Kohduton :'(

Onkotoivoa?

Kun kaikki toivo viedään.. Näin kävi minulle ja miehelleni.

Olin 2 kertaa raskaana miehelleni. Ensimmäinen päättyi keskenmenoon varhaisessa vaiheessa. Toinen raskaus eteni melkein puoliväiliin, kun vauva kuoli kohtuuni. Tämän jälkeen viimeinenkin toivomme yhteisestä lapsesta vietiin, kun komplikaatioiden, ja melkein henkeni lähdön myötä, kohtuni jouduttiin poistamaan.

Nyt olo on tyhjä. Kaiken surun ja epätoivon keskellä, toivoisin että olisi joku keino, mutta onko sellaista? Mieheni voi saada lapsia, mutta ei minun kanssani. Suomessa on tietääkseeni laki joka kieltää esim. vuokrakohdun..? Ulkomaille menoon emme uskalla edes ajatella.

Jopa ainut siskoni on steriloitu, ja mieheni suku loppuu häneen, ettei sieltäkään apua saa.

Onko kohtalotovereita, tai ajatuksien vaihtajia tästä kipeästä aiheesta?

5

1011

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palstalla roikkuja

      Olen pahoillani puolestasi.

      Suomessa ei ole sallittua käyttää muuta kuin äidin omaa kohtua. Pietarin suunnassa taitavat käydä ne suomalaiset, jotka kohtua vuokraavat. Taas Suomessa kohduttomalle ainoa tapa saada lapsi on adoptio.

      Periatteessa miehesi voisi saada lapsen jonkun toisen naisen kanssa ja olla lapsen pääasiallinen huoltaja, mutta oikeasti se voisi tuntua sinusta aika kamalalta. Sellaisen ratkaisun myötä kannattaisi myös selvittää, että raskauksien päättyminen ei johtunut jostain perinnöllisestä sairaudesta. Miten tarkoitit että siskosi sterilointi vaikuttaa? Jos olit ajatellut, että siskosi synnyttäisi sinulle (Amerikan tyyliin ), niin silloinkin ehkä olisi parempi että munasolu olisi sinulta. Mutta tosiaan Suomen laki ei salli toisen naisen kohdun käyttöä edes ilmaiseksi eikä sukulaiselta. En tiedä, miten kohdunvuokrauksella syntyneiden lasten huoltajuusjutut Suomessa yleensä järjestyvät. Periaatteessa lapsen äiti on aina synnyttäjä.

      Kyllähän kohduttomien tilanne on vaikea. Adoptiokin on Suomessa tosi mutkikasta. Luuletko, että saisitte ja voisitte adoptoida?

      • xjircbm

        Sijaosvanhemmista on huutava pula!


    • hjklöhj

      En ymmärrä, että tätä hedelmöityshoitolakia ei muuteta, kun se aiheuttaa näin paljon harmia monille ihmisille. Luulisi, että yhteiskunnalla ei olisi varaa tällaiseen lakiin, kun lapsia pitää saada lisää. Miksi kohdunvuokrausta ei voisi sallia?
      Miksi hoidoissa käytetystä spermanluovuttajasta ei saa enempää tietoa kuin hiusten väri, pituus ja silmien väri, kun Tanskassa kuitenkin saa ja luovuttaja on ne itse vapaaehtoisesti antanut ja sen maan spermaahan Suomessa käytetään.

    • Mieskertoo_

      Shit happens.. Ei niitä lapsia väkisin voi tehdä kohtuja vuokrailemalla jne.
      Kohtalo päätti näin, että jäät lapsettomaksi. Monet jäävät lapsettomiksi myöskin omasta halustaan, joten ei tuo ole maailmanloppu sinullekkaan. Paljon helpommalla pääset elämässä lapsettomana ja jää enemmän aikaa parisuhteelle ja harrastuksille.
      On suoranaista lapsen häpäisyä puljata se alulle kepulikosteilla. Moniko ihminen haluaisi esim. kuulla saaneensa alkunsa jostain kahvikupin pohjalta tai että joku helvetin alkio on siirretty kaverin kohtuun ja sieltä ponnistaen. Voi helvetti yrittäkää ny edes hieman kunnioittaa luontoa ja syntymätöntä lastakin. Omalta kohdaltani voisin sanoa, että olisin syvästi järkyttynyt jos kuulisin , että olisin saanut alkuni jostain juqurtti purkin pohjalle runkatun tahvon mällistä jika sitten sieltä lusikoitu pilluun.. Vähän jotain järkeä siihen hommaan jos voisi ja soisi pyytää!
      Lapsia kun tehdään ja pitäisi tehdä vain ja ainostaan naimalla ja lapsi tulee oman äitinsä pillusta, eikä kaverin. Kaikki muu on häpeällistä pelleilyä ja syntymättömän ja aikanaan syntyvän lapsen häpäisemistä.

      • Anonyymi

        Olet saanut alkusi jogurtti purkin pohjalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      207
      4466
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      76
      3201
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      88
      1757
    4. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      13
      1357
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1326
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      23
      1168
    7. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      10
      1121
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      50
      1118
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      248
      1109
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      50
      1009
    Aihe