Allah ja Hamas

Valistusta kristityt

Kysymys Allahista.

Kuka on tämä jumala, jota yli miljardi ihmistä maapallolla palvoo ainoana elävänä oikeana Jumalana?

Allah on yksi sadoista epäjumalista – demoneista, riivaajista – joita alkukantaiset heimot Arabiassa palvoivat. Muhammed valitsi näistä yhden, jonka korotti ainoaksi Jumalaksi.

Tällainen on Allahin historia.

Allah ei ole se Jumala, jota heprealaiset ja kristityt palvovat.

Kun suomalainen piispa julkisesti väittää muslimien ja kristittyjen palvovan yhtä ainoata Jumalaa, se on groteskia jumalanpilkkaa ja Raamatun totuuden polkemista.

Kun toinen suomalainen kirkonmies sanoo päästävänsä mieluummin muslimit rukoilemaan luterilaiseen kirkkoon kuin luovuttavan tilan Luther-säätiön papeille, se on puhetta, jonk lähde on suoraan syvyydessä.

Kuitenkin muslimiteologin väitteissä on määrättyä raamatullista syvyyttä.

Jeesus ja Hänen opetuslapsensa ovat Galilean merellä myrskyssä. Opetuslapset pelkäävät. Jeesus ei pelkää. Syntyy tilanne, jossa Jeesus rauhoittaa myrskyn. Jeesus tekee tämän käyttäen ilmaisua, sanoja, jotka kuulemme Hänen käyttävän tilanteissa, joissa Hän puhuu riivaajille ja käskee niitä.

Jeesus puhuu myrskylle - vaientaa tuulen voiman – puhumalla sille sanoja.

Jeesus puhuu myrskylle, niin kuin Hän puhuu riivaajille.

Minun ei ole vaikea ajatella, että sama Allah, joka kuoleman henkivaltana halusi upottaa Jeesuksen ja opetuslasten veneen, on se Allah, joka kernaasti ohjaisi jokaisen raketin israelilaisen hengen menoksi – ellei Jumalan henkimaailma olisi paikalla ja puolustaisi ja varjelisi Jumalan kansaa.

Ote Leo Mellerin Blogikirjoituksesta 23.7

13

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haiset pahalla cioni

      Kuka sinä luulet olevasi tuomitsemaan uskontoja?Hys...pois täältä palstalta mato!!!

    • dffvcvcv

      Allah ja naispuolinen vastine Allat ovat kuunjumalia ja sen tähden uskonnossa kuukierto.
      Eloah oli muistaakseni myös kuujumala.Eivät kovin kaukana toisistaan

      • Kristinuskon Jumala ei ole mikään kuunjumala. Nuo muut ''jumalat'' ovat demoneita.


      • KutsuHäntäNiinYllätyt
        Moi35423 kirjoitti:

        Kristinuskon Jumala ei ole mikään kuunjumala. Nuo muut ''jumalat'' ovat demoneita.

        Kyllä tämä on totta - ainoa joka OIKEASTI pelastaa on Jeesus Kristus Nasaretilainen, alkuperäiseltä heprealaiselta nimeltään Jeshua tai Yehosua, joka tarkoittaa hepreaksi Pelastajaa.

        Kutsu Herraa Jeesusta luoksesi ja Hän tulee - Anna sitten Hänen pelastaa ja puhdistaa sinut kaikesta synnin saastasta, niin sinä pelastut Taivasten Valtakuntaan ikuisesti kun vaan kuljet loppuun asti Jeesuksen kanssa ja Hänen neuvojaan noudattaen.


      • Yehoshuaelijoshua

        Saastaisia ovat ne, jotka saastasta puhuvat.


      • Teltatkasaan
        KutsuHäntäNiinYllätyt kirjoitti:

        Kyllä tämä on totta - ainoa joka OIKEASTI pelastaa on Jeesus Kristus Nasaretilainen, alkuperäiseltä heprealaiselta nimeltään Jeshua tai Yehosua, joka tarkoittaa hepreaksi Pelastajaa.

        Kutsu Herraa Jeesusta luoksesi ja Hän tulee - Anna sitten Hänen pelastaa ja puhdistaa sinut kaikesta synnin saastasta, niin sinä pelastut Taivasten Valtakuntaan ikuisesti kun vaan kuljet loppuun asti Jeesuksen kanssa ja Hänen neuvojaan noudattaen.

        Oletpas käsittänyt taivaasen menevät pahan kerran. Sinne kelpuutetaan vain tosikristittyjä apostoleita sekä profeettoja jotka saivat osakseen
        Jeesuksen kaltaisen kuoleman, eikä ketään muuta.Kahdestatoista
        entisen israelin kansan pappisjoukosta, ei nykyisen ydinase-valtion
        tappajista. Mitenkä joku voikaan olla noin sokea,sekoittaen murhaajat
        taivaan valtakuntaan.Mene mielentila tutkimukseen kiireesti.Ja pysy
        poissa "teltoista"!


      • Odotammesitäaikaa
        KutsuHäntäNiinYllätyt kirjoitti:

        Kyllä tämä on totta - ainoa joka OIKEASTI pelastaa on Jeesus Kristus Nasaretilainen, alkuperäiseltä heprealaiselta nimeltään Jeshua tai Yehosua, joka tarkoittaa hepreaksi Pelastajaa.

        Kutsu Herraa Jeesusta luoksesi ja Hän tulee - Anna sitten Hänen pelastaa ja puhdistaa sinut kaikesta synnin saastasta, niin sinä pelastut Taivasten Valtakuntaan ikuisesti kun vaan kuljet loppuun asti Jeesuksen kanssa ja Hänen neuvojaan noudattaen.

        Isä YAHWE on järjestänyt pelastuksen,ja antanut poikansa Jeesuksen toimia sen tapahtuman "esimiehenä "karsien akanat jyvistä.Siis vain
        harva pelastuu,vaikka heidän yhteistulos onkin kuin "meren hiekkaa".
        Isä-YAHWE ainiostaan titää milloinka hän antaa pojalleen luvan alkaa.


      • selväpyyyy

        jeesus ja jahve on paimentolaismiehen aivopieremää satua


    • 4tgefdf

      Mellerin horinat nyt jokainen tietää. Kuten myös sen, että kristityillä ja muslimeilla on tasan sama jumala.

      • Puhdasvs.likainen

        Muslimeilla sekä kristikunnilla on "SAMA JUMALATTOMUUS" ! Nehän
        ovat molemmat poliittisia uskontoja kaulaa myöten suossa.Kristitty ei
        tapa "ketään",vaan antaa toisen poskensa lyötäväksi.Eikö kukaan osaa tehdä eroa kristitystä,sekä tappajista ?


    • Hetikös

      Mullahit ja muut Allahin palvojat ulos suomesta.

      • jeesmäni

        Tuontiuskontoon sinäkin uskot.


    • aavikkojumalat

      Kristinuskokin on idän uskonto.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      225
      18717
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      96
      4114
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      71
      2595
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      48
      2153
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      186
      1737
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      289
      1612
    7. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1553
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      134
      1512
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      168
      1484
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1374
    Aihe