Gallup Marmariksesta

NeitiX

Nyt kun kausi alkaa olla lopuillaan, ajattelin herätellä vähän keskustelua.
Mitkä olivat mielestäsi Marmariksen parhaat paikat ja miksi?? Baarit, hotellit, kaupat, joista jäi hyviä muistoja...
Omasta mielestä mukavia paikkoja ja hauskoja tyyppejä löytyi mm. seuraavista paikoista:
-Salt'n'pepa (hyvä meno, hauskoja tyyppejä)
-Dreamboys (hyvä meininki, hyvät show:t)
-Blackpool rock (ks. edellinen)
-Aysha (hyvää ruokaa)
-O'Yes (mahtavat pihvit ja mukavat tarjoilijat)
-Simon maustekauppa (no, Simo on Simo...)

Katsotaan löydetäänkö yhteisiä mielipaikkoja!?

ps. kova ikävä on taas kerran Marmarista. Voi, kun aika lentäis ja pääsis taas pian takaisin! Mutta siihen asti täytyy vissiin tyytyä lukemaan vain netistä juttuja Turkista..

T: Marmariksen mukavaa ilmapiiriä ja ystävällisiä ihmisiä kaipaileva

7

1249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arba

      muistaakseni sellainen ruokapaikka kuin treana,jos oikein muistan nimen...siinä rantakadulla.Hyvä ruoka,isot annokset.Tämä oli syksyt -96 -97.
      Siihen aikaan kaduilla ei saanut kulkea rauhassa kun oli kaikenmaailman kaupusteliaa ja sisäänheittäjää.Onko tilanne yhtään parantunut siitä,olisihan siellä mukava taas pyörähtää.

      • Sari

        Tilanne on tosiaan parantunut huomattavasti esim. basaareissa saa aika rauhassa kävellä ja katsella. No tosin vielä niitä huuteluja saa peräänsä, mutta niistä selviää huumorilla. Ravintolan sisäänheittäjiä toki on, mutta eivät saa tulla metriä kauemmaks sisäänkäynnistä ja sekin puoli on rauhoittunut huomattavasti. Simo kertoi lopettavansa kauppansa tähän kauteen ja onkin mielenkiintoista nähdä ensi vuonna toteutuiko aikomus. Yksi hyvä ruokapaikka on Maestro satamassa ja La Vita Bellassa (ent O`yes) on aivan yhtä hyvä ruoka ja palvelu kuin ennenvanhaan.Vähän kauempana keskustasta Caria sairaalaa vastapäätä on Cousins-ravintola jossa on todella hyvää ruokaa ja siellä oli tarjous, että kun maksat yhden juoman saat toisen ilmaiseksi. Sama tarjous oli aika monessa muussakin paikassa. Olihan se näky kun meitä oli iso seurue ja kaikkien juomat kannettiin pöytään tuplana. Mielenkiintoisen veneretken voi tehdä Bora 1 veneellä. Hyvää elävää turkkilaista musiikkia voi kuunnella baarikadulla esim paikassa jonka nimi oli jotain "Jazz..." Näissä paikoissa minä viihdyn ja taas tuli kova ikävä Marmarikseen. Keskusteluohjeissa kyllä sanotaan että ei saa mainostaa palveluja mutta miten muuten keskustelet matkailusta jos et kerro paikkojen ja palvelujen tarjoajien nimiä?


    • ssr

      On se mukava että tämmöisiäkin viestejä tänne vielä lähetetään, kiitos siitä ;)

      Kyllä on treeana vielä rantakadulla, ja pippuripihvit aina yhtä taivaallisia. Dreamboysissa olen minäkin monia iltoja viettänyt, upea paikka, hyvä musiikki ja henkilökunta. Ja se meno oli kyllä niin tuttavallista ja mukaansatempaavaa että siinä mielestäni tällä hetkellä rantakadun paras illanviettopaikka. Harmi vain että menee niin aikaisin kiinni, mutta toisaalta, pitäähän tarjoilijoidenkin päästä irrottelemaan rankan työpäivän jälkeen.
      Ayshasta kävelin kyllä joka ilta ohi, mutta en koskaan eksynyt sisälle. Mielestäni se näytti "niin suurelta" ja tykkään yleensä pienemmistä ja kotoisemmista paikoista. Näiden keskusteluiden perusteella olisi kyllä ehdottomasti kannattanut käydä, mutta ensikesänä sitten :)
      Musiikin ja muistojen voimilla ensikesää odotellen!

      • Ekakerta

        Sain monissa paikoissa hyvää ruokaa Marmariksesa. Mutta ehdoton ykkönen oli kuitenkin Taj Mahal.


      • Sari
        Ekakerta kirjoitti:

        Sain monissa paikoissa hyvää ruokaa Marmariksesa. Mutta ehdoton ykkönen oli kuitenkin Taj Mahal.

        Monta kertaa on tullut tallustettua kys. ravintelin ohi, mutta se näyttää niin hienolta paikalta etten ole tohtinu sisään poiketa. Aysha on samalla lailla jotenkin niin hienon näköinen että vähä hirvittää, mutta kait se vaan on tätä suomalaista huonoa itsetuntoa, kun ei ole uskaltanut sisään töpsähtää :=] Ens vuonna kokeilen molempia!!


      • Ekakerta
        Sari kirjoitti:

        Monta kertaa on tullut tallustettua kys. ravintelin ohi, mutta se näyttää niin hienolta paikalta etten ole tohtinu sisään poiketa. Aysha on samalla lailla jotenkin niin hienon näköinen että vähä hirvittää, mutta kait se vaan on tätä suomalaista huonoa itsetuntoa, kun ei ole uskaltanut sisään töpsähtää :=] Ens vuonna kokeilen molempia!!

        Rohkeasti vaan sisään. Loistava palvelu. Auttoivat menun valinnassa. Valinta osoittautui loistavaksi. Tosin hintaa tuli ruualle enemmän kuin noissa peruspaikoissa. Mutta kuitenkin edullinen jos vertaa kotimaamme hintoihin.


      • FISH BOWL
        Ekakerta kirjoitti:

        Rohkeasti vaan sisään. Loistava palvelu. Auttoivat menun valinnassa. Valinta osoittautui loistavaksi. Tosin hintaa tuli ruualle enemmän kuin noissa peruspaikoissa. Mutta kuitenkin edullinen jos vertaa kotimaamme hintoihin.

        Mun mielest kaksi parasta ruokapaikkaa olivat TAI MAHAL ja BOLERO.
        Ja parhaiksi baareiksi/clubeiksi nostaisin TROPICANA ja VAGAS. Kuka on k'yny kyseisis baareissa, jos olet kokeillu niin ilmoitatteko mielipitees.
        TROPICANASSA on vaan niin parhaat baarimikot, tarjoilijat ja dj. Ollut paras baari jo viimeiset 4vuotta.
        Mutta mites on High end?Oma fiilikseni on et baari on huonontunut noin vuoden aikana ihan sirveesti. Astuin High endiin ekan kerran vuonna 1998 ja paras paikka oli silloin. Mutta nyt syksyl 2004, voih ihan kamala paikka!Vaikka onhan siel Marmariksen parhaat breikkari tanssijat....!
        MIELEIPITEIT!!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      177
      9484
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      352
      7194
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      106
      6072
    4. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      28
      4253
    5. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      171
      4104
    6. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      90
      3842
    7. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      93
      3734
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      35
      3318
    9. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      194
      3100
    10. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      17
      2744
    Aihe