Kukahan viisas kertoisi mitä dieselin regeneroinnissa tapahtuu, jos se on alkanut mutta juuri samalla hetkellä moottori pysäytetään? Siis ne jotkut pienhiukkaset poltetaan atomeiksi regenerointipöntössä, jotta jotkut hiton päästänormit täyttyisivät.
Omassa diesel-Zafirassani on häiriövalo palanut usein, regenerointipöntön lämpötila-antureiden vaihto auttoi kerran. Nyt taan huolto alkaa rokottaa. Vikakoodin luku ja vian kuittaus kahdesti on maksanut 115€ eikä vikaa ole siis paikallistettu. On vain todettu että "häiriövalo on päällä, mutta häiriöta ei mittaushetkellä enää ole"??
Loistavaa ammattitaitoa Opel-huollossa.
Hiukkaspolttimen toiminta
9
375
Vastaukset
- ExMec
Regerenoinnissa annetaan lisäruiskutuksia jotta saadaan partikkelisuodattimen lämpötila nousemaan ja noki palaisi ja jäljelle jää tuhka. Minkälaista ajoa sinulla tulee esim. kaupunkiajoa?
- Dieselin edut
Enimmäkseen kaupunkiajoa. Tehtiin "väkisin" tuo poltto, lämpötila näytti pöntössä olevan reilut 600 astetta celsiusta. Ja se valo sammui.
Kolmen päivän kuluttua syttyi remontti/huoltovalo, siis se jossa auton kuvan päällä on poikittain kiintoavain. Oireita ei ole, auto kulkee ja kiihtyy kuten terveenä ollessaan. Lieneekö koko hiukkassuodatin nyt sökönä. Se selvittäminen maksaa taas sen 55 euroa = vikakoodin arpominen merkkikohtaisella analysaattorilla.
- diesel zafira
Moi, itselläni vikakoodi antoi paineanturivikaa, se vaihdettiin, mutta ei auttanut, sitten tutkivat sen anturille tulevan "putken" ja siitä löytyi murtuma, se vaihdettiin eikä ole enää sen jälkeen vikavalo syttynyt.
- Kakkoszafiramies
Mun Zafirassa taisi olla samanlainen vika jossain putkessa joka oli hapettunut. Vikavalon palaminen johtui lämpötila-anturista joka samalla vaihdettiin. Vian etsinnässä meni pari kolme tuntia ja lasku sen mukainen
- Joskusvitutti
Etsikää jostain pikkukorjaamo, josssa on ammattimies töissä. Ei siis missään tapauksessa merkkikorjaamoa, tai sellaista jossa on kolmea miestä enemmän väkeä. Sen tyyppisissä korjaamoissa suhtaudutaan asioihin eri tavalla kuin isommisa korjaamoisa. Noita autonalla taskulampun kanssa kurkkijoita riittää. Heidän tehtävänsä on vain vaihtaa osia ja kertoa että nyt ainakin tuo osa on kunnossa.
- bmw-pete
Voi mammamia mitkä äitin pojat täällä vinkuu olemattomia. ei oo ihme että ooppeli on semmonen paska kun niitten käyttäjätkin on tämmöstä itkupilli porukkaa kaikki. ostasitte oikeen auton ja elämän hiton naukujat niin jo helpottais!
- SaksanMosse
Meillä naukujillaon tapana kertoa juttuja autojemme vioista normaalisti, eikä tosiasioita salaten, niinkuin määrätyn automerkin lumoihin joutuneet reppanat valehtelevat ja lässyttävät. Eihen heidän omistamassa autossaan voi olla vikoja. Olen ajanut nykyisellä ooppelillani 360 tuhatta, enkä ole jäänyt kertaakaan tielle. Kerran olen jouunut käyttämään apukäynnistysakkua. Sen sijaan olen hinannut naapurin bemaria kahdesti. Pysy, pete, omalla palstallasi, äläkä sekaannu tosiautoilijiiden juttuihin.
- Peten.veli
Auto ja opel eivät oikeastaan kuulu samaan lauseeseen. Ainoa poikkeus on lauseessa "opel ei ole auto". Nukuitko myös äidinkielen tunneilla, kuten älliä jaettaessa?
- Peten.isoveli
Sama pätee fordiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain17310641Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8510149Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1077082Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2325589- 1825283
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1784416- 872982
- 1712885
Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1212870Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662691