Terveystarkastus

Kisssssha

Millaisissa hinnoissa muuten aikuisen kissan terveystarkastus liikkuu?
Jouduin viime vuonna asioimaan eläinklinikalla kissani kanssa ja muun hoidon yhteydessä ell tutki kissani muutenkin, mutta ajattelin nyt ottaa tavaksi tuon vuositarkastuksen kissalleni (tulee loppuvuodesta 2v, kun se on mulla ollut).
Katselin tuossa Tuhatjalan hinnastoja ja noin puolen tunnin käynti olis heillä siinä 80-90€ luokkaa, mutta en tiedä sitten, kuinka tarkan tutkimuksen tuo käynti sisältää. Kun olisihan ainakin tuo verikoekin sitten hyvä ottaa lisäksi siinä tarkastaessa.

3

653

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaa soittaa ja kysästä lähistön klinikalta hinta-arviota. Yleistutkimus on ehkäpä noin 50-60€, siihen päälle verikokeet ym. jos niitä päädytään ottamaan. Jos kissalla ei ole mitään oireita, niin verikokeelle ei ehkä ole kuitenkaan tarvetta, itse en sitä ainakaan välttämättä ottaisi, varsinkin jos kissa vaatii sitä varten rauhoituksen.

    • Kisssssha

      Juu ok.
      Kissa on kyllä terve ja vikkelä vipeltäjä, ajattelin vaan lähinnä että jos tutkis muuten tarvittaessa tuon verenkuvan. Ettei olis sitten piilevänä mitään..
      Ja lähinnä ajattelin tuota koko hommaa niin että onko sit fiksumpi maksaa vakuutuksen kautta vai suoraan sitten.
      Ainoo kissassani on se, että on ruvennut hieman hilseilemään viimeisen 2vkon aikana. Sitä ei ole ollut sen saamisen jälkeen.
      Muuten syö juo hyvin ja on muutenkin superleikkisä ja kaikessa mukana. Eli ei ole mitään oireita eikä edes viitteitä, että olis jotain muuten pielessä. Ja jos sen olis muuten paha olla, niin eipä se varmaan leikkisi mun kanssa eikä meillä olis näitä "halitteluhetkiä" ym. Päin vastoin, juoksisi avrmaan karkuun ja piilottelisi koko aika jossain. Eli ei se voi olla huonon kodin stressiäkään.

    • Sannnnnnni

      Se verenkuva on hyvin hyvä syy ottaa kerran -jos jokin sitten menee päin honkia niin lääkärillä on joku tieto siitä millaisia arvoja terveellä kissalla oli. Joillain kissoilla kuten ihmisillä on outoja arvoja muuten vaan, ja voi viedä tärkeätä aikaa ( ja rahaa) selvittää mikä on kissan omituisuutta ja mikä oire jos tulee sairaus. Vuosittain en ottaisi, vaan ensimmäisenä vuonna ja sitten jos jokin muuttuu. Tai on oireita.

      Jos olisin Bill Gates niin hankkisin kissalle kaiken. Jos, kuten meillä useimmilla, ei ole moiseen varaa, pitää laskea todennäköisyyksiä ja kuluja. Omasta mielestäni perhekissalle riittää leikkaus, rokotukset, yksi iso terveystarkastus verenkuvineen kaikkineen, ja sen jälkeen eläinlääkärin suosittelemat vuosittaiset vilkaisut ja rokotusboosteri (ja tietysti sairaudenhoito jos tulee tarve).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      1514
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      125
      969
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      931
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      91
      875
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      767
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      612
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      611
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      232
      608
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      597
    10. 49
      567
    Aihe