Lecaharkkosokkeli on tasoitettu ja maalattu. Yhdessä harkkosaumassa on kutistuma- tms halkeama joka on sen verran näkyvällä paikalla että tekisi mieli korjata pinta ehjäksi.
Miten tuollainen maalatun harkkosokkelin halkeama kannattaa korjata että pinnasta saisi siistin näköisen? Eihän tuolla rakenteellisesti ole mitään väliä, mutta sattuu olemaan niin näkyvällä paikalla ulko-oven vieressä että pistää aina ohikulkiessaan silmään.
Leca-Sokkelin halkeaman korjaus
3
5193
Vastaukset
- s s
Pysty vai vaakasauma? Minkä värinen sokkeli? Sileä vai röpelöinen sokkeli? Kuinka pitkä ja leveä halkeama?
Putsaa halkeamasta mahdollisesti irtoava laasti. Täytä halkeama hienojakoisella laastilla. Anna kuivua ja maalaa päälle.
Jos kyseisessä saumassa tapahtuu edelleen "elämistä" niin sauma kannattaa täyttää elastisella massalla.- Paklaaja
Pystysaumassa noin 30 cm (maanrajasta seinän alareunaan).
Sokkeli on sileä ja vaaleanharmaaksi maalattu sokkelimaalilla. Lecaharkon päällä on ohutrappauslaasti ja sokkelimaali. - s s
Paklaaja kirjoitti:
Pystysaumassa noin 30 cm (maanrajasta seinän alareunaan).
Sokkeli on sileä ja vaaleanharmaaksi maalattu sokkelimaalilla. Lecaharkon päällä on ohutrappauslaasti ja sokkelimaali.Sauma on luultavasti jäänyt vajaaksi ja haljennut tästä syystä. Yllä mainittu ohje toimii tuohon. Putsaa sauma, tasoita hienojakoisella laastilla ja maalaa päälle.
Siitä toi on ikävä korjata että materiaali menekki on erittäin pieni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011704
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla151541- 1401454
- 981420
- 761336
- 1181195
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n2731100- 691011
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o18975- 38972