Kestokuivikepohjapihatto

karjonhoitaja

Kiinnostaisi tietää olisiko kestokuivikepohjapihatossa kuinka paljon helpompaa? Kun kestokuivikepohjapihaton voisi rakentaa halvalla, lypsyaseman voisi tehdä vanhaan rakennukseen ja siinäkin hyödyntää mahdollisimman paljon käytettyjä osia, käytettyjä lypsyasemia ja putkikoneita saa hakea lähes uloskantohintaan karjanpidon lakkauttaneista navetoista. Väkirehut voisi jakaa lypsyjen yhteydessä koneellisesti ja vain säilörehu ja kivennäiset pihatossa. Olkipaali pihattoon pari kertaa viikossa ja turvetta sekaan jos ei muuten tunnu olevan kuiva pohja.
Vanhaan navettaan sitten vasikkatilat ja sairaskarsinat, poikimakarsina erotettavaksi pihatossa. Isot hiehot voisi olla myös pihatossa. Jaloittelutarhaan vapaa pääsy tai niin että pihaton ja "lypsyrakennuksen" yhdistää kuja joka on samalla jaloittelutarha.
Jos on utareterveyden kannalta ok, niin omasta mielestäni näinkin saisi käytännöllisen navetan semmoiselle 20-30 lehmälle, miksipä ei myöskin suuremmalle karjalle.

1

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19000

      Hyvä ratkaisu. Ollut käytössä nyt noin vuoden.
      Eläimet virkeitä ja hyvä kuntoisia.
      Halpa toteuttaa ja on käytännöllinen.

      Rohkeasti vain tekemään, varmast parempi kuin
      kallis parsipihatto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3017
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2961
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2367
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1719
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1684
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1275
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      38
      1252
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe