Jokaisen STS Kielimatkojen kautta vaihto-oppilasvuotta suunnittelevan kannattaa lukea huolellisesti järjestön sivuilta löytyvät "Pelisäännöt" ja tiedostaa, mihin sitoutuu hyväksyessään em. säännöt:
www.sts-education.com/finland/hs/vanhemmille/pelisaannot/
Lukemattomat suomalaisnuorten(kin) kokemukset ovat osoittaneet, ettei STS:n mielivaltaisuudella ole mitään rajaa. Jo pelkästään kohta 20. antaa rajattoman tulkinnanvapauden järjestölle ja mahdollisuuden "sopimusrikkomukseen" vedoten passittaa vaihto-oppilas kotiin kesken vuoden, mikäli ei esim. asianmukaista hostperhettä löydy.
Normaaleista hostperheistä on huutava pula, mikä on rahan ahneen järjestön toiminnassa johtanut työntekijöiden moraalin ja omantunnon totaaliseen rappeutumiseen. Vain rahavirralla järjestöön, joka markkinoi itseään voittoa tavoittelemattomana, on merkitystä. Nuorista ei välitetä.
Säästäkää nuorenne ikäviltä ja traumaattisilta kokemuksilta kiertämällä kaukaa tämä järjestö.
STS:n mielivaltaisuus
10
216
Vastaukset 10
- Koettu myös
Huh huh! Onhan nuo täysin kohtuuttomat, suorastaan sairaat, ja tehty vain järjestöä ajatellen. Näitä ei vain ihmiset lähtövaiheessa lue kovin tarkkaan vaan luotetaan siihen, että terveen järjen mukaisesti käyttäytymällä ja rikkomatta lakia tai vahingoittamatta muita, pärjäisi, mutta ehei.
Mielestäni ketään nuorta ei saisi lähettää kotiin muusta kuin erittäin painavista syistä. Surullista kyllä heitä uhataan lähettää kotiin todella pienistä ja mielivaltaisista syistä yhtään ajattelematta kuinka se vaikuttaa nuoreen!! Pitäisihän sitten nuo isäntäperheenkin "säännöt" saada tietää ennen kuin allekirjoittaa?????
Tuossa näkyy selkeästi kuinka kännykän ja netin käyttöä voi siis rajoittaa miten lystää!!!!
Ja hui hirvitys sentään mikä kauhea rikkomus jos vanhempasi tulisivat käymään liian aikaisin. Ihan sairasta, ettei vanhemmat saa käydä!!!! Mitenkä ne nykyään tuota sääntöä perustelee?
Hyvät vanhemmat ja nuoret, uskokaa, että noita sääntöjä tulkitaan järjenvastaisesti, eikä taatusti nuoren etua ajatellen!!!!!- Maikku123
Isäntäperhettä ei säännöt tunnu koskevan sen enempää kuin järjestöäkään. Eihän isäntäperhettä voi uhata erottamisella eikä kotiin passittamisella... Mitäs siitä tulisi? Järjestölle koituisi vaan lisää hommia ja uusia perheitä pitäisi etsiä. Onhan selvää, että järjestölle on helpompaa tekaista syyt vaihtarin niskaan ja lähettää hänet kotiin.
Vaihtarijärjestöthän pitävät itsellään selkeästi valmiudet mielivaltaisiin tulkintoihin... Minkäs teet? Erottamispäätös voi napsahtaa todellakin täysin yllättäen, ilman minkäänlaista ennakkovaroitusta ja kotiinlähtö voi olla parin päivän sisällä. Näin kävi meilläkin (STS)
- 10+19
Mielestäni kaikille vaihtareille tulisi antaa I-phone tai I-pad tai vastaava kohdemaassa ihan turvallisuussyistä!
Ja säännöissä tulisi olla, että isäntäperheillä ei ole oikeutta koskea siihen tai rajoittaa sen käyttöä!- Varautukaa
Totta! Ja niin asiaa...!!
iPhonen ja /tai iPadin lisäksi vaihtarille tulisi antaa myös Danielle Grijalvan yhteystiedot turvallisuussyistä.
Hän on korvaamaton apu tilanteessa, jossa vaihtari on heitteillä, eikä järjestö kanna vastuutaan ja vanhemmat ovat Suomessa huolen murtamina. - Kannatetaan
Juuri niin!
- 15+19
Haluan myös tuoda esille, että esim. Ciee:llä (sts:n yhteistyökumppani) on ainakin kaksi "johtajaa", jotka ovat oppinsa saaneet EF:ltä.(David Fougere ja Vickie McCormack).Se näkyy heidän linkedin profiilissaan. On siellä varmaan muitakin ja muistakin järjestöistä. Tämän vain halusin tuoda esille, että saman tyyppiset on säännöt joka "järjestössä".
En luottaisi mihinkään niistä. Säännöt pitäisi totaalisesti uudistaa ja koko toiminta! - Maikku123
"Vaihto-oppilasjärjestöt kilpailevat sillä, kuka saa eniten vaihto-oppilaita vuosittain"
= Ei se laatu, vaan määrä.- 19+20
Up
- EI pelisäännöille
Koska Sts /Ciee on ollut viime aikoina uutisissa Suomen lisäksi monessa muussakin maassa näiden mielivaltaisten erottamisten vuoksi, nostan tämän ketjun.
Suostumalla näihin järjettömiin "pelisääntöihin", annatte Sts:lle oikeuden lapsenne mielivaltaiseen ja epäoikeudenmukaiseen kohteluun.- STS otsikoissa
STS on otsikoissa myös vastoin lakia tapahtuvasta vaihto-oppilaiden maahantuonnista (ei koulupaikkaa, ei isäntäperhettä)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran77788Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?144760- 57666
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47654Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25653Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46634- 44587
- 31531
Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20513Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä27511Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.27506- 6476
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee402462Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭77445- 30436
Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 363420En laita sulle viestiä
Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii39404- 36392
Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä
Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole3390- 28384