Kukahan viisas kertoisi mitä dieselin regeneroinnissa tapahtuu, jos se on alkanut mutta juuri samalla hetkellä moottori pysäytetään? Siis ne jotkut pienhiukkaset poltetaan atomeiksi regenerointipöntössä, jotta jotkut hiton päästänormit täyttyisivät.
Omassa diesel-Zafirassani on häiriövalo palanut usein, regenerointipöntön lämpötila-antureiden vaihto auttoi kerran. Nyt taan huolto alkaa rokottaa. Vikakoodin luku ja vian kuittaus kahdesti on maksanut 115€ eikä vikaa ole siis paikallistettu. On vain todettu että "häiriövalo on päällä, mutta häiriöta ei mittaushetkellä enää ole"??
Loistavaa ammattitaitoa Opel-huollossa.
Hiukkaspolttimen toiminta
9
353
Vastaukset
- ExMec
Regerenoinnissa annetaan lisäruiskutuksia jotta saadaan partikkelisuodattimen lämpötila nousemaan ja noki palaisi ja jäljelle jää tuhka. Minkälaista ajoa sinulla tulee esim. kaupunkiajoa?
- Dieselin edut
Enimmäkseen kaupunkiajoa. Tehtiin "väkisin" tuo poltto, lämpötila näytti pöntössä olevan reilut 600 astetta celsiusta. Ja se valo sammui.
Kolmen päivän kuluttua syttyi remontti/huoltovalo, siis se jossa auton kuvan päällä on poikittain kiintoavain. Oireita ei ole, auto kulkee ja kiihtyy kuten terveenä ollessaan. Lieneekö koko hiukkassuodatin nyt sökönä. Se selvittäminen maksaa taas sen 55 euroa = vikakoodin arpominen merkkikohtaisella analysaattorilla.
- diesel zafira
Moi, itselläni vikakoodi antoi paineanturivikaa, se vaihdettiin, mutta ei auttanut, sitten tutkivat sen anturille tulevan "putken" ja siitä löytyi murtuma, se vaihdettiin eikä ole enää sen jälkeen vikavalo syttynyt.
- Kakkoszafiramies
Mun Zafirassa taisi olla samanlainen vika jossain putkessa joka oli hapettunut. Vikavalon palaminen johtui lämpötila-anturista joka samalla vaihdettiin. Vian etsinnässä meni pari kolme tuntia ja lasku sen mukainen
- Joskusvitutti
Etsikää jostain pikkukorjaamo, josssa on ammattimies töissä. Ei siis missään tapauksessa merkkikorjaamoa, tai sellaista jossa on kolmea miestä enemmän väkeä. Sen tyyppisissä korjaamoissa suhtaudutaan asioihin eri tavalla kuin isommisa korjaamoisa. Noita autonalla taskulampun kanssa kurkkijoita riittää. Heidän tehtävänsä on vain vaihtaa osia ja kertoa että nyt ainakin tuo osa on kunnossa.
- bmw-pete
Voi mammamia mitkä äitin pojat täällä vinkuu olemattomia. ei oo ihme että ooppeli on semmonen paska kun niitten käyttäjätkin on tämmöstä itkupilli porukkaa kaikki. ostasitte oikeen auton ja elämän hiton naukujat niin jo helpottais!
- SaksanMosse
Meillä naukujillaon tapana kertoa juttuja autojemme vioista normaalisti, eikä tosiasioita salaten, niinkuin määrätyn automerkin lumoihin joutuneet reppanat valehtelevat ja lässyttävät. Eihen heidän omistamassa autossaan voi olla vikoja. Olen ajanut nykyisellä ooppelillani 360 tuhatta, enkä ole jäänyt kertaakaan tielle. Kerran olen jouunut käyttämään apukäynnistysakkua. Sen sijaan olen hinannut naapurin bemaria kahdesti. Pysy, pete, omalla palstallasi, äläkä sekaannu tosiautoilijiiden juttuihin.
- Peten.veli
Auto ja opel eivät oikeastaan kuulu samaan lauseeseen. Ainoa poikkeus on lauseessa "opel ei ole auto". Nukuitko myös äidinkielen tunneilla, kuten älliä jaettaessa?
- Peten.isoveli
Sama pätee fordiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2516470Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1986024Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai275579Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1254338Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1653596Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1313385HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok293084Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2822572Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan172540- 1392395