Kävi pari viikkoa sitten todella nolosti eli pitkän työrupeaman jälkeen kotiin ajaessani nukahdin rattiin.
En halua mitään saarnoja vaan vastauksia koska en varmasti ole ensimmäinen jolle näin käy, auto meni metsähallituksen puolelle lunastuskuntoon ja vähän loukkasin itseänikin (onneksi en ulkopuolisia)
Kerroin virkavallalle että uni tuli, he sanoivat että tutkinnanjohtaja saa päättää tuleeko sakot liikenne turvallisuuden vaarantamisesta.
Miten mahtaa olla jos tulee, autossa on kasko mutta mikä on sitten vakuutusyhtiön mielipide asiaan, entä voiko työnantaja evätä sairasajan palkan 1kk.
Rattiin nukahtaminen
8
6716
Vastaukset
- niku.
Todennäköisesti tulee sakot liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Tieliikennelaissa on oma pykälänsä väsyneenä ajamisesta. Onneksi vahinkoa ei tullut ulkopuolisille. Kaskosta tulee korvaus, eikä palkanmaksuun ole vaikutusta.
- 11+20
Tietysti vakuutusyhtiö korvaa, mutta onhan kaskossa omavastuu ja bonukset tippuvat. Voihah siitä lähteä korttikin, jos vaan on pohjalla liikennerikkomuksia niin, että lukumäärät täyttyvät.
Kolmasti vuoden, tai neljä kertaa kahden vuoden aikana.. - 16+5
Minkälaisella laitteella väsymystä mitataan, puhalletaanko tapahtumapaikalla johonkin pilliin ?
- 9+13
Mulla ainaki autovakuutusehdoissa (Pohjola) lukee: Ajoneuvoa ei saa kuljettaa väsyneenä tai sairaana (Tieliikennelaki 63 § ja 64 §)
- nakke.
On tietysti itsestään selvää, ettei ajoneuvoa saa kuljettaa väsyneenä. Yhtä kiellettyä on ajaa muutenkin esim. ojaan ja törmätä sähkötolppaan. Eihän kaskoa kannattaisi edes ottaa jos vakuutus evättäisiin. Ainahan se onnettomuus jonkun syytä on.
- 2+20
Vakuutus ei välttämättä korvaa koko summaa, tai pahimmassa tapauksessa mitään. Riippuu yhtiöstä, vakuutuksen kattavuudesta ja -ehdoista. Soita ja kysy
- Miivainen
Aika monen liiton työehtosopimuksessa lukee taasen että sairausajan palkkaa ei makseta mikäli sairausloma on aiheutettu rikollisella toiminnalla.
Väsyneenä ajaminenhan on rangaistavaa eli jos on v...mainen pomo niin ei tarvi maksaa saikkuajan palkkaa. - 1+6
Rattiin nukahtamista katsotaan vakuutusyhtiöissä suojeluohjeiden laiminlyönniksi, mutta yleensä lievemmäksi kuin rattijuopumus -tapauksissa. Vakuutusyhtiöt voivat alentaa kolaroinnista aiheutuvien kulujen korvauksia, jos henkilö on alkoholin vaikutuksen alaisena, vaikka promillemäärä olisikin alle rangaistavuuden rajan (< 0,5 promillea). Sama pätee rattiin nukahtamiseen; vakuutusyhtiö kyllä yleensä maksaa korvauksen, jos ei voida osoittaa rattiin nukahtamisen syyksi törkeää suojeluohjeiden laiminlyöntiä, mutta korvauksia saatetaan leikata 25% tai sitä luokkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370