Apua! Mikä vois helpottaa meidän 8kk sakemannin oloa kun se kipsuttaa koko siis KOKO ajan. Ihossa ei näy mitään vikaa tosin se nyt punottaa kun se on raapinut niin paljon. Ruokaa on vaihdettu noin kk välein ja kirput on hoidettu. Omat keinot alkaa loppua joten pliis auttakaa meitä!!! On niin surkeaa kattoa vierestä kun ystävällä menee huonosti.
KIPSUTTAA KIPSUTTAA
8
637
Vastaukset
- Indina
Hei!
Noin teki meidänkin "vauva" (1,5-v.) ja tekee vieläkin aika ajoin. En ole vaihtanut ruokaa, koska mitään iho-ongelmia ei ole.
Ei oikein ole hyvä vaihtaa ruokaa noin usein, kun vaihto pitää kuitenkin tapahtua hitaasti, että vatsa tottuu uuteen ruokaan, jolloin taas vältytään ripuliongelmilta.
Ihan kuin tuo jotenkin liittyisi vuodenaikojen vaihteluun tai karvanvaihtoaikaan tai... Tämä oma mielipiteeni.
Paras olisi käydä eläinlääkärissä, jos ongelma tuntuu ylivoimaiselta.
Jos ei mitään vikaa, niin ahkeraa kieltämistä - ehkä.... - barffaaja
Olisiko lintukirppuja kun niitä tuntui tänä kesänä olevan paljon,jos ei niin mitä syötät koirallesi?Viljat,kaupan "nappulat" voivat allergisoida.Kokeilehan barffausta jos keinot loppuu.Meillä koira syö raakaa lihaa ja luita ja voi hyvin.Karva kiiltää ja "kaapimiset"loppuivat eli ruokavalio voi olla syynä.
- ...
Joskus koira raapii siksi, että ei saa ravinnosta riittävästi oikeanlaatuista rasvaa. Ravinnon koostumusta kannattaa katsoa, ja kokeilla lisärasvan antamista. Varottava toki on lihomista ym.
Tämä on vain yksi syy, koira voi raapia sadoista erilaisista. Yksi varteenotettava mahdollisuus on myös liian kuiva sisäilma.
Allergiat ym. lääketieteelliset ongelmat kannattaa kuitenkin sulkea pois laskuista ensimmäiseksi. - rapsuttaa
jos ei ole tarpeeksi tekemistä (sijais-toimintoja)
- E.A
Olen menestyksellä käyttänyt rapsuttavan koiran ruoassa kolme tippaa per ateria riittää, meidän sisäkoirat eivät saa nappulaa ruokanaan vaan keitän niille itse kattilallisen pitkää riisiä, hirssiä, ruishiutaleita per pvä, johon vaihdellen lisään possua, kala, kanaa, eri vihanneksia ja oliivi ja rypsiöljyä.Myös pentu syö samaa ruokaa lisään vitamiinit purkista, en tosin niin järjettömiä määriä kuin niissä kehotetaan laittamaan.Aikaajoin piimää ja sen sekaan kananmunankeltuainen (paitsi juuri tämä rapsuttelija ei sitä saa, on ilmeisesti sille allerginen) Muutoin ne saavat jyrsiä potkaluita ajankuluksi ja rustothan ne saa syödä sellaisinaan, vatsat pysyy kunnossa koska samana päivänä kun koira saa rustoja ei saisi antaa kuivamuonaakaan. Vettä ne eivät ole alituiseen killittämässä ja ulosteet ovat selvästi pienempiä kuin ulkokoirillamme jotka taasen saavat kuivamuonaa.
- Jepsu
Kiitokset kaikille vastanneille. Olen kans ajatellu että vaihdan ruuan ihan raakalihaks mut saako se silloin kaikki tarvittavat vitamiinit? En usko että kutina tulee tekemisen puutteestakaan. Ja uloste on myös ihan normaalia. Aika hankala tilanne... Olen ollut myös juttusissa lääkärin kanssa ja antibioottikuuri varmaan tarvitaan kohta kun iho on alkanut punoittaa.
- barffaaja
Saa kun lisäät kalkkiseosta.
- emäntä
Narttuni iho kuivui pentuja imettäessä niin, että se kanssa kapsutti itseään KOKO AJAN lähes tauotta ja ihossa oli rupia siellä täällä. Annoin sille kuuriluontoisena (kuukauden kerrallaan) kylmäpuristettua pellavansiemenöljyä ruokalusikallisen päivässä, ja kutina meni täydellisesti ohi kuukaudessa. Myös kuiva turkki koheni huomattavasti. Kannattaa kokeilla! Mutta älä nyt yhtä aikaa kaikkia öljyjä ja rasvoja kokeile tai kohta sinulla on pyörivä läskipallo nurkissasi! = )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6417831Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4312109Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2201998- 1431596
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511219Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251158Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule951024Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65823Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6697Sofia matkii Martinaa
Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.133670