Oma asunto, jossa vanhemmat asuvat (sekä ärsyttävä kaveri)

Atomimalli

Tappelin kaverin kanssa oikeudestani opintotukiin, mutta juuri vastaavaa tilannetta ei löydy Kelan sivuilta eikä perusteellisen googlauksen jälkeen muualtakaan. Ei kun tiedustelemaan.

Olen 19-vuotias, ja asun perheineni kanssa suurikokoisessa kolmiossa, josta minä ja veljeni molemmat omistamme 50%. Itse katson, etten asumisjärjestelyistä huolimatta saa opintorahaa, sillä (suurituloiset) vanhemmat elelevät samassa huushollissa ja hoitavat talouden maksut. Ei hätää. Tyydyn kohtalooni valittamatta.

Kaverini on kuitenkin saanut päähänsä, että asunnon omistajuudella on väliä, ja jaksaa vängätä, että olen "idiootti", kun laitoin hakemukseen lopulta, että asun vanhempieni luona. Ja näinhän se on, vaikka toisaalta ne asuvat mun luona. Hakemuksenkin lähetin ihan vain siksi, että pälli lopettaisi jankuttamisen siitä, että mun pitäisi kokeilla hakea opintorahaa. Se on aika ärsyttävä tyyppi.

Eli, onko asunnon omistajalla mitään merkitystä opintorahan saamiseen, kun vanhempani ja yhtälailla vapaamatkustava veljeni asuvat joka tapauksessa samoissa nurkissa? Mielestäni ei, enhän asu itsenäisesti, ja eiköhän Kelassakin ihmetellä, että työtön, vasta opiskelupaikan saanut omistaa 50% kolmiosta, jonka yhtiövastike on puoli tonnia kuussa.

Joo, tarvitsen kavereita, joilla on parempaa tekemistä kuin jäkätys.

2

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viisaskaveri

      Tottakai saisit opparin täytenä, kuuntele välillä kaveriasi, ja tee uusi hakemus sen kerkeet viellä ja tuet saat takautuvasti.

    • vanhempienluona

      Sillä, kuka asunnon omistaa, ei tässä ole merkitystä. Kun asut samassa taloudessa vanhempiesi kanssa, se tarkoittaa, että asut vanhempiesi luona opintotuen myöntämisen kannalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      49
      6031
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      263
      5947
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      91
      5750
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      37
      4918
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      49
      4729
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      217
      4077
    7. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      3751
    8. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      150
      3604
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      34
      3192
    10. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      25
      3137
    Aihe