Huomasin koiranpentuni vatsassa viikko sitten kolme ruskeaa pistettä peräkkäin, ihan tasaisilta tuntuivat.
Nyt niitä on ilmestynyt lisää, osa on koholla, ihan kuin kuivunutta ihoa tai rupea.
Mistä voi johtua nämä oireet ja pitäisikö mennä lääkäriin? Pentu ei raavi näppyjä. Muuten raapii itseään jonkin verran ja mustassa turkissa näkyy hilsettä.
Nyt niitä on ilmestynyt lisää, osa on koholla, ihan kuin kuivunutta ihoa tai rupea.
Mistä voi johtua nämä oireet ja pitäisikö mennä lääkäriin? Pentu ei raavi näppyjä. Muuten raapii itseään jonkin verran ja mustassa turkissa näkyy hilsettä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voihan vee, kerro nyt perkele edes rotu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Koirani on ihan sekarotuinen, sekoitus oikeastaan kaikkiea mahdollista. On vesikoiraa, rotweileria, huskyä, saksanpaimenkoiraa.
En ymmärrä, miks pitää tollain käyttäytyä ja vetää herneet nenään jollain keskustelu palstalla?!
Olet näköjään joku suuri ja mahtava koiranomistaja/kouluttaja.
Varmasti on sullakin joskus ollut ensimmäinen oma koira ja kaikki on ollut uutta ja ihmeellistä. Vähän ymmärrystä kiitos.
Rodulla on merkitystä, koska monilla trimmattavilla roduilla on niille tyypillisiä iho-ongelmia.
Voisikohan tuo olla hiiva? Monilla pennuilla on sitä, keho hoitaa sen itse pois. Voihan tuota eläinlääkärille käydä näyttämässä, mikä kylläkin maksaa... ootko kysyny kasvattajalta onko sisaruksilla ollut vastaavaa?
Omalla pennulla ainakin omasta mielestäni noi pilkut on ihan luomia tai muita kesakoita, näkyy karvattomassa osassa hyvin.
Monella koiralla on tällaisia väripigmenttiläiskiä, lyhytkarvaisilla ja kuonolla vaan näkyy paremmin.