onko normaalii?

13v tyttö

Onko normaalii et mul ei oo oikeestaa minkäänlaisii kotiintulo aikoja tai muitakaa vastaavii rajotteita oikeen koskaan ollukkaan. Oon tajunnu täs ihan äskettäin et voin lähtee vaik keskel yötä tonne kaupungille hengaa eikä vanhemmat sano mitään läksyjen tekoo ja muuta sellasta ei vahita ja vanhemmat ei oo jälki istunnoista moksiskaan.

Ja saan millon vaan rahaa pienellä vaivalla esim. Pölyjen pyyhkiminen ja imurointi ja lattianpesu omassa huoneessa 10€ ja tiskaamisesta 5€ ja sit synttäreil saan helposti jopa 500€ koska mul on niin paljo sukulaisii esim. mumlot, isomummot ja kummit. Ja sit jouluna ja nimppareil kertyy joku 200€

Oon alkanu täs aattelee et tätä menoo sorrun helposti huumeisiin koska saan niin paljon käyttö rahaa esim. kavereihin verrattuna ja en oo mitenkää huume kielteinen koska tiiän paljon huumeiden hyödyistä mut en niinkään haitoista vaik koulussa onki ollu huume valistusta mut se on osottautunu ainakin osittain pelotteluks ni siihen on menny sit luotto. Ja sen lisäks kavereil on sellasii tuttuja jotka käyttää huumeit ja tietää keltä niitä saa ja kyseiset tutut hengaa välil mun ja mun kavereiden kaa kylil perjantaisin ja pelkään et ne tarjoo meille huumeita, koska jos niin käy ni saatan ottaakki koska oon kuullu niist hyödyist niin paljo mut silti on tullu kuultuu jotain juttui mis on huonostikki käyny ja vähä pelottaa et mulle saatta käydä samoin.

No mut kysymys siis kuuluu: onko kellään muulla vastaavaa tilannetta ja onko toi mun vanhempien suhtautuminen normaalia?

6

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • !!!!!!!!!!!!!!!!!!

      vittu päin vastoin saatana mun porukat on iha perseestä

    • Totta se on

      Tule järkiin. Huumeista ei ole hyötyä, ne tappaa sut

    • älä kokeile

      Itse aloitin sinun ikäisenä pilven polton, koska se oli helppoa kun sais helposti rahaa kuten sinäkin. Todennäköisesti sinulle niitä mös tullaan tarjoamaan, jos kaverisi ovat huumemyönteisiä. Kaduttaa näin jälki käteen se pilven polton aloittaminen, mutta muita huumeita olen aina vastustanut ja olen ylpeä siitä että olen kieltäytynen niistä vaikka painostus on ollut kova, nössöksi haukkumista jne. Ne ensimmäiset huumekokeilut saattaa tuntua tosi mahtavilta, mutta se hienous katoaa siitä ajan myötä kun saatat huomata olevasi huumekoukussa. Enkä haluaisi olla mikään kukkahattutäti, mutta puhun vain siitä mitä olen nähnyt. Koko nuoruuden olen noissa huuumeporukoissa pyörinyt ja huomannut kuinka kaikki narkkarit luulevat olevansa NIIN kovia jätkiä/muijia, mutta todellisuudesa he vain pakenavat ongelmiaan huumeilla, koska eivät uskalla niitä ratkaista. MUTTA oikeasti kannattaa niistä kieltäytyä kokonaan sillä ensimmäisellä kerralla on helpoin kieltäytyä ja olet oikeasti paljon kovempi mimmi jos pystyt kieltäytymään, vaikka kaverisi eivät tätä ymmärtäisi

    • mammiska

      Voi jessus ku tekis mieli ravistella vähän aikuisia.Tottakai pitää kolmetoistavuotiaalle olla kotiintuloaika ja ruoka -aika perheen kesken ja muutenki säännöllistä elämää.Se on hyvä että nuorella on rahaa mutta kannattaa säästää ja ostaa jotain kivaa ja järkevää.Älä missään nimes ajaudu mihinkää huumejuttuihin laps vielä oot elämä edessä.

    • ###

      Kumpa munki vanhemmat ois noi kiltei. Vihaan niitten ylihuolehtimista

    • kateeksi käy

      Ei kai kukaan voi olla niin hullu että alkaisi käyttää huumeita siksi että on paljon käyttörahaa! On sille rahalle muutakin käyttöä, tai voi vaikka säästää johonkin tärkeään tarkoitukseen. Luulisi jokaisen tietävän, että huumeilla tuhoaa koko elämänsä, ulkonäkönsä, terveytensä, sosiaaliset suhteensa.

      Luulen että vanhempiesi käytös johtuu siitä että he luottavat sinuun (liikaa?) He uskovat että sinulla on arvostelukykyä sen suhteen mitä teet ollessasi pois kotoa ja kavereitten kanssa. Tuollainen luottamus on kullanarvoista ja tekee elämäsi mukavaksi, jos vaan osaat olla sen luottamuksen arvoinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      8
      2494
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      76
      2338
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1314
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      115
      1149
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      72
      1108
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      237
      1017
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      929
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      11
      884
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      799
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      796
    Aihe