Zarathustra

Kiinnostunut

Olisiko kenelläkään mahdollisesti tietoa tämän nimisestä hemmosta?

2

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nipsu

      Persialaisten historian neljä merkittävää kulttuurikautta ovat akhaimenidilainen, makedonialainen, parthialainen ja sasanidilainen kulttuurikausi.

      Maineikas kuningas Akhaimenes käynnisti akhaimenidilaisen kulttuurikauden noin 570 eKr. Akhaimenidilaiset valloittivat Vähä-Aasian länsialueet, Pakistanin sekä Egyptin ja hallitsivat näitä alueita aina Aleksanteri Suuren valloitussotiin saakka.

      Makedonialaisen Aleksanteri Suuren kuoltua alkoi Persiaa hallita mesopotamialaista alkuperää oleva makedonialaisdynastia selukidit.

       Parthialainen käskynhaltija Arsakes nousi vuonna 247 eKr. kapinaan ja perusti parthialaisen dynastian hallinnon.

            Parthialaiset taistelivat vallasta roomalaisten kanssa varsin pitkään, mutta lopulta vuonna 165 jKr. roomalaiset löivät parthialaiset ja lopettivat parthialaisen dynastian hallintovallan. Jo aiemmin, vuonna 30 eKr. olivat roomalaiset valloittaneet Egyptin parthialaisilta ja perustaneet Egyptiin oman provinssinsa.

            Sasanidien kuningaskunta perustettiin Persiaan vuonna 228 jKr. Sasanidien dynastia oli peräisin Farsista, Persian eteläisestä provinssista. Sasanidien hallintovalta käsitti alueet nykyisen Iranin ylätasangolta aina Armeniaan, Pohjois-Arabiaan, Afganistaniin ja Pakistaniin asti. Sasanidien dynastian aikana zarathustralaisuus eli suurinta kukoistuskauttaan Persiassa. Tämä kukoistuskausi kesti lähes viisisataa vuotta.

            Itse Zarathustran vaikutusvaltaisin toimintakausi ajoittui 600-luvun vaihteeseen eKr. Akhaimenidilaisten noustua valtaan 570 eKr. heidän papistonsa omaksui melko lyhyen ajanjakson kuluessa Zarathustran uskontofilosofian, mikä perustui yksijumalaisuuteen sekä siihen, että Maailmankaikkeudessa vallitsee totuuden – Arta – ja valheen – Druji – voimien välinen ikuinen taistelu. Zarathustralaisuuden lisäksi akhaimenidilaiset suhtautuivat suvaitsevaisesti myös muihin uskontofilosofioihin ja jumaluuksiin.

            Zarathustra oli tarkoitushakuisesti irtautunut siitä omana elinaikanaan yleisesti vallalla olevasta uskontofilosofisesta käsityksestä, että sekä hyvä että paha kumpuaa kaikki vastakohdat yhteen sovittavasta, yhdestä ainoasta Maailmankaikkeuden alkuperäisestä lähteestä. Zarathustra määritteli valtaosan jumalista Ahrimanin apulaisiksi. Tästä vastakkainasettelusta ammensi vuosisatoja myöhemmin kiihkomielinen Persian sasanidilaisen dynastian aikaan vaikuttanut zarathustralaispappi Kartir oikeutuksen ja Myrobeilta käyttövoiman Elämänvastaisiin raakalaistoimiinsa.

       Akhaimenidilaisten hallintokauden puolivälissä kuningas Artakserkses liitti Mithran palvonnan zarathustralaisuuteen. Vähitellen Mithra saavutti Persian suosituimman jumalan aseman. Mithraa palvottiin Ahura Mazdahin poikana.

            Mithran sanotaan syntyneen joulukuun 25. päivänä enkelten laulaessa riemusta ja paimenten valvoessa kedolla ja ihmetellessä laulavaa enkeljoukkoa sekä merkillistä taivaan valoilmiötä. Mithran sanotaan istuneen pöydän päässä viimeisellä aterialla, ristiinnaulitun ja nousseen kolmantena päivänä ylös kuolleista ja että hän on aikanaan tuleva viimeisellä tuomiolla tuomitsemaan niin eläviä kuin kuolleita.

            On mitä ilmeisintä, että juuri Mithra sekä fryygialaisten vapahtajajumala Sabazius ovat olleet esikuvina kun Jeesus-kulttia alettiin kristinuskon alkuvuosisatoina suunnitella ja muotoilla ja jonka tuloksena ihmis-Jeesuksesta – tavallisesta rakkauden opettajasta – tehtiin Jumalan ainoa poika ja vieläpä jumala.

             Parthialaisen dynastian aikana zarathustralaisuuteen liitettiin alati syvempiä mystisiä ulottuvuuksia.

             Sasanidien dynastian aikana paneuduttiin ponnekkaasti selvittelemään hyvän – Ahura – ja pahan – Ahriman – välistä sovittamatonta ristiriitaa, ikuista taistelua ihmissieluista.

             Kiihkomielinen, kapea-alainen, raaka ja häikäilemätön sasanidien zarathustralainen käännyttäjäpappi Kartir perusti sotaisan ja verisen zarathustralaisuuden. Myrobie ohjastama Kartir hallitsi väkevästi – pelolla ja pakolla – sasanidilaisen dynastian hallitsijoita ja koko Persiaa kuudenkymmenen vuoden ajan. Tuona aikana Persian hallitsemilla alueilla alettiin vainota buddhalaisia, hindulaisia, juutalaisia, kristittyjä ja manikealaisia. Kartir on mitä ilmeisimmin kiihkomielisten ja pöyristyttäviä veritöitä tehneiden – ja edelleen tekevien – kristittyjen ja islamilaisten miekkalähetyssaarnaajien esikuva.

            Persian vallan alaisuudessa vietettyjen vuosisatojen kuluessa zarathustralaisuus löi voimakkaasti leimansa juutalaisten uskonnollisiin käsityksiin. Niinpä juutalaiset alkoivat – kuten Zarathustra aikoinaan – erotella Israelin kansan jumalat hyviin ja pahoihin jumaliin. Jehovan nimen synonyymeiksi liitettiin niin sanottujen hyvien jumalien nimet ja ominaisuudet ja Saatanan synonyymeiksi ja ominaisuuksiksi liitettiin niin sanottujen pahojen jumalien nimet ja ominaisuudet. Muun muassa Beel-Sebub, – jota on kutsuttu myös Kärpästen Herraksi – joka oli viljasatojen jumala, nimettiin täysin aiheetta pahaksi jumalaksi, kenties sen vuoksi, että hänen nimensä symboloi myös suurta fallosta.

      • Kiinnostunut

        Jepulis!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      252
      17407
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      180
      12368
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      70
      6150
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      21
      4985
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4965
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      44
      4101
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3662
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      35
      3659
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      41
      3151
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3119
    Aihe