TRADENOMI opiskelijat!!!

Te ketkä opiskelette tradenomiksi kertokaa minkälaista opiskelu on? Onko paljon kieliä, ruotsi pakollinen? Pitääkö joitain kursseja opiskella englanniksi?
Onko rankkaa opiskella tradenomiksi?
115645
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei ole vaikeaa, menee helposti vaikka vasemmalla kädellä työn ohessa. Ruotsia ja enkkua on jonkun verran, mutta ne kurssit on tosi basicia, riittää kun tekee läksyt edes kerran kuussa. Jotain kursseja on englanniksi, mutta ne on ihan yhtä helppoja, samat asiat voi lukea kotona suomeksi jos haluaa kerrata kotimaisella.

Äänestä
  • Ainakin liiketalouden puolella opiskellaan vähintään kolmea kieltä.

    Ei ole vaikeaa, kun viitsii perehtyä asioihin.

    Äänestä

  • lisääjä kirjoitti:

    Ainakin liiketalouden puolella opiskellaan vähintään kolmea kieltä.

    Ei ole vaikeaa, kun viitsii perehtyä asioihin.

    Eli meillä on ruotsia pakollisena yks kurssi (2 ov:ta) ja enkkua kaks kurssia (4 ov:ta). Ainakin muistaakseni... Alotin tänä syksynä opinnot, joten ainakin meidän koulus tää on ihan uusinta tietoa. Ruotsista sekä enkusta on kummastakin pakollisena kaikille valmentavat kurssit, joista ei kumminkaan saa opintoviikkoja (ei-ylioppilaat ja alle C:n saaneet joutuvat osallistumaan lähiopetukseen, muut eivät - koe on kuitenkin kaikille pakollinen).

    Ja tietenkin kieliä saa ottaa vapaaehtoisena.

    Äänestä

Opiskelen liiketaloutta suuntautumisena kansainväliset toiminnot. Meillä on ruotsia 5 pakollista kurssia, englantia taitaa olla 6 tai 7 ja sitten on valittava joko saksa, ranska tai espanja. Opettajista moni on tullut ulkomailta, joten opetuskin on hyvin monella kurssilla englanniksi, vaikka pitäisikin olla suomenkielinen linja.

Olen aina ollut hyvä koulussa, mutta siltikin täytyy sanoa, että opiskelu on ollut melko rankkaa. Varsinkin tenttiviikkojen lähestyessä kasautuu tenttien lisäksi tehtäväksi jokaiselta kurssilta 10-20 sivun pituinen omatoiminen tehtävä. Kouluissa on eroja, esim. kaverini, joka opiskelee liiketaloutta eri koulussa ei tarvitse tehdä läheskään yhtä paljon kaikenmaailman omatoimisia tehtäviä kuin meidän koulussa pitää.

Äänestä

aloitin syksyllä opinnot ammattikorkeassa, tavoitteena valmistua 3vuodessa tradenomiksi taloushallinnossa. alku on vaikuttanut ihan helpolta, ruotsinkieli on vaikeeta (voi johtua opettajastakin) sillä kuuleman mukaan ed vuonna yli puolet oli reputtanut kokeesta. kieliä täytyy esim tal. hallinnon suuntaavissa opiskella yht 15ov. kolmea kieltä. meillä jaettiin opiskelijat ruotsissa, englannissa ja matikassa tasoryhmiin ja opetus on sitten huonommilla intensiivisempää kuin paremmilla. itse onneksi olen keskitason opiskelija. :)
etätehtäviä tulee lähes joka aineesta, ja saattaapa joidenkin palautuspäivä sattua päällekkäin, mutta jos tuntuu ylivoimaiselta, voi pyytää lisäaikaa.ennemmin lisäaikaa, kuin reputtaa koko kurssi yhden tehtävän takia. meillä ei ole opintoja englannin kielellä,ellei itse niitä halua vapaasti valittavista ottaa. eka vuosi on perusasioiden opettelua (mihin on merkonomipapereilla hyvä pohja, on helppoa) ja sitten alkaa tosi toimet, kun valitsee mihin haluaa suuntautua.. että tällaisia mun opinnoista..

