Miten myydä hometalo ?

Vierailija66

Hei,

Perin talon, josta paljastui kuntokartoituksessa homeongelma.
Osaako kukaan neuvoa miten talo pitäisi myydä jollekin remonttihalukkaalle siten, että ostaja tietää ongelman eikä tule myöhemmin vaatimaan kaupanpukua ?

Vierailija66

15

8543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfdsfsaf

      Kauppakirjaan merkintä asiasta ja kuntokartoitusraportti liitteenä

    • Välittäjä_LKV voisi vastata tähän. Ei meinaan ole ihan yksinkertainen keissi. Jos on tarpeeksi kiero ostaja, ei ole tietääkseni keinoa myydä homeongelmaista taloa 100% jälkiseurauksettomuusturvallisuudella. Keksimpä taas sanan...

      • palstan lukia

        Välittäjä_LKV on täysin huuhaa-tyyppi. Luulee paljon, tietää vähän.


    • Ps. Miten laaja vaurio on kyseessä? Onko mahdoton ajatus että korjaisit sen ennen myyntiä?

      • Vierailija66

        Hometta on yhdessä nurkassa/seinässä ja mahdollisesti yläpohjassa. Lisäksi pohjabetoni läpäisee tutkimuksen perusteella kosteutta eristeenä olevaan puruun, joten luultavasti sieltäkin löytyy lisää muualtakin kuin jo löydetyistä kohdista.(Joka tapauksessa koko lattia/pohja pitää uusia.)
        Asun itse satojen kilometrin päässä talosta, joten korjaus on mahdottomuus...


      • Vierailija66 kirjoitti:

        Hometta on yhdessä nurkassa/seinässä ja mahdollisesti yläpohjassa. Lisäksi pohjabetoni läpäisee tutkimuksen perusteella kosteutta eristeenä olevaan puruun, joten luultavasti sieltäkin löytyy lisää muualtakin kuin jo löydetyistä kohdista.(Joka tapauksessa koko lattia/pohja pitää uusia.)
        Asun itse satojen kilometrin päässä talosta, joten korjaus on mahdottomuus...

        En kadehdi kyllä tilannetta. Mulla on vähän samanlainen tapaus lähipiirissä, että melko huonokuntoinen perintöasunto tuli... He asuvat onneksi sentään lähellä ja remontoivat asuntoa itse. Tosin toistaiseksi ilman kuntotarkastusta/ tutkimusta... : \ Eli siinä olet toiminut erittäin mallikelpoisesti.

        Vaikuttaa kieltämättä hyvin monitahoiselta ongelmatalolta. Tarvitsen välittäjän joka osaa hommansa. Jäädään odottelemaan mitä toi meijän välittäjä täällä sanoo.

        Niin ja tietysti jos joltain löytyy kokemuksia asiasta. Itse olen vain tullut oman kotini suhteen siihen tulokseen, etten uskalla ottaa riskiä, vaan korjaan kaikki ensin ja mikäs siinä sitten on jäädä samantien asumaankin. Meillä ongelmia katossa, seinissä ja lattiassa, mutta ei kuitenkaan purkukuulan tasoisia.


      • Vierailija66 kirjoitti:

        Hometta on yhdessä nurkassa/seinässä ja mahdollisesti yläpohjassa. Lisäksi pohjabetoni läpäisee tutkimuksen perusteella kosteutta eristeenä olevaan puruun, joten luultavasti sieltäkin löytyy lisää muualtakin kuin jo löydetyistä kohdista.(Joka tapauksessa koko lattia/pohja pitää uusia.)
        Asun itse satojen kilometrin päässä talosta, joten korjaus on mahdottomuus...

        Mulla on vähän samanlainen tapaus lähipiirissä, että melko huonokuntoinen perintöasunto tuli... He asuvat onneksi sentään lähellä ja remontoivat asuntoa itse. Tosin toistaiseksi ilman kuntotarkastusta/ tutkimusta... : \ Eli siinä olet toiminut erittäin mallikelpoisesti.

        Vaikuttaa kieltämättä hyvin monitahoiselta ongelmatalolta. Tarvitset välittäjän joka osaa hommansa. Jäädään odottelemaan mitä toi meijän välittäjä täällä sanoo. Kyllä siihen varmaan hyviä vinkkejä löytyy, millä sen hoitaa mahd. hyvin.

        Niin ja tietysti jos joltain löytyy kokemuksia asiasta. Itse olen vain tullut oman kotini suhteen siihen tulokseen, etten uskalla ottaa riskiä, vaan korjaan kaikki ensin ja mikäs siinä sitten on jäädä samantien asumaankin. Meillä on ollut ongelmia katossa, seinissä ja lattiassa, mutta ei kuitenkaan purukuulatasoisia.


    • yuomu

      myy pelkkänä tonttina missä purkukuntoinen hometalo

    • Paikallisvalvoja

      Kyllä hometalon voi aivan hyvin myydä. Pitää vain löytää sopiva ostaja, mikä ei sitten välttämättä kovin helppoa olekaan.

      Itse olen kuitenkin myynyt perimäni kohteen siten, että kauppakirjaan laitettiin seuraavat maininnat: Kiinteistöllä sijaitsee heikkokuntoinen asuinrakennus. Kauppahinta muodostuu tontista ja sillä olevista liittymistä. Ostaja ottaa vastattavakseen rakennuksen purkamisen ja siitä aiheutuvat kustannukset.

