Niin, se otsikonmukainen tilanne hämmentää pientä mieltäni. Chromiumin sanotaan olevan chrome, ilman googlen vakoilua. Mutta miksi chromiumin laajennukset sitten ladataan googlen sivuilta?
Vai pitäisikö unohtaa laajennukset? Katsella mainoksia jne?.
Hankalaa.
Vai pitäisikö unohtaa laajennukset? Katsella mainoksia jne?.
Hankalaa.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Koska se on käytännössä sama selain kuin Chrome. Vakoilua tapahtuu kummassakin. Siltä ei pääse piiloon selaimella vaan ainoastaan kun katkaisee nettiyhteyden ja muuttaa maan alle.
Mutta kun vastauksesi ei liittynyt kysymykseeni, joka oli: " Mutta miksi chromiumin laajennukset sitten ladataan googlen sivuilta? "
Vastasi aika hyvin. Ei Chromiumin kannata tehdä omaa sovelluskauppaa kun sellainen on jo Googlella.
Sitä Googlen markkinointivakoilua ei kyllä Chromiumissa tapahdu ja sitähän tässä haettiin.
http://en.wikipedia.org/wiki/Chromium_(web_browser)#Differences_from_Google_Chrome
Mutta muuta vakoilua tapahtuu vaina kuten muissakin selaimissa.
Mistä ne sitten pitäisi ladata?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Chromium
Unohda ne laajennokset, eihän ne pakollisia ole.
En kyllä näe mitään järkeä Chromiumissa vaan suosittelen menemään alustan oletusselaimella niin on vähiten harmia.
Joissakin paremmissa käyttöjärjestelmissä Chromiun taitaa olla oletusselain.
Windowsissa asiaa kysytään jos käynnistää selaimen joka ei ole määritelty oletusselaimeksi, tai en minä kasista tiedä, enkä täällä tietämällä halua tietääkkään.
"Joissakin paremmissa käyttöjärjestelmissä Chromiun taitaa olla oletusselain."
Missä?
Vaikka tässä Peppermintissä koska en minä ole sitä tähän ladannut ja tässä se on.
Tuo on joku harrastusviritys vaan. Ei oleellisesti merkitystä.
Elämässä on kiva harrastaa kaikenlaista.
Oleellisen tarkastelu täytyy tehdä itselle sopivalla tasolla.
Peppermin on yksi distro joka käy hyvin tähän kahden euron läppäriin, hinta tuli kun ostin lisämuistipalikan lisää.
Tällä seilailee netissä ihan hyvin, katselee videoita ja kaikkea pientä kivaa.
Ei laajennoksia ja lisäpalikoita voi unohtaa. Netti on käyttökelvoton ilman AdBockia ja on ainakin muutama muu lisuke joiden asentaminen on erittäin suositeltavaa.
Niin, nehän on molemmat googlen selaimia
Google on muokannut Chromiumin pohjalta oman Chrome-selaimensa.
Juu. ei ole.
Soopaa.
Chromium on avoimen koodin selain, jonka Google sai vapaasti kopioida, ja lisätä siihen omat seurantakomponenttinsa. Näin syntyi Googlen Chrome.
http://en.wikipedia.org/wiki/Chromium_(web_browser)
Lukekaa historiaa.
2008 syyskuussa tuli ensimmäinen chrome. Joulukuussa julkaistiin lähdekoodi chromiumina. Voi olla kova paikka linuxisteille, myönnän.
Kui?
Ei sillä ole mitään tekemistä Windowsin kanssa.
Ah, luulin että he vihaavat kaikkea suljettua
"Chromium 3.0 was released on 28 May 2009 as version 3.0.182.2.[28][29] Chrome 3.0 followed in September 2009"
Johan tuo 2009 kääntyi niin että Cromium julkaistiin ennen Chromea.
Taidat olla luulosairas.
Ei tykkään vain yllyttää hulluja
Voit käyttää useimpia selaimia, suosittelen esim. näitä: Firefox, Chromium/Chrome ja Opera. Kuulostaa brutaalilta kun sanon asian näin suoraan, mutta fakta taitaa olla, että ei juuri kukaan ole tainnut käyttä enää vuosiin Windowseissa Internet Exploreria lukuun ottamatta "pappoja" ja "mummeleita" (jotka tosin ovat lukumääräisesti iso käyttäjäryhmä). Muistaakseni 90-luvulla oli joku MS:n oma viritys, jota käytettiin (olikohan sama IE?) ja sama juttu aivan 2000-luvun alkupuolella. Lopetin itse IE:n käytön myöhemmin kuin moni muu, vasta 2005.
Netin käyttö ei ollut ihan automaattinen juttu kun se ilmeistyi ns. massojen käyttöön joskus 1995. Tätä ennen se oli aivan marginaalissa, mutta käyttö yleistyi portaittain, ja vielä niinkin myöhään kuin 1999-2001 muistelisin monella olleen käytössä minuuttitaksan eli erikseen oli aina kytkettävä kone nettiin ja käytön oli oltava lyhyttä. Siinä 2002-2004 tapahtui valtava muutos. Suurin osa meistä taisi tilata ensimmäisen kerran tavaraa netistä joskus 2003-2004. Datailijat olivat muutamia vuosia meitä edellä. Tuon 2004 jälkeen oli jo aivan varmaa, että netti oli päällä ns. aina. Sama juttu siinäkin, että pikkuhiljaa ns. massatkin ymmärsivät, että oli fiksua käyttää palomuuria ihan netin uusien ostomahdollisuuksien, nettipankin yms. vuoksi.
