Onko kaneille suositeltavaa antaa "Best Friend"-merkkistä jyrsijän sekoitusta, jossa lukee että se on tarkoitettu myös kaneille(, vaikka kani ei olekkaan jyrsijä)? Onko sopiva hinta 3,30e/2,5kg, vai olisiko myös halvempia?
Onko kaneille puoli¨vuotiaana sopiva ikä totuttaa valjaisiin vai onko liian myöhäistä? Onko valjaat kalliit, jos ne maksaa 3,80e? Voiko kaneille ostaa nylonista valmistetut kissanvaljaat? Niitä on kai eri kokoja vai voiko niitä säätää?
Onko kaneille puoli¨vuotiaana sopiva ikä totuttaa valjaisiin vai onko liian myöhäistä? Onko valjaat kalliit, jos ne maksaa 3,80e? Voiko kaneille ostaa nylonista valmistetut kissanvaljaat? Niitä on kai eri kokoja vai voiko niitä säätää?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuo mainitsemasi kanisekoitus sisältää eläinperäisiä aineita, kuten kananmunajauhoja eli ei sovi kanille. Osta kanillesi heti alusta asti pellettiä eikä mitään lihottavia jyviksiä.
Kissojen valjaat sopii hyvin kaneille ja tuo hinta on valjaista halpa. Niitä valjaita voi yleensä säätää aikalailla, mutta eläinkaupassa kannattaa ennen ostoa vähän mittailla ja miettiä sopisiko nämä kanilleni. Ota aina huomioon, että pikku pikku kanille valjaat ei löydy yleensä ihan heti ja isolle yli 4 kg kanille saa myös etsiä.
Kanini ovat vähän arkoja joten mittailu on vaikeaa... Ajattelin ostaa silti ne 4e valjaat... onko valjaisiin totuttaminen vaikeaa aralle kanille?
Kuinka valjaat laitetaan kanille? Onko se vaikeaa?
Best friendissä on jyviä ja siemeniä jotka lihottaa kania, sopii vain harvaksi herkuksi. Eläinkaupan täysrehupelletit sisältää kaiken tarvittavan eikä rasvota kanisi sisäelimiä siinä määrin kuin jyväsekoitukset. Vljaat ostaisin sinuna eläinkaupasta asiantuntevan myyjän opastuksella, neljän euron valjaat kuullostaa vähän hepposilta..? On ne maar säädettäviäkin.
Onko kaura sitten parempaa/huonompaa ravintoa, kuin ne jyväsekoitukset?
Siitä valjaisiin totuttamis-iästä, vielä kysyn uudelleen...Onko noin 6kk ikä kanille sopiva aika totuttaa valjaisiin?
Mikä on täysrehupellettien hinta lemmikkieläinkaupassa? Onko se yli 2e/kg?
Kyllä se yleensä on yli 2 euroa. Mutta kyselepä maatalouskaupoista esim. Racing Prixiä, joka käy pelletiksi myös, on halvempaa!
ju se on varmaan ihan hyvä ikä