auto on -87 ascona 1,6s,, pierburg kaasarilla
ryypyn läppä on irroitettu ja semonen mötikkä mikä kääntää sitä läppää ja johon menisi kaksi vesiletkua on irroitettu,,
Ihmettelen vaan sitä että miten se ryyppy yleensä toimii kun senhän pitäisi periaatteessa toimia vaikka nää kaks osaa on otettu pois(edellisen omistajan toimesta). en tiedä yhtään että onko kaasaria jouduttu jotenkin säätämään sen jälkeen kun nää osat poistettii?? mitä epäilen.ei kuulemma pysynyt käynnissä muuten.
Ongelma on se en saa sitä käyntii yli 10 asteen pakkasilla kun nytkin joutuu jo kaasua polkemaa et saa käyntii.
onko olemasa mitää vippaskonstia millä sais ryypyn jotenki käsikäyttöiseksi?? tai jotai
asconan ryyppy???
2
203
Vastaukset
- piittteri
www.opelclubfinland.net
Yritin asentaa omaan 87 kadettiin käsiryyppyä mutta luovutin ja asensin automaattiryypyn takaisin kun se putsauksen jälkeen alkoi toimimaan kiltisti.
Pierburghan toimii niin että ennen kylmäkäynnistystä ryyppykellossa oleva bimetallijousi vetää ryyppyläpän kiinni ja kaasunpolkaisu (kerran pohjaan) ennen starttia kytkee nopean joutokäynnin. sitten kun ryyppykello lämpeää vesikierron lämmetessä, alkaa bimetallijousi avata ryyppyläppää ja nopea joutukäynti putoaa pikkuhiljaa pykälittäin pois.
hae varaosaliikkeestä yleismallin käsiryyppyvaijeri ja asenna se niin että sillä pystyy säätämään ryyppyläppää niin että se maksimiasennossa jää 3-4mm auki (muuten kone tukehtuu).kylmäkäynnistäessä ryyppy käsin päälle, kaasu pohjaan kerran ja starttia. kun alkaa käymään kunnolla käsiryyppy pois ja kovaa ajoa=). Toinen vaihtoehto on etsiä ehjä ryyppykelo ja bimetallijousi ja palauttaa automaattiryyppy toimintaan. Kaasarin säädöt paljastuvat pakokaasumittauksessa.- erska
tänään sitten asensin sen ryyppykellon siihen kiinni ja rämppäsin sitä jonkun aikaa ja pääsin perille siitä miten se toimii ja toimihan se ainakin siltä osin et se puotti ne tyhjäkäyntikierrokset siihe normaaliin,, ku kone oli lämmin MUTTA et saanu sitä metallitanko mikä kääntää sitä ryyppyläppää kiinni kun en näe sinne tai tiedä että miten se tulee sinne.
et miten se tanko kiinnitetään siihe ryyppyläppää ohjaavaan jutskaan ja että kumminpäin se tanko tulee kun ne päät on eri mittaset
Ja kun käänsin normella sitä ryyppyläppää kiinni niin moottori luonnollisesti tukehtui mutta lämpimänä moottori tukehtui helpommin kuin kylmänä,, et onkoha tää normaalii,, JA alipaineletku mikä tulee nokka akselilta on taas täynnä paskaa sellasta kermanväristä mömmöä??
putsasin sen pari kk sitten ja taas siellä on paskaa ONKOHAN tässä kyseessä siitä että koneessa ei ole ihan oikeentyyppiset öljyt sisässä???
Edellinen omistaja sanoi että kun se ryyppy vielä oli kiinni niin se joteki hävitti tyhjäkäynnin, en sit tiiä tarkottiko hän että kone sammui vai mitä,, mutta jos tarkoitti että se vaan sammuili niin senhän voisi vissiin korjata siten että laittas jonkun palikan siihe ryyppyläpän väliin että se ei menisi kokonaan kiinni,, päättelin että ei se sammuminen muusta voi johtua kun et se läppä menee liian kiinni??? VAI???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1097197
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h965225Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163486Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333392Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352524Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961491Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411451Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311346- 481114