Kohduton :'(

Onkotoivoa?

Kun kaikki toivo viedään.. Näin kävi minulle ja miehelleni.

Olin 2 kertaa raskaana miehelleni. Ensimmäinen päättyi keskenmenoon varhaisessa vaiheessa. Toinen raskaus eteni melkein puoliväiliin, kun vauva kuoli kohtuuni. Tämän jälkeen viimeinenkin toivomme yhteisestä lapsesta vietiin, kun komplikaatioiden, ja melkein henkeni lähdön myötä, kohtuni jouduttiin poistamaan.

Nyt olo on tyhjä. Kaiken surun ja epätoivon keskellä, toivoisin että olisi joku keino, mutta onko sellaista? Mieheni voi saada lapsia, mutta ei minun kanssani. Suomessa on tietääkseeni laki joka kieltää esim. vuokrakohdun..? Ulkomaille menoon emme uskalla edes ajatella.

Jopa ainut siskoni on steriloitu, ja mieheni suku loppuu häneen, ettei sieltäkään apua saa.

Onko kohtalotovereita, tai ajatuksien vaihtajia tästä kipeästä aiheesta?

5

993

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palstalla roikkuja

      Olen pahoillani puolestasi.

      Suomessa ei ole sallittua käyttää muuta kuin äidin omaa kohtua. Pietarin suunnassa taitavat käydä ne suomalaiset, jotka kohtua vuokraavat. Taas Suomessa kohduttomalle ainoa tapa saada lapsi on adoptio.

      Periatteessa miehesi voisi saada lapsen jonkun toisen naisen kanssa ja olla lapsen pääasiallinen huoltaja, mutta oikeasti se voisi tuntua sinusta aika kamalalta. Sellaisen ratkaisun myötä kannattaisi myös selvittää, että raskauksien päättyminen ei johtunut jostain perinnöllisestä sairaudesta. Miten tarkoitit että siskosi sterilointi vaikuttaa? Jos olit ajatellut, että siskosi synnyttäisi sinulle (Amerikan tyyliin ), niin silloinkin ehkä olisi parempi että munasolu olisi sinulta. Mutta tosiaan Suomen laki ei salli toisen naisen kohdun käyttöä edes ilmaiseksi eikä sukulaiselta. En tiedä, miten kohdunvuokrauksella syntyneiden lasten huoltajuusjutut Suomessa yleensä järjestyvät. Periaatteessa lapsen äiti on aina synnyttäjä.

      Kyllähän kohduttomien tilanne on vaikea. Adoptiokin on Suomessa tosi mutkikasta. Luuletko, että saisitte ja voisitte adoptoida?

      • xjircbm

        Sijaosvanhemmista on huutava pula!


    • hjklöhj

      En ymmärrä, että tätä hedelmöityshoitolakia ei muuteta, kun se aiheuttaa näin paljon harmia monille ihmisille. Luulisi, että yhteiskunnalla ei olisi varaa tällaiseen lakiin, kun lapsia pitää saada lisää. Miksi kohdunvuokrausta ei voisi sallia?
      Miksi hoidoissa käytetystä spermanluovuttajasta ei saa enempää tietoa kuin hiusten väri, pituus ja silmien väri, kun Tanskassa kuitenkin saa ja luovuttaja on ne itse vapaaehtoisesti antanut ja sen maan spermaahan Suomessa käytetään.

    • Mieskertoo_

      Shit happens.. Ei niitä lapsia väkisin voi tehdä kohtuja vuokrailemalla jne.
      Kohtalo päätti näin, että jäät lapsettomaksi. Monet jäävät lapsettomiksi myöskin omasta halustaan, joten ei tuo ole maailmanloppu sinullekkaan. Paljon helpommalla pääset elämässä lapsettomana ja jää enemmän aikaa parisuhteelle ja harrastuksille.
      On suoranaista lapsen häpäisyä puljata se alulle kepulikosteilla. Moniko ihminen haluaisi esim. kuulla saaneensa alkunsa jostain kahvikupin pohjalta tai että joku helvetin alkio on siirretty kaverin kohtuun ja sieltä ponnistaen. Voi helvetti yrittäkää ny edes hieman kunnioittaa luontoa ja syntymätöntä lastakin. Omalta kohdaltani voisin sanoa, että olisin syvästi järkyttynyt jos kuulisin , että olisin saanut alkuni jostain juqurtti purkin pohjalle runkatun tahvon mällistä jika sitten sieltä lusikoitu pilluun.. Vähän jotain järkeä siihen hommaan jos voisi ja soisi pyytää!
      Lapsia kun tehdään ja pitäisi tehdä vain ja ainostaan naimalla ja lapsi tulee oman äitinsä pillusta, eikä kaverin. Kaikki muu on häpeällistä pelleilyä ja syntymättömän ja aikanaan syntyvän lapsen häpäisemistä.

      • Anonyymi

        Olet saanut alkusi jogurtti purkin pohjalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7152
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      88
      5341
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3420
    Aihe