Rotikoista yleensä

ihmettelen vaan...

Rotikathan ovat palvelusrotuja,eikö?... ja siten melko helposti koulutettavia.
Onko teillä selitystä seuraavalla käytökselle.
Rottis tulee vastaan, se vaan murisee, haukkuu, riuhtoo hihnassa.Ei muuta käytöstään, vaikka omistajansa sitä komentaa.Ja se yrittää kaikin voimin päästä omistajansa otteesta, tuijottaa koko ohituksen ajan koiraani, ja yrittää äänekkäästi sen luo?
Koirani vain kävelee rentona ojan puolella rinnallani, ei välitä rotikasta.Ei tuijottele, ei äänehdi, ei jäykistele.
Jos rotikat ovat helposti koulutettavia, eikö kannattaisi kouluttaa se kulkemaan kauniisti ja hiljaa muista koirista ohi?
Olen nähnyt tuolla lailla käyttäytyviä rotikoita lähiaikoina useita, ei siis yksittäistapaus.
Nuo näkemäni yksilöt antavat huonon kuvan rodusta.Omistajina ollut sekä pieniä naisia, että bodarin kokoisia miehiä.
Mutta kyllä vaikealta näyttää koiran hallinta, se on vain horjahduksesta tai otteen lipeämisestä kiinni, niin lapasesta lähtee...
Onko rotu muuttunut hankalammaksi hallita, vai onko omistajissa vikaa?
Voimat onneksi omistajilla riittivät, mutta tieukalta näytti.
Palveluhalukkuutta ei noissa koirissa näkynyt, eivätkä kuuntele omistajiaan, oma tahto on kyllä vahva.

3

193

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitähän vielä....

      Tässä taas turha aloitus, aina se vika löytyy omistajasta !!
      Ja aloittajalla vielä tiedoksi ettei rotikka ole yksinomaan palveluskoira.

    • rusettirinta

      Rottis on palveluskoira, mutta toiset omistajat eivät osaa sitä rottikselta vaatia. Usein annetaan pennun liian kauan olla vain pentu. Kunnes pentu on saavuttanut lähes aikuisen kokonsa, eikä sitä enää pysty hallitsemaan. Sillä pentu toteuttaa tottumaansa riukkumistapaa myös aikuisena. Koulutus pitäisi alkaa heti, kun pentu tulee, sosiaalistamisella kaikenlaisiin ulkomaailmassa kohdattaviin asioihin.

      Aina ei kuitenkaan ole kysy siitä, etteivät omistajat ole osanneet. Niitä luonteita on jalostamalla muutettu vietikkäämpään suuntaan. Vietisissään koira ei kuuntele, jos omistaja ei ole kouluttanut rottista luopumaan vietistään. Palvelualttius löytyy kyllä vielä rotikastakin, jos sitä omistaja osaa vaatia. Vääränlainen kohtelu pentuaikana tulee esiin ulkomaailmassa aloittajan kuvaamalla käytöksellä.

      Sitten on niitä ns. kovia luonteeltaan, jotka vaativat paljon enemmän koulutusta ja aikaa. Tämä tuo haasteita omistajalle ja usein luovutaan, luullen, ettei rottis opi mitään. Totuus on, että se oppii, mutta se ei halua totella. Aivan siis kuin toiset lapsetkin "minä itte". Tälläisestä rottiksesta tulee ihanteellinen aikuisena, jos sen koulutusta ei laiminlyödä.

      • nyt tiedän :)

        Kiitos asiallisesta ja hyvästä vastauksesta, noin se varmasti meneekin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1069
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      902
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      697
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      57
      670
    5. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      595
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      572
    7. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      173
      558
    8. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      556
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      538
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      535
    Aihe