa hakkerit ovat saaneet haltuunsa 1,2 miljardia käyttäjätunnusta ja salasanaa erilaisista nettipalveluista pitkin internettiä. Murron kohteena on ollut pääasiassa amerikkalaiset palvelut, mutta murto voi koskettaa myös suomalaisia esimerkiksi Facebookin tai Twitterin osalta.

Suomi24 ei tallenna salasanoja selkokielisinä tai helposti murrettavina. Sivustomme tietoturvaa myös testataan toistuvasti joten on hyvin epätodennäköistä, että tietomurto koskettaisi meidän palveluamme. Siitä huolimatta on suositeltavaa vaihtaa käyttäjätunnuksesi salasana niin Suomi24:n kuin muidenkin käyttämiesi palveluiden osalta.

Salasana on sinun avaimesi jolla pääset kirjautumaan tunnuksellesi. Salasana on hyvä vaihtaa säännöllisin väliajoin ja varsinkin jos se on yli 3 kuukautta vanha.

Salasanan tulee olla 6-20 merkkiä pitkä, siinä pitää olla ainakin yksi numero ja sen on hyvä sisältää myös isoja sekä pieniä kirjaimia. Salasanassa ei tule olla ä, ö tai å -merkkejä ja sen on alettava kirjaimella. Salasana ei saa olla helposti arvattavissa.

Salasanan voit muuttaa kirjautuneena tunnuksesi Omat tiedot -sivulla, johon pääset klikkaamalla sivun oikeassa ylälaidassa olevaa nimimerkkiäsi ja valitsemalla Omat tiedot -linkin. Kirjoita voimassaoleva salasanasi "Nykyinen salasana"- kenttään ja uusi salasana sekä "Salasana" että "Vahvista salasana"- kenttiin. Tallenna tiedot "Tallenna"- painikkeella.

Jos olet unohtanut salasanasi, voit vaihtaa sen mikäli tunnuksellesi on määritetty vaihtoehtoinen sähköpostiosoite.
Voit tilata uuden salasanan vaihtolinkin sivulla https://oma.suomi24.fi/user/recover
Tilattu linkki lähetetään vaihtoehtoiseen sähköpostiosoitteeseesi.

Mikäli sinulla ei ole vaihtoehtoista sähköpostiosoitetta, salasanaa ei voida vaihtaa. Siksi on hyvä myös tarvittaessa määrittää Omat tiedot -sivullesi vaihtoehtoinen sähköpostiosoite.


Terveisin,

Suomi24 Käyttäjätuki

31

5668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suututtaa hitosti

      No miks ihmeessä pitää olla vaihtoehtoinen sähköposti?? En ala kyllä tekemään uutta mihkää muuhun. :/ Olkoot sitten vaihtamatta tai lopetan kohta hemmetti tämänki sähkärin. :/

    • jupsista

      Kyllähän tuo salasanan vaihto voisi toimia esim. tekstiviestinkin avulla, jos vaihtoehtoisen sähköpostin sijaan annettaisiinkin puhelinnumero.

    • apuva22

      Miten ja missä on vaihto-sivu?
      Ei löydy sposti-sivustolta.
      Monta kertaa etsinyt - en löydä - en osaa

      • ??-

        Sama ongelma täällä!


      • laiska vaihtamaan
        ??- kirjoitti:

        Sama ongelma täällä!

        Vaihdan salasanan ehkä kerran kymmenessä vuodessa. Ei ole ollut ongelmia koskaan.


      • 53ja
        laiska vaihtamaan kirjoitti:

        Vaihdan salasanan ehkä kerran kymmenessä vuodessa. Ei ole ollut ongelmia koskaan.

        miten sen vaihtaa kun ei ole muuta sähköposti osoitetta


    • s-mobiili

      no meikä yritti kirjautua s-mobiilipankkiin, kunnes sanottiin, että vaihda salasana, no nyt on vaihdettu, s-mobiilissa ollaan tarkkoja, siellä on päivitykset hyvin hoidettu, onhan siellä pankinjohtajaki kelpo mies.

    • perkele

      kiva en pääse tiliini enkä saa vaihdettua salasanaani, perkeleen ryssän paskiaiset saatana

      • itekkää en pysty

        Sama.


      • Isänmaan ystävä

        Jenkit ne ovat urkkineet.


    • kaverin kaipuu

      Joo kyllä tekniikka on vaan ihmeellistä.Olen käynyt noin vuoden 24 catin keskustelusivuilla,missä mennään johonki lokeroon,esim.kahvila tai joku kaupunki.On ollut kivaa puhua välillä asiaa ja välillä ihan hömppää vaan.Nyt pääsen sinne kirjautumaan,mutta kun pitäis päästä sinne itse kahvilaan esim,nii ruutu onkin tyhjä muuten,paitsi lukee sivun yläreunassa,lataa.No joskus olen odottanu,et kuinka kauan se lataa.Eipä sit muuta tapahdukkaa.Olen niin pettynyt.Olisiko ketään,kuka osais neuvvoa??

      • xyzöäå

        Vika on omassa laitteessasi. Laitteitten ja ohjelmistojen yhteensovittaminen on hankalaa. Joskus nörtit eivät viitsi ottaa huomioon tätä asiaa. Miten kysymyksesi liittyy salasanan vaihtoon, ei mitenkään.


      • kaverin kaipuu
        xyzöäå kirjoitti:

        Vika on omassa laitteessasi. Laitteitten ja ohjelmistojen yhteensovittaminen on hankalaa. Joskus nörtit eivät viitsi ottaa huomioon tätä asiaa. Miten kysymyksesi liittyy salasanan vaihtoon, ei mitenkään.