Internet Explorer edustanee monelle käyttäjälle vanhaa aikaa, jolloin kaikki oli vielä viatonta. Vasta siinä 2002-2005 luottokorttirikokset yleistyivät ja haittaohjelmat eivät olleet enää ilmiselvästi kaikenmaailman peräkammarissa asustavien "War3z-äijien" tekemiä, vaan osa ihan ammatillista rikollisuutta. Siinä levisi tietous siitä, että jotkut selaimet ovat haavoittuvaisempia kuin toiset ja varsinkin nuoret sekä koneista jotakin tietävät miehet siirtyivät pääasiassa muihin selaimiin. Sitten oli niitä, jotka ymmärsivät luoda rajoitetut käyttäjätilit jo siinä vaiheessa, ettei tarvinnut selaimista välittää.
"Siinä 2002-2004 tapahtui valtava muutos. Suurin osa meistä taisi tilata ensimmäisen kerran tavaraa netistä joskus 2003-2004."
Aivan - kiitos EUn. Suomalaiset operaattorit kun tykkäs laskuttaa kiinteästä 256/128 ADSL:stä helpostikin väh. 69€ (muistan hyvin hinnan) tai enemmän plus huikeat liittymismaksut päälle. ISDN puolikiinteäkin oli kymppejä - onneksi EU lopetti tämän hintapelleilyn - samoin kuin kytkypuhelimissa ja liittymät tulivat kaikkien saataville.
Tuo laskuttaminen oli ihan hullua kun asiaa miettii nyt jälkikäteen (tosin tähän voi verrata sitä mahdollisuutta, että matkapuhelinoperaattorit toki yrittäisivät mielellään lanseerata kaikenmaailman nettiliikennemääriin perustuvia laskutustapoja heti sopivan tilaisuuden saadessaan). Muistelin purreeni hammasta kun tiesin, että laskuista tulisi suurempia nettipelaamisen myötä joskus 90-luvulla. Näiden faktojen valossa ei olekaan ihme, että joskus 90-luvulla roudattiin porukalla koneet samaan huoneeseen, jotta voitiin pelata FPS-räiskintöjä "verkossa" keskenään.
Siihen, että kiinnitetään huomiota selainten turvallisuuteen, liittyy sekin, että netin käytön yleistyessä myös haittaohjelmat lisääntyivät aivan räjähdysmäisesti heti kun rikolliset huomasivat netissä rahallisen hyötymisen mahdollisuuden. Yllä mainitsemani muistikuvani todellakin ovat, että juurikin tuonne 2002-2004 tämä muutos ajoittuu.
Nyt reilut 10 vuotta tämän muutoksen jälkeen väittäisin, että ihmiset osaavat jo varoa perinteisiä ajettavissa tiedostoissa ja sähköpostien liitetiedostoissa olevia haittaohjelmia. Tämän lisäksi phishing-hyökkäyksetkin plus sosiaalinen manipulointi ("social engineering") ovat tutuiksi tulleet. Oisko "uusinta hottia" nuo kohdennetut hyökkäykset, jotka toimivat vain hetken, eivätkä välttämättä koskaan edes päädy tietoturvaratkaisuja tarjoavien firmojen analysoitavaksi? Tässä korostunee ne rajoitetut käyttäjätilit, selaimiin integroidut "hiekkalaatikot", mahdollinen repository-systeemi (sen hyljityn MS-kaupan lisäksi) Windowseihin sekä terve järki. Jos nämä pettävät, niin en keksi muuta kuin virustutkien parannetun heurestiikan ja mahdollisesti joidenkin yleistyneiden apupyörien kuten vaikkapa "hiekkalaatikoiden" käytön. Tässä nyt toki se, että jos tietoturva ratkaistaan tulevaisuudessa enemmän samalla tavalla Windowseissa kuin Linux-jakeluissa, niin lopputuloksena ehkä yli 90% käyttäjistä sudottaa aina kun voi eli joka tapauksessa sillä haittaohjelmalla olisi pääkäyttäjän oikeudet.
Ihan näistä syistä en lähtisi Windowsin pääkäyttäjänä surffailemaan mielipuolisesti IE:llä ilman turva-apupyöriä.
Aika monessa maassa käytössä tuo datamäärään perustuva laskutus ja mobiililiittymissä sen voin vielä ymmärtääkin kun verkot kuormittuvat, joskaan en markkinoinnissa. Sonera taitaa niitä pahiten rajoittaa ja kirkkain silmin väittävät riittävän tietämättömille riittävän "mihin tahansa käyttöö", Saunalahdella sen sijaan rajoittamaton.
En muista oliko 90 luvun loppu vai 2000 alku kun jo modeemeilla kello 17 jälkeen sai kiinteästi / ilmaiseksi käyttää nettiä. Sen aikaiset lanit muistan toki, CS:ää koulun ATK luokassa.
Selainten turvallisuuden lisäksi itselleni tärkeää oli myös ominaisuudet, esim. välilehdet tulivat IE:hen todella myöhään, olisko olleet vasta 7 versiossa.
Tietoturvassa olet aivan oikeassa, se on käyttäjälähtöistä, Linuxistakin saa melkoisen haittapesäkkeen omalla tyhmyydellä, itsekin vahingossa / välinpitämättömyyttä / huolimattomuutta onnistunut tässä ja onpahan tämän demonstroimiseksi distrokin olemassa - Damn Vulnerable Linux.