Kaikki näyttävät valittavan työttömyydestä täällä Lappeenrannan palstalla, joten täältäkin yksi "työtön" nauttii vapaudesta ja on todellakin ylpeä työttömyydestä.
Kyllä ihmisellä muutakin tekemistä pitää olla kuin töissä käynti, itse juuri näin aamuyöllä venyttelin sen kunniaksi kun Kelakin innostui taas maksamaan vähän tukia ja niin edelleen. :D
Kyllä ihmisellä muutakin tekemistä pitää olla kuin töissä käynti, itse juuri näin aamuyöllä venyttelin sen kunniaksi kun Kelakin innostui taas maksamaan vähän tukia ja niin edelleen. :D
Vastaukset 36
Vanhimmat
jos herättää aamuyöllä todistelemaan omaa surkeuttaan ja keksimään siitä jotain positiivista.
Tunnen tän Unelman.
Menee aina siitä missä aita on matalin.
Liero ja pummi.
Suomalainen Unelma on toteutunut! Hienoa!
itsepetos on juuri aito kokoomus-petos
Suomessa kun ei töissä tarvitse käydä että pystyy elämään. On se vain niin mukavaa.
Voi viittu! Olo on kuin maahanmuuttajalla sitten. Kyl käyp katteeks!
Mä todellakin nautin elämästä.
Työttömänä oleminen on surkeaa kituuttamista pienellä rahalla päivästä toiseen ilman minkäänlaisia muille ihmisille päivittäisiä nautintoja, siinä ei oikeasti ole mitään nauttimisen arvoista paisti jos valehtelee itselleen.
Itse ainakin työttömänä pärjään todella hyvin. Helposti pitää yllä autoa ja silloin tällöin voi ulkona käydä syömässä ja harrastuksiin jää rahaa. Ei ole lapsia, enkä saa sossusta rahaa.
Suomalaisella on oikeus olla työtön, jos ei töitä saa. Mutta ei tarvitsisi afrikasta sun muualta tuoda suomeen sadoittain ihmisiä vuodessa, sosiaaliturvalla elämään koko loppuelämäksi. Samoiten kaikki kehitysavut vittuun.
Yhteiskunnan kannalta täysin hyödyttömien pummien mielipiteet ei kiinnosta ketään.
Pummit selittää, naapurit nauraa.
Ei ketään kiinnosta miten tulette toimeen, oli auto tai ei. hoh hoh!
No enpä pitkään työttömänä ole ollut, että en hyödyttömäksi pummiksi sanoisi.
Itse varmaan teet hienoa uraa jossain viskarinpajalla ja luulet olevasi tärkeä. Ei ole varmaan varaa ketään haukkua.
No kun noita ihmisiä katsoo ketkä käy viisi päivää viikossa töissä ja ovat 40 vuotiaana 70 vuotiaan kuosissa niin kyllä melkein tekisi mieli lopettaa nämä vähätkin työt ja siirtyä ottamaan iisisti vielä enemmän. Ei en ole tuo sama venyttelijä mutta ymmärrän häntä oikein hyvin, koska työt pilaavat elämän.
Kukas sanoi että minä pelkästään elän Kelan tuella? Jos osaa työllistää itse itsensä niin sitäkään ongelmaa ei ole.
Miksi sitten nti unelma valehtelit olevasi työtön.
joppaat viinaa ja tupakkaa, työtä sekin. Tosin halveksuttaa ja alhaista.
Olet tosi luuseri.
Taidat olla se pummi joka kerjää rahaa keskustassa.
LOL. En edes juo viinaa, sekös sinua vituttaa. :D
Ahaa, olet ongelmainen ex-juoppo. Ei vituta yhtään.
Juot kumminkin viimeistään huomenna.
Itse olin vuoden työttömänä enkä oikeastaan edes yrittänyt hakea töitä kun tarjolla oli vain pelkkiä osa-aikaisia hanttihommia. Ei ne tuet nyt mitään kummoisen suuria ole, mutta kyllä niilläkin pystyy huvittelemaan jonkun verran jos muut menot eivät ole suuret.
Vaikka itse aloitan tässä juuri opiskelut ja tähtään työelämään, niin ei minua ainakaan haittaa jos joku haluaa maata kotona tekemättä mitään, ei ne tuet nyt niin suuret ole että niistä kateelliseksi kannattaa ryhtyä. Sen lisäksi se työkkärin painostus ja suoraan sanottuna silkka vittuilu sekä Kelan (ja etenkin sossun) kanssa käytävä paperisota on henkisesti niin v***umaista, että itseäni ainakin alkoi henkisesti jo ahdistamaan se. Tosin mieluummin tuo kuin tehdä jotain orjapalkallista paskatöitä. Ja itse en ainakaan olisi jaksanut toista vuotta lorvia kotona ihan sen passivoitumisen takia, kun kuukaudet kuluu, niin kyllä se pikkuhiljaa alkaa käymään jo korvien väliin.
Mutta kukin tavallaan, en nyt kannusta ihmisiä rottailemaan, mutta ei sitä katkerana kannata sitä paskaakaan lapioida minimipalkalla jos ei halua muuttua katkeraksi inisijäksi joita varsinkin tämä palsta on täynnä.
"orjapalkallista paskatöitä".