      Näin kun menetellään ja laitetaan hinta sitten totuutta vastaavaksi, niin turvassa ollaan. Enemmän jos koitat saada, niin riski riitelystä saattaa toteutua. Eli käytännössä hinta on paikkakunnalla toteutunut keskimääräinen vastaavan tontin hinta lisättynä liittymien todellisilla kustannuksilla.

      Tämä kauppa tehtiin lakimiehen avustuksella. Täytyy kyllä sanoa, että ei siitä ostajalle mitään edullista tonttia tullut, kun joutui sitten ne purkukustannukset hoitamaan. Mutta hänellä oli muita syitä juuri tuon tontin ostamiseen.

    • kän ai help juu

      "Paikallisvalvoja" kirjoittaa pötyä ja paskaa. Mutta kun kauppakirjaan laitetaan tiedoksi että talosta on löytynyt home/kosteusvaurioita, ja että niiden korjaamiseen vaadittavat kulut on otettu huomioon myyntihinnassa(esim 50000€), ja että ostaja vastaa kaikista kuluista mitä myyntikohteeseen tulee kaupanteon jälkeen. Mutta tämäkään ei vapauta myyjää muista kun home/kosteus vaurioista, jos esim. autotallin lattia on kallellaan, niin se on eri asia. Kauppakirjaan jos laitetaan esim lauseke "Rakennus huonokuntoinen ja myydään purettavaksi" ei vapauta myyjää home/kosteusvaurio vastuusta, eikä muustakaan vastuusta, jos rakennusta ei todellisuudessa pureta.

      • Hcdhczcbbc

        "Kauppakirjaan jos laitetaan esim lauseke "Rakennus huonokuntoinen ja myydään purettavaksi" ei vapauta myyjää home/kosteusvaurio vastuusta, eikä muustakaan vastuusta, jos rakennusta ei todellisuudessa pureta."

        Vaikea siitä on korvauksiakaan hakea jos kauppakirjassa lukee että rakennus on myyty purettavaksi.

        Mutta eipä taida olla paras idea tehdä muutenkaan sellaista sopimusta jota ei ole edes tarkoirettu pidettäväksi. En ole juristi, mutta uskoisin rttä paras tapa löytyisi sieltä että kaikki viat ja yleinen kunto yms kirjattaisiin sopimukselle mahdollisimman tarkkaan. Lisäksi on syytä mainita, että ostaja ottaa vastattavakseen rakennuksen kunnostamisen mm seuraavin toimenpitein ja vastaa kaikista kustannuksista näihin liittyen: .

        Ennen sopimuksia kannattaa tarkistaa onko myyjän vastuu ylipäätään sellainen asia jonka osapuolet voivat sopia vastoin lakia.

        Tuossa voisi olla hyvä konsultoida juristia ja pyytää tätä laatimaan kauppakirja molempien osapuolien läsnäollessa (ja puolittaessa kulut). Ei se lakityö nyt kuitenkaan niin kallista ole kuin yleisesti luullaan. Uskoisin että yksityisasiakkaita hoitava peruslakimies tekee tuon 500-1000 haarukkaan.


      • Paikallisvalvoja

        Ja mikä tuossa sitten oli pötyä ja paskaa? Perustele.

        Totean vain tässä yhteydessä, että kuvaamallani tavalla meneteltiin ja täyttää taatusti lain vaatimukset. Minä epäilen vahvasti, että sinä et itse ymmärrä asiasta tuon taivaallista, mutta pakko on silti räksyttää. No, sehän onnistuu rakkikoiraltakin, niin miksei sitten sinultakin..


    • "Ennen sopimuksia kannattaa tarkistaa onko myyjän vastuu ylipäätään sellainen asia jonka osapuolet voivat sopia vastoin lakia."

      Tuossa se ongelma taitaa nimenomaan olla. Myyjä on aina vastuussa, vaikka papereissa lukisi mitä. On tietenkin ihan älytöntä yrittää valittaa jostain josta on kirjallinen todiste, että viat on tiedossa.

      Sellaisia tilanteita kuitenkin tuntuu syntyvän, että myyjä pyytää liian kovaa hintaa talosta jonka väittää olevan purkukuntoinen. Tässä tapauksessa myyjä olettaa ilmeisesti ostajan olettavan, että kyse on oikeasti rempattavasta kohteesta. Ja ongelma syntyy kun osataja olettaakin mitä myyjä haluaa, mutta remonttikustannukset nousevatkin liian korkeiksi. Sitten saattaa alkaa hampaankolot täyttyä ja ärsyyntynyt ostaja tekee ne kettumaiset... Jos oikeus katsoo että asunto on myyty hintaan jolla voidaan odottaa sen olevan kohtuullisessa kunnossa, asia voi kääntyä myyjää vastaan, vaikka papereissa olisi viat eritelty.

      Eli ahneus ei kannata. Viat määriteltynä ja hinta oikeasti purkukustannuksineen lvi-tekniikoineen. Kuten Paikallisvalvoja sanoikin ja oli tehnyt.

    • Anonyymi

      Pitää myydä tonttina rakennuksineen, eli tontin hinnalla ja myynti-ilmoitukseen jo selvästi mielellään, että talo homeessa. Ite myytiin vaimon kans perinnöks tullut homevaurioitunut talo näin ja ostaja tiesi ongelman ja mitään epäselvyyksiä ei ollut.

    • Anonyymi

      Voisiko vastuun välttää myymällä huutokaupalla ja lähtöhinnaksi tontin hinta miinus purkukulut?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      258
      2707
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      17
      2187
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      328
      1912
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      104
      1656
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      90
      1576
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      206
      1279
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1210
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1141
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      50
      1103
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      1036
    Aihe