Uusi huvila

tuulettuva

Olisi tarkoitus hankkia oma huvila ja mietin että tekisinkö siihen tuulettuvan alapohjan? Betonilaatan päälle olisi tarkoitus asentaa lattia siten että normaalin koolauksen jälkeen alapohjaan ei tule eristevillaa ollenkaan. Huvila tulee olemaan talvet kylmillään. Lattian reunoille tulisi tuuletus luukun jotka talveksi suljettaisiin.
Kesällä lattian alle päästettäisiin lämmintä ulkoilmaa joka kuivattaa myös betonilaattaa. Talveksi tuuletusluukut olisivat kiinni.

6

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suhisee

      Lämmin ulkoilma sisältää enemmän kosteutta kuin kylmä pakkasilma.

    • sama....

      Ainakin se toimi vanhoissa taloissa.

    • NäinMeillä

      Olisi ehkä hyvä tutustua oikeasti toimiviin alapohjan rakenneratkaisuihin ennen kuin alkaa tehdä moisia "viritelmiä"...

    • U.H.

      Nämä ns. virallisen totuuden lattiat jotka on umpitiiviitä ovat huonoja ja homehtuvia "virallisia hyväksyttyjä homelattioita" . Kaikki toisentyyppiset ns,"tuulettuvat" lattiaratkaisut ovat periaatteessa ,,ainakin parempia!

    • alo.

      Ennen vanhoissa hyvin rakennetuissa hirsitaloissa joissa oli kellariosaa useinkin 50-70% niin joka ikinen kesä avattiin " kissanluukut" auki jotta lämmin kesäilma pääsi tuulettamaan kosteaa kellaria. Miksei sama toimisi huvilassakin? Tosin se vaatii huolellisuutta.

      • NäinMeillä

        "Miksei sama toimisi huvilassakin? "

        Koska noissa vanhoissa hirsitaloissa ei ollut betonilaatta lattiassa vaan puurakenteinen rossipohja jossa purueristys. Eli aivan erilainen ratkaisu kuin aloittaja hahmotteli. Nyt ehdotetussa ratkaisussa on massiivinen ja kylmetessään kosteutta keräävä betonillaatta ilman mitään eristystä. Ei taatusti toimi hyvin.
        Perinteinen hirsitalojen alapohjaratkaisu toki toimii vielä nykyäänkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1156
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      258
      1001
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      879
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      772
    Aihe