Taas kommentoitiin TV:ssä kouluavustajien vähyydestä ja kuinka olisi paljon tarvetta niille.
Mutta, samaan aikaan kouluavustajia laitetaan käytävä vahdeiksi, kun vammaiset eivät osaa käyttäytyä käytävillä.
Mutta, työsopimuksissahan on kohta, jossa lukee: Työntekijä tekee työnsä, jonka työnantaja on hänelle osoittanut.
Onkohan tässäkin että, kysyntä ei kohtaa tarjontaa ??????
Kouluavustajat.
6
202
Vastaukset
- palkka pieni
Ei ole olemassa kouluavustajia. On olemassa koulunkäyntiavustajia ja -ohjaajia. Palkka on sairaan pieni ja siitä kun vähennetään verot, käteen jää pienempi summa kuin työttömällä työnhakijalla miinus siitä vielä työmatkakulut ja mahdolliset ruokailut. Lisäksi aliarvostettu ammatti.
- Kiitollinen
Itse taaplasin aikoinaan peruskoulun läpi henkilökohtaisen koulunkäyntiavustajan turvin, ilman en olisi pärjännyt. Nykyään aikuisena arvostan todella tätä työtä tekeviä! Palkka on pieni, mutta ovat monelle koululaisille kultaakin kallimpi tuki! Harmi vaan, kun säästösyistä kaikesta otetaan pois. Lapset, jotka henkilökohtaista tukea tarvitsisivat, ajautuvat helposti syrjäytymisvaaraan jo alakoulussa.
- lisäisin vielä
Niin pienellä palkalla luulisi kaupungeilla olevan varaa palkata useampikin avustaja. Usein vain käy niin, että avustajat laitetaan tekemään hommia joita opettajat eivät ehdi tehdä, esim. kopiointi ja muut pikkuhommat. Ja harvalle lapselle edes myönnetään henkilökohtaista apua kouluun, usein avustajat ovat luokkakohtaisia ja auttavat koko ryhmää. Hienoa, jos se ei vaan ole pois erityistä tukea tarvitsevilta lapsilta.
- palkka pieni
Olen itse aikoinaan ollut koulunkäyntiavustajana useamman vuoden ja kyllä mielestäni se työ on arvokasta. Lapset ovat toki erittäin tärkeitä, mutta kyllä sen palkankin pitäisi olla sellainen millä normaali ihminen tulee toimeen. Palkka ihan oikeasti on todella pieni plus sitten useimmat työt ovat osa-aikaisia. Sillä palkalla ei kukaan yksinelävä tule toimeen, ei ainakaan pk-seudulla. Kunnat säästävät joka ikisessä asiassa, oli se sitten hallinto, siivous tai koulunkäyntiavustajat. Valtio jakaa sitä rahaa kunnille ja kuntien pitäisi sillä rahalla tulla toimeen.
- Koulun käynyt
palkka pieni kirjoitti:
Olen itse aikoinaan ollut koulunkäyntiavustajana useamman vuoden ja kyllä mielestäni se työ on arvokasta. Lapset ovat toki erittäin tärkeitä, mutta kyllä sen palkankin pitäisi olla sellainen millä normaali ihminen tulee toimeen. Palkka ihan oikeasti on todella pieni plus sitten useimmat työt ovat osa-aikaisia. Sillä palkalla ei kukaan yksinelävä tule toimeen, ei ainakaan pk-seudulla. Kunnat säästävät joka ikisessä asiassa, oli se sitten hallinto, siivous tai koulunkäyntiavustajat. Valtio jakaa sitä rahaa kunnille ja kuntien pitäisi sillä rahalla tulla toimeen.
No paljonkos se palkka sitten oikein on?
- Gyti
Koulun käynyt kirjoitti:
No paljonkos se palkka sitten oikein on?
http://m.suomi24.fi/node/10974700
Tuossa keskustelua muutaman vuoden takaa kka:n palkoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä4375553Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.93414Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1753347Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575982861- 712238
- 452204
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!542160- 911893
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei121611MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."
Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim171483