Opel Zafira 1.8 vm-00

jarski1

Minulla on vuosimallin 2000 1.8 autom Zafira jolla ajettu 212000km.
Nyt kesän aikana on muutaman kerran ilmennyt yllättävä vika jolle en ole keksinyt selitystä? Vika on ilmennyt vain kun olen ajanut pidemmän matkaa moottoritiellä, kääntynyt pois rampista ja pysähtynyt valoihin/risteykseen jolloin on syttynyt moottorin vikavalo ja ainakin 1 pytty tippunut pelistä pois. SItten kun on pysähtynyt ja sammuttanut auton niin hetken odotuksen jälkeen on lähtenyt hyvin käyntiin ja vika hävinnyt! Autossa on talvella vaihdettu tulpat ja puola paketti koneen päälle. Muuten autossa ei ole moittimista mutta tyhjäkäynti on ajoittain aika epätasaista eikä kaasuläppä kotelon putsaus auttanut asiaan?

5

645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täynnä ooppelia

      Tyypillistä Zafiraa. Tututtele siihen että valot palavat ja vilkkuvat ja auto tekee omia juttujaan. Kun vikavalo syttyy niin järjestelmä tekee aina jonkin jäynän, jotta ajaisit korjaamolle. Eli tiputtaa tehoja tai tekee tuon mistä kerroit. Korjaamon hemmo kytkee tietsikan, istuu kuskin paikalle ja mutisee, että "vikakoodi ei ole läsnä" tai jotain muuta sekavaa. Eli Opelhuolto ei osaa tulkita vikakoodeja, tiedän se 11 Opelin kokemuksella. Tosin ne vanhat Asconat olivat parhaita ja toimivat aina. Nykyisessä 1.9 dieselZafirassani (eka dieseli) temppuilee pakokaasujärjestelmän hiukkaspolttimessa olevat lämpötilaanturit jatkuvasti. Eli valo syttyy, tehot heikkenevät mutta meno ei lopu kokonaan. Aamulla vika on poissa ja kuskin mieli keveä, kunnes puolilta päivin valo syttyy taas.
      Eli buuttaamalla järjestelmän "vika" häviää niin pitkäksi aikaa että seuraavalla kerralla saavat laskuttaa samasta asisata, eli vikakoodin luvusta ja uudesta ohjelman sisään ajosta 55 €. Ainakaan Hyvinkään opelhuollossa eivät osaa korjata. Mutisevat että "saattaa olla", ja "mahdollisesti voi olla" ja "nää viat on vähä vaikeita hakee, saattaa mennä aikaa".
      Välillä v****taa, kun auto on sopivan kokoinen ja kunnossa ollessaan mukava ajeltava automaattilaatikolla, mutta jatkuvasti noita häiriövalon kuittauksia ja antureiden vaihtoja. Ja se takaluukun lukon jäätyminen: Joku idiootti on suunnitellut sellaisen kumipalkeen joka imee vettä sisälle mutta ei päästä sitä ulos joten lukkovipu sen kumikortongin sisllä ei pakkasella liiku minnekään kun sisällä on jääklöntti. Koira istuu takakontissa ja sillä on kusihätä, ei auta muu kuin vetää takapenkkejä eteen päin ja päästää koira ulos sitä kautta. Arvaa v***ttaako?
      On muuten taatusti viimeinen ooppeli. Syksyllä ostan tilalle Kian. Siinä on ainakin takuuaikaa kunnolla. Tai jos rahat riittää niin Volvon.

    • ExMec

      Moottorinohjainlaite vialta kuullostaa jarski. Lähetä sercapiin korjattavaksi niin ongelma ratkeaa ja auto toimii taas hyvin. Sercapi sivuilla on hinnat ja aina voit soittaa ja kysellä asiasta. Itse olen korjannut monta tuollaista mukaan lukien oman zafiran. Tyhjäkäynnin vaellus häviää kun putsaa kaasuläpän ja samalla kertaa ohjelmoi uudemman ECU:n päivityksen.

      Täynnä ooppelia kirjoittelijalle toivotan onnea Kian parissa koska sitä tarvitaan.

    • zafira2000

      tilaa saksasta takuukorjattu ECU boxi, niin itse tein. 250€ ja saa käynnistyksen eston ratin ympärille sekä avaimien sirut. opelilla uusi 1000€ työ n. 250€

    • obelix1.8

      Älä nyt ainakaan mitään ecuja rupea asiaa tutkimatta vaihtelemaan. Vikakoodien luku ensin ja sitten vasta anturien/toimilaitteiden vaihtoa/kunnostusta tai johtojen korjausta.

    • Zafira_1.8

      Zafira 1.8 -vm03 ajettu 343km. Välillä moottorin vikavalo palaa, mutta häipyy yleensä parinpäivän sisällä. Muita suurempia vikoja ei tämän 5 vuoden omistuksen aikana ole ollut. Ihan mukavasti vetää vaunuakin, toki löpöä kuluu runsaammin. Normaaleja kuluvia osia vaihdettu ja pikkuvikoja korjailtu, mutta sekai kuuluu asiaan ton ikäiselle autolle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2176
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1777
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      120
      1622
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1326
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      53
      1044
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      915
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      827
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      811
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      793
    Aihe