Minua taas ei kiinnosta niinkään palkka, vaan että on jotain mukavaa tekemistä, joka sopii minulle.
"Ja itse en ainakaan olisi jaksanut toista vuotta lorvia kotona ihan sen passivoitumisen takia, kun kuukaudet kuluu, niin kyllä se pikkuhiljaa alkaa käymään jo korvien väliin."
Tutki luonneidentiteettisi, joka kertoo mihin olet matkalla.
https://horoscopes.astro-seek.com/calculate-birth-chart-horoscope-online/
Kyllä toimeentulon saa hankittua jos sitä todella tarvitsee.
PS: En juo viinaa ollenkaan.
Miksi unelma hehkutat, ettet juo VIINAA?
Hienoa että olet taas kuivilla, KETÄ SE KIINNOSTAA!? Hoh hoh.
Taidat olla melkoinen reppana.
Olet niin tyhmä, ettet pysty työhön. Päivänselvää, se käy ilmi jutuistasi.
No empä ny tiiä, mitä nyt parin tonnin kamat niskassa ja ilmasta kamaa senku tulvii ovista ja ikkunoista, pelkkää maalaisjärkeä ja teknologiaa käyttäen. Tai no, mitä vittuu ees kertomaan, tuskimpa on sullakaan tarpeeks älyä ees kuvittelemaan sitä, niinku ei oo kovin monella muullakaan suomalaisella :D
P.S. Vituttaako ku työttömillä on arvokkaampaa tavaraa ku mitä orjuutat sieltä hiekkakuopalta kuukaudessa :--DDD
Mitä väliä tavaran arvokkuudella? Käytännöllisyys on tärkeintä, ja poikkeustilan aikana arvo laskee, jos kyseessä esim. muotitavara tms.. Kyllähän jotkut omistushaluiset (mm. käärmeet, härät ja ravut) kerää vaikka mitä nurkkiinsa, mutta ei tarvi enempää kun sen, mitä voi mukanaan kantaa, tai matkalaukussa viedä, ja pikalähtölista helpottaa asiaa, jos täytyy 10 min. sisällä lähteä esim. tulipalon tai poikkeustilan takia.
totta niiltä osin, ettei Suomessa rehellinen työnteko kannata. Etenkään jos on ollut pidempään työttömänä, saanut kaikkia mahdollisia tukia. Kun lähtee jostain kumman syystä töihin, alkaa tukien takaisinperintä, tai vähintään ne katkeaa. Kovin ei riemastuta, kun tili on just niin iso, ettei saa enää asumistukea, ja melkein koko tili menee pelkkään asumiseen.
mamuja makaa jouten helsingin isot lähiöt täynnä ja ne ajan kuluksi rukoilee ja lisääntyy.
- tämä lepäävä työvoima on suomen se visio ??? ( työvoimapula ja työvoimantarjontaa tulee lisätä,, jne,,super naivia talousoppia.... ).
- Näin On rakennettu tilanne jossa joudutaan lepääviä massoja pakolla häätämään töihin.--- siis etuja leikataan. Ja siinä kärsii nyt myös kanta-suomalainen työtön. Maamme muuttuu afrikaksi - se oli sdp visio ja kokoomus-kepu tukee asiaa, koska näin piika ja renki saadaan taas kuriin !! - heh heh, näin se menee.
Minusta kukin elää niikuin elää mutta jos hallitus leikkaa tukia on sit turha marista ja tyytyä kohtaloon
Se on kotieläin, joka joutuu tyytymään kohtaloonsa, kun ei ymmärrä isännän tarkoitusperiä.
mina hyvä illmainen kela loma suomi. voi lepää, voi rukoilla, vapaa aika paljon, siittä, ja pitää vaimoja. lapsilist tuo raha, auto voi osta. kylmä talvi aurinkoloma kotimaa. Ei hikinen työ, kela loma vain lepo. pyhä mies lepä, vääräuskoinen työ.
"ja pitää vaimoja"
Sinäpä sen sanoit. Kuten on todettu, että taivas järjestää ihmisten avioliitot, Mutta suomalainen käyttäytyy kuin kivikautinen, ja katsoo ulkonäön ja hetkellisen hymyn perään. Jos eivät tiedä elävänsä kivikautta, niin eihän ne tajua kouluttautua pois siitä, vaikka vastaukset on nenän edessä. Ei alkuasukastakaan kivikaudelta mihinkään vienyt se, että se sai valkoisen miehen vaatteita ja esineitä.
Yhteiskunnan loiseläjiä
Keneltä olet oppinut tuommosta sanomaan? Kyllä työtönkin työtä tekee, mutta kuka sitä on näkemässä ja arvioimassa? Toisekseen, miten yli 40 vuotias ei ole jo johtoasemassa? Siksi, koska ei tunneta?
Kyllä töissä kannattaa käydä,niin ei tarvitse punalappuisia kaupassa etsiä jne….
Vaikka käy töissäkin niin kyllä punalappuiset aina mieltä lämmittää.
No kohta se loisiminen loppuu, tää 2023 hallitus pitää siintä huolen.
Mistä kaikille työpaikat
Joka ei työtä tee, sen ei syömäänkään pidä. Nälänhädän ja poikkeustilan aikana tämä konkretisoituu.