Minulla alkaa huomenna yläaste ja olen ihan hermona. Minkälaista yläasteella on? Luokalleni tulee noin 4 ennestään tuttua. Saanko kavereita? Kiitos jo etukäteen ;-)
Yläaste jännittää
hyijdlfykh
6196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itselläni on oikein hyvät kokemukset yläasteesta. Sain uusia kavereita ja siellä on muutenkin mukavampaa kuin ala-asteella. Usko pois! Älä jännitä, hyvin se menee :)
Yläaste oli mulla nuoruuden parasta aikaa mun mielestä. Kaikki oli niin rentoa... Voispa palata ajassa taaksepäin ja elää ne 3 vuotta uudestaan:(
Ylä-aste on elämän paskinta aikaa. Kaikki ovat lapsellisia retardeja ja muutenkin paskaa. Hyvää siellä on helpot kokeet, turha sitä on jännitää.
Siitä millasta yläaste tulee olemaan, riippuu tosi paljon susta! Jos oot ulospäinsuuntautunut ja tulet toimeen ihmisten kanssa, saat luultavasti paljon kavereita :) Tietenkin hiljaisemmatkin voivat saada, mutta kannattaa olla reipas ja avata suunsa :) Kaikkia luultavasti jännittää eka päivä tai koko viikkokin, mutta ajan myötä saa kavereita ja koulu menee vauhdilla eteenpäin. Itsekkin olen huomenna aloittamassa lukion ja mietin just samoja juttuja :D Tsemppiä!
Itse aloitan myös yläasteen ja jännitän hieman. Hyvin se kuitenki varmaati menee. Kuitenkin luokallani on henkilö jota vihaan yli kaiken:(
Hehee kopioin nyt omasta keskustelustani sen kummemmin muokkaamatta viestin (http://keskustelu.suomi24.fi/node/12404810), joten tässä olisi:
Suurimmalla osalla alkaakin koulu tänä aamuna tai lähipäivinä, joten teen teille tällaisen pienen "yläasteen selviytymisoppaan". Tähän alle listaan pari perusjuttua, joiden avulla pääsee oikein hyvin alkuun yläasteella :) Vastailen täällä teille vielä tän koulujen alkuhuuman läpi, jos teiltä enää vaan sattuu löytymään kysyttävää!
-Pysykää puhtaina. Tää on kaikista tärkein, eli muistakaa käydä suihkussa! :)
-Älkää alkako hirveiksi draamakuninkaiksi/kuningattareiksi. Pysykää omalle itsellenne uskollisina, älkää muuttuko kusipäiksi vaikka jotkut muut ympärillänne muuttuvat :)
-Muistakaa kaiken hauskan lisäksi opiskella!
-Älkää kiusatko!!
-Älkää alkako polttamaan vaan koska teidän kaveritkin polttaa. Tupakasta on oikeasti vaikeaa päästä eroon, varsinkin jos koko ystäväpiirisi on peräisin tupakkapaikalta.
-Tytöt, ihan rauhassa sen meikin kanssa. Pikimustat viivakulmakarvat ja meikkivoiderajat ovat viimeinen asia, mitä haluatte naamaanne
MUISTAKAA
ei se yläaste ole niin pelottava paikka mitä te luulette. Tälläkin palstalla ollaan käsitelty vain kaikkia yläasteen ikäviä puolia. Kun te siirrytte yläasteelle, te saatte paljon uutta vapautta, uusia kavereita ja kaikkia uusia kivoja juttuja tehtäväksi. Te opitte niiiiin paljon itestänne, ja kivana bonuksena teijän oma tyyli alkaa kehittyä.
Nyt vaan pysytte rohkeina ja avoimina kaikille uusille jutuille!