Onko normaalii et mul ei oo oikeestaa minkäänlaisii kotiintulo aikoja tai muitakaa vastaavii rajotteita oikeen koskaan ollukkaan. Oon tajunnu täs ihan äskettäin et voin lähtee vaik keskel yötä tonne kaupungille hengaa eikä vanhemmat sano mitään läksyjen tekoo ja muuta sellasta ei vahita ja vanhemmat ei oo jälki istunnoista moksiskaan.
Ja saan millon vaan rahaa pienellä vaivalla esim. Pölyjen pyyhkiminen ja imurointi ja lattianpesu omassa huoneessa 10€ ja tiskaamisesta 5€ ja sit synttäreil saan helposti jopa 500€ koska mul on niin paljo sukulaisii esim. mumlot, isomummot ja kummit. Ja sit jouluna ja nimppareil kertyy joku 200€
Oon alkanu täs aattelee et tätä menoo sorrun helposti huumeisiin koska saan niin paljon käyttö rahaa esim. kavereihin verrattuna ja en oo mitenkää huume kielteinen koska tiiän paljon huumeiden hyödyistä mut en niinkään haitoista vaik koulussa onki ollu huume valistusta mut se on osottautunu ainakin osittain pelotteluks ni siihen on menny sit luotto. Ja sen lisäks kavereil on sellasii tuttuja jotka käyttää huumeit ja tietää keltä niitä saa ja kyseiset tutut hengaa välil mun ja mun kavereiden kaa kylil perjantaisin ja pelkään et ne tarjoo meille huumeita, koska jos niin käy ni saatan ottaakki koska oon kuullu niist hyödyist niin paljo mut silti on tullu kuultuu jotain juttui mis on huonostikki käyny ja vähä pelottaa et mulle saatta käydä samoin.
No mut kysymys siis kuuluu: onko kellään muulla vastaavaa tilannetta ja onko toi mun vanhempien suhtautuminen normaalia?
onko normaalii?
13v tyttö
2
88
Vastaukset
- Fuck my life
Ei oo normaalii mut liia tiukat rajat (niiku mul) on kans pahitteeks.
Siuna pysyisin eros huumeist, panostaisin kouluu iha tulevaisuude kannalt ja en ois joka ilta ryyppää ja vaeltelis yöl kaupungil. Ei se tee sust parempaa/coolimpaa ihmist, antaa vaa paskan tulevaisuuden.
Puhu vaik vanhempie kans sun rajoista koska ei sust tuu mitää ilma niit.
Mut oo kans onnelline ku mie en saa ollenkaa rahaa vanhemmilt, tienaan ite.
Jos kiinostaa nii oon 15 kesäne - RahanTuloaEiVoiEstää
Tuosta rahan tulosta en alkaisi valittaa, koska ainahan siitä hyötyä on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t907326- 373877
- 453470
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402602- 2292566
- 402393
- 1292329
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292219Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna202015- 451912