Mitkä ovat teidän 2-3 vuotiaiden suosikkileluja?
Huomasin, että nyt on korkea aika päivittää meidän tytön lelut kun ovat jo niin vauvamaisia.
Osan yritän löytää kirppiksiltä ja osan ostan uusina.
Olisiko ideoita?
Millä leikitään.
6
152
Vastaukset
- trhw
Meillä vähän vajaa 3v neidin lempparit ovat
Duplot
Nuket ja nuken rattaat
Leikkiastiat ja hella
Kauppaleikkitavarat
Isosiskon barbit
Helmet ja muut tilpehöörit, joilla koristautua ja prinsessa/ tanssikengät tietysti - äitiliini
Meijän toisen 3v tytön lempileluja on
-palapelit (siis ihan kunnolliset, ei mitään nupillisia enää)
-prinsessajutut, siis korut, mekot, kruunut....
-barbit
-vauvanukke ja siihen liittyvät jutut
Toisen 3v tytön lempileluja on
-my little ponyt
-kauppaleikkijutut
-prinsessajutut (kuten toisellakin) - Monipuolisesti
Minäpä vaan muistuttaisin, että tytöllekin voi hankkia autoja ja merirosvoleluja ja pojalle nukkeja ja leikkihellan. :) Todella moni edelleen huomaamattaan ohjaa tytöt hoivaleikkien pariin ja pojat rajumpiin leikkeihin. Se on sitten asia erikseen, mistä lapsi innostuu, mutta jos ei edes tarjota muita vaihtoehtoja, niin mistäpä lapsikaan niitä keksisi.
- Autoilija tyttö
Meidän 2 ja puolivuotiaan neidin suosikit ovat juurikin autot ja niillä leikkiminen parkkitalo/automatto. Itse en olisi niitä tytölle tajunnut ostaa, mutta niin monta kertaa oli pyytänyt, että ajattelin ostaa. Joskus kun (harvoin) leikkii muulla kun autoillaan niin lasten ostoskärryt ja kauppatavarat ovat myös hyviä.
Palapelit ei meidän tyttöä kiinnosta yhtään, mutta niistä kai useimmat tämän ikäiset kuitenkin tykkää:)
Myös eläimillä meillä leikittiin paaaaljon ennen autojen saapumista. - JoojuuVaijkaniin
Meidän 2v tyttö leikkii rosvoja ja poliiseja.
Sillain että rosvot kauppaa huumeita ja ampuu ihmisiä ja raiskaa seksikkäitä naisia, sitten poliisit ampuu ne rosvot. - Äitijavaimo
Hei, tyttärellämme on ollut sekä automatto ja muutama auto, keittiöhella ja astiat, nuket, palapelit ja Legot. On ollut ne poni- ja prinsessavaiheet. Ja vielä isänsä on ostanut autoradat ja pleikkarin yms., mutta karaoke, tanssi, musa ja Some tais kiinnostaa enempi. Korut yms heltyi ja meikit ja vaatteet kiinnostaa sit joskus. Ja kiva hassutella isoissa vaatteissa. Sitte on ollujossain vaiheessa semmoinen käsityövaihe ja tehtäväkirjat in. Ihan oikeesti kaikenlaisia leluja. Mulla itelläki oli lapsena kaikenlaisia leluja. Keksin kyllä omiakin pihaleikkeihimme. Luonnosta löytyi kaikkea tikkua ja kiveä yms. , kun ei ollu liikoja varoja moniin leluihin. Luovuutta ja omien talenttien löytämistä se edistää ja kaikenlaisia luontaisia lahjoja. Ihana seurata noita vaiheita ja ite on tyttö saanu valita. Hänen kansaan ollaan leikitty sitte molemmat vuoroa. Minä ja isänsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 488006
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1226191Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593879Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu913839- 983589
- 553233
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod743215Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint352593IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2252399- 521718