Sopivatko italiaanot tai muut vinttikset agiin?
Sopivatko vilnttikoirat agilityyn?
6
177
Vastaukset
- sopii ja ei
Agility sopii lähes kaikille mukavaksi harrastukseksi, mutta ei vinttikoira aina välttämättä viitsi totella käskyjä. Jos varsinaisen agilitykoiran haluat, ota johonkin muuhun kuin 10-roturyhmän kuuluva rotu.
- Brabore
Suomessa on monia aktiivisia agility-whippettejä.
https://www.google.fi/?gws_rd=ssl#q=whippet agility
- Whippet-fani
Meidän whippetimme oli todella hyvä agilityssä, kunnes ohjaajalta meni fysiikka eikä harrastusta voinut jatkaa. Whippet on vaan radalla todella nopea, joten aika nopeasti on hyvä opetella etäohjaus - whippetin vauhdissa ei voi nopeinkaan ihminen pysyä. Meidän koiramme ei kilpaillut, mutta eräässä koiraharrastustapahtumassa se meni läpi pari rataa epävirallisissa kisoissa. Toisessa oli ykkönen ja toisessa kakkonen. Olin itse yleisössä ja ihmiset huokailivat että onpa upean näköistä menoa ja kuiskivat, että mikä rotu tuo on. :)
Onhan se uljas näky kun se rataa kiitää ja hypyt ovat aikamoisia loikkia kun radalla tilaa on.- wakeupdog
Ja sitten sinä heräsit.
- Vinttejä
Whippet ja italianvinttikoira voivatkin sopia agilityyn, ja miksei isommatkin rodut. Kaikki riippuu koiran mielyttämisen halusta, jota vinttikoirilla harvoin on vaadittavalla tasolla. Kaverini whippet osaa kaikki mahdolliset temput ja käyvätkin koiratanssissa. Oman whippettini veli harrastaa agilitya.
Italian vinttikoira on alunperinkin jalostettu ylhäistön naisten seurakoiraksi ja jalostuksen tuloksena on syntynyt keskimääräistä (vinttikoiriin verrattuna) enemmän mielyttämisen halua ja koulutettavuutta.
Whippeteissä löytyy juurikin todella kuuliasia ja opivaisia koiria, mutta myös niitä jotka punnitsevat tarkkaan kannattaako tehdä vai ei.
Muissa vinttikoira roduissa enemmistössä taivat olla nämä "teen jos jaksan.. ei just nyt" tyyppiset koirat. Nopeammin ja luotettavammin tuloksia tosin taitaa saada esim. pk-puolen koirilla. - vinttari
Meidän venakko viihtyi aikanan radalla oikein hyvin. Putken se meni aivan toivottoman hitaasti, koska oli liian korkea juoksemaan sen läpi, joten se joutui mönkimään mahallaan, mutta eipä se koiraa tuntunut haittaavan. Vinttikoirathan ovat todella pehmeitä, eli niitä ei "käsketä" vaan ennemminkin niille voi ehdottaa, että haluaisitko vaikka tuon An mennä seuraavaksi :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191662
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991488Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36911Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29859Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38811Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50796Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43738Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37730Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56728Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37700