        Hah hah haaaa,miten tuo kommenttisi liittyy salasanan vaihtoon.Sielä se varsinainen nörtti neuvoo toisia. Jo nimimerkkisi kertoo älykkyytesi..Olisit kirjoittanut suoraan,yrjö.Se sopiiki sulle.


      • mirjamiii

        Sama juttu minulla ja kysyin asinatuntijalta neuvoa. Securitas on muuttanut niin ettei enää pääse chattiin niin että voisi kirjoittaa ja lukea. Minullakin sivu valkoisena ja ylä reunass alukee ..lataa..


    • ei merkitystä

      Ne 1.2 miljardia on vaihdelleet itkuun saakka niitä salasanoja ja siitäki huolimatta ne napattiin!....
      Ei kait Suomi24 toimitus väitä oikeasti, että nuo 1,2miljardia salasanaa on olleet vanhoja ja huonoja? Salasana on aina salasana sille joka ei sitä tiedä!!! Mitään väliä mikä se on, koska se on aina purettavissa nykyisten merkkien määrästä tietokoneiden suurella teholla!

    • werwterr

      tarviiks nähdä vaivaa vaihtaa salat. Eipä mulla mitään jännää ole facessa tai sähköpodteissa

      • yokohama62

        Jos ei, niin annamppa se salasana tänne niin katootaan onks mitään jännää ?


    • jpoy

      Hei!
      Lähetin jokin aika sitten teille viestin, mutta vastausta tai ohjeita en ole saanut.
      Miten vaihdan salasanani, kun en löydä ohjeenne mukaista "omat tiedot" kohtaa.
      Kun olen kirjautunut omaan postiini, ei moista kohtaa löydy. Yläpalkissa näkyy vain: Sähköposti, saapuneet, lähetetyt yms.
      Laittakaapa sellainen ohje, että salasanan osaan muuttaa!!!!
      Terveisin Jouko

      • lukij1

        Salasanan vaihto "omat tiedot"-kohdasta:
        Kun olet kirjautuneena sisälle, mene esim. Suomi24:n etusivulle.
        Yläreunasta oman käyttäjätunnuksesi alasvetovalikosta löytyy "omat tiedot"
        - kohta.
        Tai valitse chat- valikko yläreunasta. Yläreunaan ilmestyy käyttäjätunnus, omat tiedot ja kirjaudu ulos -kohdat.
        "Omat tiedot" löytyy muistakin valikoista/sivuilta..


    • kaapo.erikeeperi

      En ole saanut näkyviin keskusteluja, kuin poistuessani huoneesta sekunnin ajaksi, keväisen uudistuksen jälkeen. Joten pitää lopettaa tämäkin harrastus.

    • k9drfm4

      The hottest sexy Halloween costumes for 2014 from WholesaleLingerieX.com. we ship from our warehouse.Wholesale Sexy Costumes, Low Price Sexy Halloween Costumes From China Top Suppliers.
      http://www.wholesalelingeriex.com/halloween-costumes-c-1_113.html wholesale women sexy halloween costumes
      http://www.wholesalelingeriex.com/halloween-costumes-c-1_113.html Wholesale sexy halloween costumes cheap
      "http://www.wholesalelingeriex.com/halloween-costumes-c-1_113.html wholesale sexy halloween costumes
      http://www.wholesalelingeriex.com/sexy-costumes-c-1.html wholesale sexy halloween costume
      http://www.wholesalelingeriex.com/sexy-costumes-c-1.html wholesale sexy adult costumes

    • onhanse1

      Suomi24 on muutenkin ihan perseestää muutoksineen ja korjauksineen sekä päivityksineen.
      Kun yrität vaihtaaa salasanaa niin sinne tulee jos mitä kysymyksiä joista varmaan et saa selvää.
      Sit ku teet niin ku ohje sanoo et pääse sittenkään haluamaasi
      lopputulokseen. Laittakaa selvät ohjeet miten tulee toimia
      jos teistä joku on selvinpäin.

    • Juu, kun joka palveluun on oma salasana ja niitä sitten vaihtelisi kolmen kuukauden välein, ei hommasta tulisi yhtään mitään. Somi24:llä on lisäksi ongelmia ylipäätään näissä asioissa, kun selain ei muista salasanaa ja kokoajan lentää ulos palvelusta.

    • jaana grönfors

      En muista salasanaani haluaisin hei uuden miten toimin sähköpostiosoitteni on [email protected]

    • miksi ei......?

      Jumala ei ilmesty yö uniin ,,,kaiketi on uskovainen ihminen ,,miksi ei?

    • Eino Olli

      Kuka saatana voi mistaa salasanansa, jos se pitää vielä vaihtaa kolmen kuukauden välein?

    • heippa minun rekattu nimimerkki heikkireijo, ei toimi, en pääse cattiin siel ilmoittaa että lyseinen nimimerki on jo käytössä korjatkaa asia jos voitte,, kiitos,,

    • lännenmies
    • opiskelija 3

      Vaihdan kerran viikossa koneelle salasanan. Riittääkö koneen salasanan vaihto vai pitääkö muutkin salasanat vaihtaa. Tietokone ei ole vielä tullut tutuksi.

      Mitä mahtaa tarkoittaa kun kerran menin minulle tuntemattoman henkilön sivulle niin sivulla alkoi vilkkua punaista ja kuvake ilmoitti vakoilu ohjelmasta.

      Tiedosta kiinnostunut.

      • opiskelija 3

        ohjeidenne mukaan vaihdoimme salasanan. Nimittäin kaverin kansssa. nyt meillä on toistemme sähköpostit.


    • Wholesale Costumes

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      76
      3418
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3137
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3012
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2671
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2182
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1739
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1707
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1705
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1689
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1628
    Aihe