Äänestä
  • Ammattisurkeaan näköjään pääseen vaikkei edes kirjoittamaan ole oppinut.

    Äänestä

Opiskelen kolmatta vuotta taloushallinnon tradenomiksi ja täällä on pakollisia ruotsin kursseja 4 ov ja englantia 6 ov, lisäksi 4 ov vapaa valintaisia. Opinahjo on kyllä aika arvostettu ja kansainvälinen, josta varmaan johtuu nämä kieliopinnot. Ruotsi oli helppoa, mutta enkusta vaadittiin kaikin puolin hallintaa, eli ei meinaa päästä millään siitä läpi.

Äänestä

Helppous on subjektiivista, mutta kyllä omasta mielestäni liiketalouden AMK on pala kakkua. Lopetin maisterin opinnot Hankenilla ja siirryin AMK:n puolelle, jotta voisin työskennellä samanaikaisesti. Työnantaja kun sanoi, ettei urani kannalta ole väliä, olenko KTM vai tradenomi.

Itselläni on ruotsi ja englanti ainoat pakolliset, mutta saksaakin toki opiskelen. Joillain kursseilla tenttimateriaali on englanniksi, mutta ei se esteeksi ole vielä muodostunut. Tosin itse olen suomenruotsalainen ja kohtalaisen hyvä kielissä.

Erinomainen puoli liiketalouden opiskelussa on, ettei läsnäolopakkoa ole kuin kielissä ja muutamissa poikkeuksissa. Riittää siis, että teet tehtäväsi ajallaan ja pärjäät tentissä. Tämä mahdollistaa ajankäytön optimoinnin niin, että höpöhöpö-kurssien aikana voit olla töissä turhan penkin kuluttamisen sijaan.

Äänestä
  • "Lopetin maisterin opinnot Hankenilla ja siirryin AMK:n puolelle, jotta voisin työskennellä samanaikaisesti. Työnantaja kun sanoi, ettei urani kannalta ole väliä, olenko KTM vai tradenomi. "

    Aijaa. Ajattelitko työskennellä samassa firmassa lopun ikääsi? Ihan vaan tiedoksi että aika monessakin firmassa onko melkoinen ero sillä onko KTM vai trade.

    Äänestä

  • Bamse kirjoitti:

    "Lopetin maisterin opinnot Hankenilla ja siirryin AMK:n puolelle, jotta voisin työskennellä samanaikaisesti. Työnantaja kun sanoi, ettei urani kannalta ole väliä, olenko KTM vai tradenomi. "

    Aijaa. Ajattelitko työskennellä samassa firmassa lopun ikääsi? Ihan vaan tiedoksi että aika monessakin firmassa onko melkoinen ero sillä onko KTM vai trade.

    Kyse on perheyrityksestä, joten tilanne on ehkä erilainen. Siellä ei titteliä kumarreta, vaan sitä miten hyvin osaa tehdä bisnestä. Siinä taas ei paljoa tradenomi ja KTM eroa... Varsinaista kauppatiedettä ei tarvita keskisuuren yrityksen johtamisessa.

    Omalta kohdaltani tein mielestäni oikean valinnan. Nyt yhtä aikaa työtä tekevänä minulla on enemmän mahdollisuuksia elämään.

    Äänestä

Opiskelen kansainvälistä kauppaa amk:ssa. Äidinkieli neljä kieltä on pakollista, 20 ov. Kielet on vaikemmat tässä koulutusohjelmassa, ja sehän on tarkoitus myös. Kurssit käyvät tietenkin suomeksi, ruotsiksi ja pari englanniksi! En ole viihtynyt (missä viihtyis) mutta käyn loppuun koska saa hyvän tutkinnon, onneks case tehtäviä ettei nukaha tunneilla :)! Odottelen innolla työelämää, siellä viihdyn...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hellu kirjoitti:

Te ketkä opiskelette tradenomiksi kertokaa minkälaista opiskelu on? Onko paljon kieliä, ruotsi pakollinen? Pitääkö joitain kursseja opiskella englanniksi?
Onko rankkaa opiskella tradenomiksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu