Tullin ohjeistus vai laki

pelliturseesta

Tulin Venäjältä Suomen tulliin mukanani 200kpl savukkeita. Olen käynyt koko elämäni aikana Venäjällä alle 20 kertaa ja niistä suurimman osan tänä kesänä. Tullivirkailija totesi että olen käynyt näköjään Venäjällä joka päivä ja kysyi olenko tuonut savukkeita joka kerta 200kpl? Tähän tullivirkailija totesi että heidät on ohjeistettu ,viikon aikana saa tuoda kaksi kertaa 200kpl savukkeita. Katsoin tarkkaan tullin sivut ja siellä luki selvästi että EU.n ulkopuolelta tultaessa alle 20.tunnin matkalta saa tuoda itselle tai lahjaksi 200kpl savukkeita!! Ketä pitää uskoa ja onko laissa määrätty kuinka usein Venäjällä saa omalla autolla käydä. Tulen edelleenkin käymään Venäjällä niin usein kuin tarpeellista ja laki sallii. Kuka tuollaisen ohjeistuksen voi antaa ohi lainsäädännön. Toimin tullin sivustojen ohjeiden mukaan ja minusta tehdään rikollinen. Ensin tehdään määräykset ja ne kumotaan ohjeistuksella. Kertokaa jos jollain on tietoa. Tullivirkailija sanoi tupakasta,"ainoastaan omaan käyttöön",mutta tullin sivuilla lukee,"lahjaksi,tai omaan käyttöön". Suomeen tuodaan satoja kiloja huumeita ja kuinka paljon muuta kellettyä mille tulli ei mahda mitään ja kytätään tunteja saaliina kartonki tupakkaa. Oudoin kysymys oli,kuuluuko runkopalkki autoon vai onko jälkeenpäin asennettu :(
25v vanha auto tekee rikollisen ja kolmena päivänä käynti suurrikollisen. Käytettäisiin huumekoiria,ne ei ajattele vaan hoitaa hommansa esimerkillisesti.

3

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siiitw

      Nyt on vähemmän Venäläisiä turisteja, joten tullimiehillä on aikaa ruveta harrastamaan kyykytystä.

      • Viukka Sunossa

        Tullissa on paljon luonnevikaisia kumisaappaita, nämä pyrkivät tekemään omia "ohjeistuksia", VALITA pienimmästäkin reijästä kumisaappaassa !


    • Omatoimimatkaaja

      No jos todella polttelet tupakkaa niin paljon taikka viitsit lahjoitella todella tuttavillesi niin paljon, vaan tuskin on uskottavaa jos ramppaat alvariinsa ja joka kerta tuot 200kpl savukkeita. No huvinsa kullakin, olen itsekin joutunut joskus maksamaan tullia tupakoista, joita TODELLA olin tuomassa kaverille lahjaksi, itse kun en polta. Sen koomin en ole viitsinyt tupakoita edes kuljetella mukanani, mielestäni aivan nappikauppaa ja tupakkaa saa ostaa Suomestakin kaupoista.
      Venäjälle en nyt kyllä lähde autolla taikka moottoripyörällä seikkailemaan, ihan periaatteessa, mukavahan siellä on ollut matkata, mutta jurppii nuo Putinin tempaukset, että ei juuri kiinnosta. nyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      221
      4086
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2583
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2295
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1400
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1288
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      903
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      881
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      876
    Aihe