Tullin ohjeistus vai laki

pelliturseesta

Tulin Venäjältä Suomen tulliin mukanani 200kpl savukkeita. Olen käynyt koko elämäni aikana Venäjällä alle 20 kertaa ja niistä suurimman osan tänä kesänä. Tullivirkailija totesi että olen käynyt näköjään Venäjällä joka päivä ja kysyi olenko tuonut savukkeita joka kerta 200kpl? Tähän tullivirkailija totesi että heidät on ohjeistettu ,viikon aikana saa tuoda kaksi kertaa 200kpl savukkeita. Katsoin tarkkaan tullin sivut ja siellä luki selvästi että EU.n ulkopuolelta tultaessa alle 20.tunnin matkalta saa tuoda itselle tai lahjaksi 200kpl savukkeita!! Ketä pitää uskoa ja onko laissa määrätty kuinka usein Venäjällä saa omalla autolla käydä. Tulen edelleenkin käymään Venäjällä niin usein kuin tarpeellista ja laki sallii. Kuka tuollaisen ohjeistuksen voi antaa ohi lainsäädännön. Toimin tullin sivustojen ohjeiden mukaan ja minusta tehdään rikollinen. Ensin tehdään määräykset ja ne kumotaan ohjeistuksella. Kertokaa jos jollain on tietoa. Tullivirkailija sanoi tupakasta,"ainoastaan omaan käyttöön",mutta tullin sivuilla lukee,"lahjaksi,tai omaan käyttöön". Suomeen tuodaan satoja kiloja huumeita ja kuinka paljon muuta kellettyä mille tulli ei mahda mitään ja kytätään tunteja saaliina kartonki tupakkaa. Oudoin kysymys oli,kuuluuko runkopalkki autoon vai onko jälkeenpäin asennettu :(
25v vanha auto tekee rikollisen ja kolmena päivänä käynti suurrikollisen. Käytettäisiin huumekoiria,ne ei ajattele vaan hoitaa hommansa esimerkillisesti.

3

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siiitw

      Nyt on vähemmän Venäläisiä turisteja, joten tullimiehillä on aikaa ruveta harrastamaan kyykytystä.

      • Viukka Sunossa

        Tullissa on paljon luonnevikaisia kumisaappaita, nämä pyrkivät tekemään omia "ohjeistuksia", VALITA pienimmästäkin reijästä kumisaappaassa !


    • Omatoimimatkaaja

      No jos todella polttelet tupakkaa niin paljon taikka viitsit lahjoitella todella tuttavillesi niin paljon, vaan tuskin on uskottavaa jos ramppaat alvariinsa ja joka kerta tuot 200kpl savukkeita. No huvinsa kullakin, olen itsekin joutunut joskus maksamaan tullia tupakoista, joita TODELLA olin tuomassa kaverille lahjaksi, itse kun en polta. Sen koomin en ole viitsinyt tupakoita edes kuljetella mukanani, mielestäni aivan nappikauppaa ja tupakkaa saa ostaa Suomestakin kaupoista.
      Venäjälle en nyt kyllä lähde autolla taikka moottoripyörällä seikkailemaan, ihan periaatteessa, mukavahan siellä on ollut matkata, mutta jurppii nuo Putinin tempaukset, että ei juuri kiinnosta. nyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      139
      3095
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1686
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1374
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe